Szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły – poinformowała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
“Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (…) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały” – oświadczyła Cooke.
EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.
Agencja przyznała jednocześnie, że szczepionka “może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)”.
“Posługując się dostępnymi dowodami (…) ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem” – wskazała Cooke na konferencji.
Około 20 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii i Europejskim Obszarze Gospodarczym otrzymało szczepionkę AstraZeneki do 16 marca. Agencja podała, że przeanalizowała siedem zgłoszonych przypadków zakrzepów krwi w wielu naczyniach krwionośnych i 18 przypadków CVST. “Nie udowodniono związku przyczynowego ze szczepionką, ale jest on możliwy i zasługuje na dalszą analizę” – przekazano.
Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) Europejskiej Agencji Leków, który dokonał oceny preparatu, zaangażował ekspertów ds. chorób krwi i ściśle współpracował z innymi organami ds. zdrowia, w tym z brytyjskim MHRA, który ma dane dot. podania tej szczepionki około 11 milionom osób.
EMA podała, że ogólna liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych zgłoszonych po szczepieniu, zarówno w badaniach przed wydaniem pozwolenia na szczepionkę, jak i w raportach po rozpoczęciu kampanii szczepień (469 zgłoszeń, w tym 191 z EOG), była “niższa niż oczekiwana w populacji ogólnej”.
Eksperci Komitetu szczegółowo przeanalizowali dane dotyczące zakrzepów zgłoszone z państw członkowskich, z których 9 spowodowało śmierć. Większość z nich wystąpiła u osób poniżej 55. roku życia, a większość stanowiły kobiety. Ponieważ zdarzenia te są rzadkie, a sam Covid-19 często powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi u pacjentów, zdaniem EMA trudno jest oszacować podstawowy współczynnik tych zdarzeń u osób, które nie otrzymały szczepionki.
“Komitet był zdania, że udowodniona skuteczność szczepionki w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci z powodu Covid-19 przewyższa niezwykle małe prawdopodobieństwo zachorowania na DIC lub CVST (zakrzepy krwi – PAP). Jednak w świetle jego ustaleń pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia takich zespołów, a jeśli pojawią się objawy sugerujące problemy z krzepnięciem krwi, powinni natychmiast zgłosić się do lekarza i poinformować pracowników służby zdrowia o ostatnim szczepieniu” – podała Agencja.
Premier Morawiecki zachęca do wykorzystania szczepionki
EMA wydała ważny komunikat – szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna; zachęcam wszystkich do jej wykorzystania; kraje, które wstrzymały szczepienia szczepionką AstraZeneki, wracają do podawania tego preparatu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w szpitalu tymczasowym w hali EXPO w Krakowie.
Premier zwrócił uwagę, że na skutek “pewnego rodzaju splotu okoliczności, ale też plotek, pewnych problemów natury medialnej”, pojawiły się wątpliwości dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca. “Dlatego tak ważny jest komunikat Europejskiej Agencji Leków, która mówi, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna” – zaznaczył.
Premier przekazał też, że obecnie Polska ma w magazynach więcej dawek tej szczepionki w porównaniu do opracowanego wcześniej planu szczepień. “Dlatego chciałabym zachęcić wszystkich, którzy zgodnie z harmonogramem, z procedurami mogą zostać szczepieni, żeby wykorzystać tę dostępną dzisiaj szczepionkę” – przekonywał.
“Ona może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tak dobrze, albo niemal tak dobrze, jak inne szczepionki” – zapewnił szef rządu.
Zwrócił też uwagę, że kraje, które wstrzymały szczepienia szczepionką AstraZeneki, wracają do podawania tego preparatu.
Niedzielski: mam nadzieję, że stanowisko EMA uspokoi lęki
Mam nadzieję, że dzisiejsze stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) troszeczkę uspokoi lęki i wszyscy wrócą do normalnego trybu zgłaszania się na szczepienie AstrąZeneką; to pełnowartościowy preparat – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
“Po raz kolejny okazało się, że jeżeli podejmujemy decyzje nie pod wpływem emocji, tylko opierając się na faktach, patrząc dokładnie, co się dzieje, to te decyzje są trafione i tak jest również z naszą decyzją o braku zawieszenia szczepienia AstrąZeneką” – powiedział minister zdrowia na antenie Polsat News.
Niedzielski przyznał, że spodziewał się takiego stanowiska Europejskiej Agencji Leków, ponieważ w żadnym z krajów, które podejmowały decyzję o zawieszeniu szczepień, a także w Polsce, nie było potwierdzonej zależności między szczepieniem a występowaniem zatoru mózgowego.
“Polegajmy na tym, co jest dowiedzione, przede wszystkim na doświadczeniu Wielkiej Brytanii, która zaszczepiła 10 mln osób, miała przypadki różnych niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale w przypadki zatorowości nie były częstsze, niż w normalnej populacji i brak było związku przyczynowo-skutkowego. Trzeba normalnie traktować jako pełnowartościowe szczepienie szczepionkę AstryZeneki” – oświadczył szef resortu zdrowia.
Minister był również pytany o rezygnacje ze szczepienia AstrąZeneką – w jednym z rzeszowskich szpitali około 60 proc. osób miało odmówić szczepienia tym preparatem.
“Rzeczywiście, my mamy takie sygnały – co prawda ja nie słyszałem o tak dużej liczbie rezygnacji, bo raczej te przedziały procentowe, ile osób rezygnuje w różnych lokalizacjach, w różnych zespołach szczepiennych są rzędu 20-30 proc.” – mówił Niedzielski.
“Przede wszystkim mam nadzieję, że dzisiejsze stanowisko Europejskiej Agencji Leków troszeczkę uspokoi te lęki i wszyscy wrócą do normalnego trybu zgłaszania się na szczepienie AstrąZeneką” – dodał.
Przekazał, że jeżeli będzie wolna pula szczepionek, to będzie ona oferowana kolejnym grupom, które są zdefiniowane według kolejności szczepienia.
Dopytywany, czy sam zaszczepiłby się preparatem AstryZeneki odpowiedział: “absolutnie tak, ja bym się nie wahał ani sekundy”.
Cessak: Polska nie wstrzymała szczepień AstrąZenecą i to była dobra decyzja
Cieszę się, że opinia EMA pokryła się ze stanowiskiem Polski, że szczepionka AstraZeneca jest skuteczna i bezpieczna. Polska nie wstrzymała się ze szczepieniem tym preparatem i to była dobra decyzja. Nie naraziliśmy pacjentów na brak szczepień – podkreślił prezes urzędu rejestracji leków Grzegorz Cessak.
Prezes urzędu rejestracji leków wyraził zadowolenie we wpisie na Twitterze, że opinia Europejskiej Agencji Leków pokryła się ze stanowiskiem Polski, że szczepionka AstraZeneca jest skuteczna i bezpieczna. “Polska nie wstrzymała się ze szczepieniem tym preparatem i to była dobra decyzja. Nie naraziliśmy pacjentów na brak szczepień i zachowaliśmy rozwagę i trzeźwy osąd sytuacji” – podkreślił Cessak.
Kilkanaście krajów, w tym Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania, zawiesiło w ostatnich dniach podawanie szczepionki AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi.
Władze Szwecji, Norwegii i Danii na razie nie przywrócą szczepień AstraZenecą
Władze zdrowotne Szwecji, Norwegii oraz Danii na razie nie podejmą decyzji o przywróceniu wstrzymanych szczepień przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca.
“Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneki” – powiedział dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.
Podobną opinię wyraziła szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg. “Dokładnie ocenimy, czy istnieje związek między szczepionką a przypadkami niepożądanych skutków ubocznych. Decyzję wydamy najpewniej pod koniec przyszłego tygodnia” – zapewniła.
Nieco wcześniej do opinii EMA w sprawie AstraZeneki mogą ustosunkować się władze zdrowotne Danii. “Dziś wieczorem oraz jutro organizujemy spotkania z Krajową Radą ds. Zdrowia, a później ogłosimy, w jaki sposób będziemy postępować” – stwierdziła Tanja Lund Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.
W Szwecji Szpital Uniwersytecki w Lund poinformował w czwartek o pierwszym w tym kraju przypadku śmierci osoby po szczepieniu AstraZeneką. Według mediów u 60-letniej pacjentki wystąpiły zakrzepy krwi oraz krwawienia. Przypadek ten analizuje szwedzki Urząd ds. Produktów Medycznych.
W Norwegii potwierdzono wcześniej dwa zgony u osób, które zostały zaszczepione AstraZeneką, a w Danii jeden taki przypadek.
Niemcy wznowią szczepienia od piątku
Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn poinformował w czwartek, że od następnego dnia w kraju wznowione zostaną szczepienia przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca.
Spahn chce we współpracy z firmą AstraZeneca i Instytutem Paula Ehrlicha (PEI), krajowym regulatorem ds. szczepionek, zaktualizować arkusz informacyjny na temat szczepień, dostępny dla tych, którzy chcą się zaszczepić. Tam, gdzie w piątek objaśnienie nie będzie jeszcze dostępne, powinny być udzielane ustne wyjaśnienia.
W poniedziałek Niemcy, idąc za przykładem innych krajów, wstrzymały szczepienia.
Hiszpania i Portugalia przywracają szczepienie preparatem AstraZeneki
Władze medyczne Hiszpanii i Portugalii ogłosiły w czwartek wieczorem, że postanowiły przywrócić stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Oba kraje zawiesiły ich stosowanie w poniedziałek.
Podczas konferencji w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że czwartkowa pozytywna ocena Europejskiej Agencji Leków produktu AstraZeneki była decydująca dla władz sanitarnych jej kraju.
Darias zastrzegła, że wznowienia szczepień dawkami AstraZeneca należy się spodziewać jednak dopiero od środy. Dodała, że konieczne będzie sprecyzowanie przez kierowany przez nią resort grup, które będą mogły przyjmować ten produkt.
Biorąca udział w konferencji szefowa Hiszpańskiej Agencji ds. Leków Maria Jesus Lamas wyraziła także pozytywną ocenę wobec jakości szczepionek AstraZeneki. Podkreśliła, że “ich walory przeważają nad potencjalnym ryzykiem stosowania”.
W czwartek przywrócenie szczepień produktem AstraZeneki ogłosiło też ministerstwo zdrowia Portugalii. Reprezentująca resort Graca Freitas wyjaśniła podczas wieczornej konferencji prasowej w Lizbonie, że już w piątek należy spodziewać się podawania dawek tego preparatu w punktach szczepień.
Władze medyczne Portugalii planują w najbliższych dniach przeznaczyć szczepionki AstraZeneki głównie dla nauczycieli oraz innych pracowników szkół.
Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że przerwa w stosowaniu preparatu pozbawiła szczepień ponad 120 tys. Portugalczyków, którzy pomiędzy wtorkiem a czwartkiem mieli dostać swój zastrzyk.
W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.
Litwa i Łotwa wznawiają szczepienia preparatem AstraZeneki
Po ogłoszeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, Litwa i Łotwa w piątek wznowią szczepienia tym preparatem – poinformowali w czwartek szefowie resortów zdrowia obu krajów.
Na Litwie szczepienia szczepionką AstraZeneki od teraz będzie się jednak odbywało na zasadach dobrowolności.
„Od teraz każdy może swobodnie decydować, czy chce zostać zaszczepiony szczepionką AstraZeneca” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej litewski minister zdrowia Arunas Dulkys.
Zaznaczył, że „każdy będzie mógł wybrać dowolną szczepionkę, która będzie dostępna w centrum szczepień”. „Jeżeli pożądanej szczepionki nie będzie, skontaktujemy się, gdy ją otrzymamy” – poinformował minister.Dotychczas na Litwie nie było możliwości wyboru szczepionki. Można było jedynie zrezygnować ze szczepienia, jeżeli proponowany preparat nie wzbudzał zaufania.Dulkys poinformował, że obecnie do priorytetowej grupy szczepień zastaną zaliczeni też przywódcy kraju, członkowie Sejmu i rządu.
Zapowiedział, że prezydent, przewodnicząca Sejmu oraz premier w poniedziałek zostaną zaszczepieni preparatem AstraZeneki. „W celu okazania zaufania do szczepionki AstraZeneca uzgodniliśmy, że w poniedziałek publicznie zaszczepieni zostaną prezydent Gitanas Nauseda, przewodnicząca Seimas Viktorija Czmilyte-Nielsen, premier Ingrida Szimonyte i ja” – oznajmił.
Po wykryciu przypadków, gdy po podaniu szczepionki AstraZeneca wystąpiły zakrzepy krwi, Łotwa w poniedziałek zawiesiła szczepienia tym preparatem. Litwa uczyniła to we wtorek.W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.(PAP)
Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk
Z Lizbony Marcin Zatyka
Z Wilna Aleksandra Akińczo
Aleksandra Rebelińska, Monika Zdziera
luo/ asc/ akl/ mzd/ godl/ reb/ godl/ luo/ akl/ asc/ akl/ zys/ aki/ zat/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS