A A+ A++

PRAC, czyli Komitet ds. bezpieczeństwa EMA zalecił zachowanie ostrożności przy stosowaniu metamizolu. Jest to składki leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, który może wywoływać agranulocytozę. Stan ten może prowadzić nawet do śmierci.

Przegląd bezpieczeństwa stosowania metamizolu

Komitet ds. bezpieczeństwa EMA, PRAC, dokonał przeglądu danych dotyczących ryzyka stosowania metamizolu, w szczególności wystąpienia agranulocytozy, czyli nagłego i gwałtownego spadku liczby granulocytów (rodzaju białych krwinek), które może prowadzić do poważanych, a nawet śmiertelnych infekcji. O kontrolę zawnioskowała fińska agencja leków po tym, jak w Finlandii, mimo wdrożenia środków ostrożności, nadal występowały przypadku agranulocytozy po zażyciu metamizolu.

Po przeanalizowaniu danych PRAC stwierdził, że istniejące ostrzeżenia na ulotkach produktów zawierających metamizol muszą zostać zaktualizowane. Jak wskazuje EMA, zmiany mają na celu zwiększenie świadomości tego poważnego działania niepożądanego wśród pacjentów i pracowników ochrony zdrowia oraz ułatwienie jego wczesnego wykrywania i diagnozowania.

Nowe zalecenia ws. stosowania metamizolu

W swoich zaleceniach PRAC podkreślił, że pracownicy ochrony zdrowia powinni informować pacjentów o konieczności zaprzestania przyjmowania leku i szukaniu natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli wystąpią u nich objawy agranulocytozy. Zaliczamy do nich:

  • gorączkę,
  • dreszcze,
  • ból gardła,
  • bolesne owrzodzenia na wilgotnych, wewnętrznych powierzchniach ciała (np. błonach śluzowych), zwłaszcza w jamie ustnej, nosie i gardle lub w okolicach narządów płciowych i odbytu.

Komitet wskazuje, że pacjenci muszą zachować czujność na te objawy zarówno w trakcie, jak i krótko po zaprzestaniu leczenia. Dodaje, że czasami podczas stosowania metamizolu na gorączkę, niektóre wczesne objawy agranulocytozy mogą zostać niezauważone. Podobna sytuacja występuje, kiedy lek ten przyjmowany jest razem z antybiotykiem. 

Komitet zalecił, żeby po wystąpieniu objawów agranulocytozy natychmiast wykonać test mierzący poziom krwinek, w tym poziom różnych rodzajów białych krwinek. Do czasu otrzymania wyników terapie należy przerwać. Natomiast jeśli chodzi o pacjentów, u których występuje zwiększone ryzyko agranulocytozy lub którzy są na nią podatni, PRAC odradza stosowania u nich metamizolu.

Dotyczy to pacjentów, u których wcześniej wystąpiła agranulocytoza spowodowana przez metamizol lub podobne leki znane jako pyrazolony lub pyrazolidyny, którzy mają problemy ze szpikiem kostnym lub u których występuje stan, który wpływa na sposób wytwarzania lub działania ich krwinek.

Pomimo nowych, ostrzejszych zaleceń, PRAC stwierdził, że korzyści płynące ze stosowania leków zawierających metamizol nadal przewyższają ryzyko.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Informacja] Ocena jakości wody – ocena obszarowa 2023 – strefa zaopatrzenia wodociągu zbiorowego Babiak
Następny artykuł“Czy PS5 nam szkodzi?”. AMD ustępuje pola NVIDIA. Zapowiadana zmiana strategii