A A+ A++

O tym, że Barbados zostanie republiką wiadomo było od ponad roku, zapowiedziała to gubernator generalna kraju, Sandra Mason. Gubernator w dawnych brytyjskich koloniach to formalny przedstawiciel monarchy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Elżbieta II ustami Mason sama zapowiedziała własną detronizację. Tak naprawdę gubernator ogłosiła wolę polityczną premier Mii Mottley, rządzącej Barbadosem od 2018 r. która od dłuższego czasu dążyła do zerwania więzów z Wielką Brytanią.

Na podkreślenie, że rozwód następuje za porozumieniem stron w uroczystościach udział wziął brytyjski następca tronu książę Karol, który nie wahał się wspomnieć o „przerażających okrucieństwach okresu niewolnictwa”. Obok niego stała Mason, wybrana przez lokalny parlament na pierwszego prezydenta. W przesłaniu do Barbadoszczyków Elżbieta II życzyła im szczęścia, pokoju i pomyślności w przyszłości.

Na tej samej uroczystości piosenkarka Rihanna, najsłynniejsza Barbadoska otrzymała tytuł „Narodowej Bohaterki”.

Od lewej: były gracz krykieta  Garfield Sobers, nowa prezydent Sandra Mason, piosenkarka Rihanna i książę Karol podczas ceremonii powstania republiki Barbadosu, 30 listopada 2021 r.


Od lewej: były gracz krykieta Garfield Sobers, nowa prezydent Sandra Mason, piosenkarka Rihanna i książę Karol podczas ceremonii powstania republiki Barbadosu, 30 listopada 2021 r.

Fot.: Arthur Edwards / The Sun

Barbados: 300 lat kolonializmu, dwa wieki niewolnictwa

Barbados został „odkryty” w 1625 r., kolonią stał się dwa lata później, wraz z przybyciem pierwszych brytyjskich osadników. Do lat 30. XIX w. funkcjonowało tam niewolnictwo. W tym czasie na wyspę sprowadzono ok. 400 tys. niewolników, głównie z zachodniej Afryki do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Wyspa stałą się centrum handlu niewolnikami na Karaibach. W 1966 r. Barbados uzyskał niepodległość, choć brytyjski władca cały czas pozostawał głowa państwa. Chwilę przed uzyskaniem niepodległości po raz pierwszy odwiedziła wyspę Elżbieta II.

Pierwsze analizy związane z zostaniem republiką przygotowywano w latach 70. Wtedy jednak uznano, że będzie się to wiązało z polityczną niestabilnością. Tak się działo w Surinamie i Gujanie, innych krajach postkolonialnych, które zostawały republikami.

Później rząd Barbadosu miał wielokrotnie deklarować wolę zrzucenia z tronu brytyjskiego monarchy – opisywało BBC. Taka też była rekomendacja rządowej komisji sprzed dwudziestu lat. Kiedy ostatecznie zdecydował się na to przed rokiem, Pałac Buckingham, wcale nie był zaskoczony. W oficjalnym komunikacie podkreślano, że jest to wola rządu i mieszkańców wyspy.

Kurczące się imperium

Na Karaibach państw jeszcze formalnie władanych przez Elżbietę II jest siedem: Antigua i Barbuda, Bahamy, Belize, Grenada, Jamajka, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny. Tytularną zwierzchność brytyjskiej monarchini uznają jeszcze Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Tuvalu i Wyspy Salomona na Pacyfiku. I oczywiście Wielką Brytanią. Ponadto Elżbieta II formalnie włada kilkudziesięcioma terytoriami zależnymi: np. Falklandami, czy Gibraltarem.

Niemal 30 lat temu, jako ostatni (przed Barbadosem) Elżbietę II zdetronizował Mauritius. W przeszłości pod jej panowaniem było jeszcze kilkadziesiąt innych terytoriów: Pakistan (do 1956 r.), czy Nigeria i Uganda do 1963 r.

W 1999 r. Australijczycy odrzucili w referendum, stosunkiem głosów 55 do 45 propozycję zostania republiką. To jednak wyjątek.

W poniedziałek premier Jamajki Andrew Holness zapowiedział, że w przyszłym roku tamtejsza konstytucja zostanie znowelizowana. Ponieważ Holness (ale i część opozycji) jest orędownikiem wprowadzenia ustroju republikańskiego, jest to odczytywane jako przymiarka do zastąpienia Elżbiety II prezydentem.

Do drugiego referendum niepodległościowego szykują się też Szkoci, pozostający z Anglią w związku od XVII wieku. Rządzący szkoccy nacjonaliści chcieliby przeprowadzić je do końca 2023 r., na co nie chcę się zgodzić rząd brytyjski.

Królowa Elżbieta II kończy 95 lat. Dwór pogrążony w chaosie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedszkola i żłobki w Łodzi. Gdzie są miejsca? Czy można przepisać dziecko?
Następny artykułUkradły perfumy za 700 zł z drogerii w Lublinie. Była z nimi mała dziewczynka