A A+ A++

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika udostępniono zwiedzającym w 2003 roku w kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 9/11 w Toruniu. Impulsem do jego powstania był dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany miastu w 1999 r. przez Elżbietę Dzikowską.

– Tony kochał Toruń, był dumny z tego, że się tu urodził. Zawsze wspominał z rozrzewnieniem i zachwytem to piękne miasto – wspominała Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, towarzyszka życia Tony’ego Halika, która gościła w Muzeum Podróżników podczas otwarcia wystawy, 5 lutego 2021 r. – Ja także kocham Toruń. Jest to dla mnie – po Wenecji – najpiękniejsze miasto na świecie. 

Dzikowska przekazała muzeum dwa szkicowniki artysty Jerzego Panka. Wystawa wzbogaciła się także o peruwiańską suknię oraz płaskorzeźby słońca Inków.

– Mamy to szczęście, że w Toruniu znajdują się bogate zbiory, które przekazała niezastąpiona Elżbieta Dzikowska – wspaniała dziennikarka, podróżniczka i towarzyszka życia Tony’ego Halika, jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni – powiedział prezydent Michał Zaleski. – W ten sposób powstało miejsce spotkań tych, którzy kochają podróże, kochają piękny, wspaniały świat.

Na wystawie można obejrzeć portrety Tony’ego Halika autorstwa m.in. Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Ariki Madeyskiej, Tomasza Kawiaka, Katarzyny Fejdysz-Groneckiej, Tadeusza Łapińskiego, Jerzego Tyburskiego, Grzegorza Wawrzyńczaka.

Spotkanie z Mirosławem Wlekłym w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu LAURA TRAWIŃSKA

Są również ilustracje Magdy Kozieł-Nowak z książki Mirosława Wlekłego „Przygoda dzika Toniego Halika”, z których część powstała na podstawie archiwalnych fotografii Tony’ego Halika. Wersja dziecięca opowieści o podróżniku i bestsellerowa biografia „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego będzie można kupić podczas trwania wystawy.

Halik rodem z Torunia

Mieczysław Sędzimir Antoni Halik przyszedł na świat 24 stycznia 1921 r. jako syn właściciela ziemskiego Zbigniewa Halika i Heleny z domu Krasuskiej. W akcie urodzenia figuruje adres: Toruń, ul. Prosta 8/10. 

Urodził się w klinice doktora Safta przy pl. św. Katarzyny. Podobno jego matka miała kłopoty z ciążą i Halikowie przyjechali tu, bo rodzina zareklamowała im dobry szpital. Później szybko stąd wyjechali razem z dzieckiem do rodzinnego majątku.

Jego pierwsza wielka przygoda rozpoczęła się w Płocku, gdy jako czternastoletni gimnazjalista uciekł z domu i wraz z flisakami wypłynął w podróż po Wiśle. Na granicy z Wolnym Miastem Gdańsk złapali go pogranicznicy i odesłali do rodziców.

Prawdziwa tułaczka Mieczysława Halika po świecie rozpoczęła się w 1939 r., kiedy po klęsce kampanii wrześniowej przedostał się do Francji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpisek do piątej potęgi
Następny artykułPoseł Andrzej Szejna apeluje do prezydenta Wenty w sprawie MOW Kielce