A A+ A++

Ponowne wykorzystanie rakiet kosmicznych było najważniejszym założeniem Elona Muska, gdy tworzył kosmiczną firmą SpaceX. Do tej pory wymóg budowania za każdym razem nowej rakiety powodował, że loty kosmiczne były ekstremalnie drogie. Dzięki Falconowi 9 i jego możliwości pionowego lądowania i ponownego startu cenę lotu na niską orbitę okołoziemską udało się obniżyć.

W swojej dziewiątej z kolei misji ta konkretna rakieta Falcon 9 (B1051) wyniosła na orbitę okołoziemską 60 dodatkowych satelitów programu Starlink, który jest kolejnym programem kosmicznym Elona Muska.

Po udanym starcie i oddzieleniu części z ładunkiem rakieta Falcon 9 powróciła na ziemię i wylądowała na bezzałogowej barce “Of Course I Still Love You” na Oceanie Atlantyckim.

W tym momencie Elon Musk ściga się sam ze sobą w rekordzie na ponowne użycie rakiet. Jedyną oprócz SpaceX firmą, która także korzysta z wielorazowych rakiet kosmicznych jest Blue Origin. Jednak jej rakieta Blue Shepard nie dokonała jeszcze ani jednego ponownego startu.

Tę samą technikę, co w przypadku Falcona 9 Elon Musk stosuje w swojej większej rakiecie Starship, która w przyszłości ma zabierać ludzi na Księżyc i Marsa. SpaceX udało się już wykonać pierwsze kontrolowane lądowanie rakiety Spaceship. Niestety, krótko po przyziemieniu uległa ona zniszczeniu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy stopy mogą wzrosnąć? Czy umorzenie długów jest możliwe?
Następny artykułUtonął 13-letni chłopiec, wszedł z kolegami na taflę kruchego lodu