A A+ A++

W młodości jako muzyk gitarzysta grał w różnych formacjach muzycznych: Free, Jazz, Bigbeat, Quo Vadis. Ostatecznie swoje talenty artystyczne skierował w stronę malarstwa.

Marian Wódkiewicz od roku 1963 rozpoczyna swoja przygodę z malarstwem, która trwa po dzień dzisiejszy. Maluje portrety, pejzaże, martwe natury obrazy o tematyce sakralnej. Jego prace cechuje realizm, dbałość o precyzyjne określanie kształtu i wszystkich szczegółów przedmiotu czy osoby. Elementy zaczerpnięte z natury łączy z tworami wyobraźni. Ma swój niepowtarzalny styl, a całość kompozycji robi wrażenie i budzi zamierzony nastrój.

Jego Anioły czy Madonny Dolnośląskie znają niemalże wszyscy mieszkańcy ziemi dzierżoniowskiej. Marian Wódkiewicz pierwsze prace tworzył pod kierunkiem Jerzego Rosołowicza jednego z najważniejszych autorytetów w środowisku artystycznym powojennego Wrocławia, który równolegle podjął w r. 1962 pracę instruktora malarstwa w Domu Kultury w Dzierżoniowie. Należy do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu i grupy malarzy dzierżoniowskich. Prowadzi własną pracownię malarską udostępnioną społeczności lokalnej. Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki we Wrocławiu, w Łodzi, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu oraz w prywatnych zbiorach w Polsce, Francji, Belgii, Holandii i USA. W roku 2008 został odznaczony przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest członkiem Związku Artystów Polskich. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2008 roku, zaś w 2012 roku otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Marian Wódkiewicz jest także znanym animatorem życia kulturalnego powiatu dzierżoniowskiego. Już w roku 1967 współtworzył Koło Plastyków Amatorów w Dzierżoniowie.

Wernisaż wystawy malarstwa „Kolorowy świat Mariana Wódkiewicza” – piątek – 9 września 2022 – godz. 18:00 – Galeria na Piętrze – Dzierżoniowski Ośrodek Kultury – Dzierżoniów – wydarzeniu towarzyszyć będzie występ muzyczny Włodzimierza Sypniewskiego „Blues Makers” – ekspozycja dostępna dla zwiedzających do 9 października 2022 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 – 17:00

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBielsko-Biała: Walczyli o puchar prezesa – Kolarski narybek w akcji
Następny artykułSaperzy na emeryturę? Polski robot, który neutralizuje bomby