Kiedy zapadnie już decyzja o budowie domu jednorodzinnego, trzeba dokładnie przeanalizować każdy element tej budowy. Dach jest niezwykle ważnym elementem domu. To on w dużej mierze decyduje nie tylko o wyglądzie całej nieruchomości, ale też daje zabezpieczenie na przykład przed deszczem, gradem, wiatrem. Dach powinien być solidny. Do elementów więźby dachowej na dom jednorodzinny można zaliczyć między innymi:
- murłatę,
- krokiew,
- krawężnicę,
- jętkę,
- płatew,
- kleszcze,
- kulawkę,
- dźwigar,
- miecze,
- wiatrownicę,
- belki podwalinowe.
Przeciętnemu człowiekowi niezwiązanemu z branżą budowlaną te nazwy nic nie mówią, ale dla ekspertów kluczowa jest właściwa konstrukcja dachu, aby był to element trwały i wytrzymały.
Zalety wiązarów dachowych i więźby prefabrykowanej
Kiedy mowa o zaletach jakiegoś rozwiązania budowlanego czy remontowego, bierze się pod uwagę szczególnie jakość, a co za tym idzie, także trwałość oraz koszty tego rozwiązania. Nie inaczej jest, kiedy mowa o dachu. Zalety wiązarów dachowych mgdachy i więźby prefabrykowanej można opisać krótko: to rozwiązanie dające ogromną wygodę, to rozwiązanie na długie lata, cechujące się doskonałą jakością, a także niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Nie bez znaczenia jest też szybsza realizacja. Krótszy czas montażu, w porównaniu do tradycyjnej więźby, sprawia, że wielu klientów skłania się właśnie ku temu rozwiązaniu, nie chcąc tracić cennego czasu, którego przy procesie budowy zawsze brakuje.
Więźba na dach – tradycyjna czy wiązary dachowe? Więźba tradycyjna powoli odchodzi w zapomnienie. Drewno jako materiał nie do końca się tutaj sprawdza, choć gdzie indzie nie można mu odmówić dużej użyteczności i funkcjonalności. Jednak tradycyjna więźba z uwagi na drewno powoduje, że ekipa remontowa mierzy się z rozmaitymi problemami, których po prostu unika się wybierając więźbę prefabrykowaną, która jest stabilna, prosta i szybka w montażu, a także stosunkowo lekka. Dzięki temu prace na dachu mogą odbywać się sprawnie i bezpiecznie. Nie ma także problemu z mnóstwem odpadów, które pozostają po montażu więźby tradycyjnej. Stąd tez mając wybór: więźba na dach – tradycyjna czy wiązary dachowe – rekomenduje się wybór wiązarów dachowych mgdachy, które pod wieloma względami dla większości domów pozostają lepszym wyborem. Więcej na ich temat można znaleźć tutaj – Wiązary dachowe: ile kosztują i kiedy zdecydować się na więźbę z wiązarów?
Ile kosztują wiązary dachowe?
Prefabrykowana więźba dachowa to rozwiązanie tańsze niż więźba tradycyjna. Średnio, obecnie, koszt takiej więźby szacowany jest na około 80 do 85 złotych za metr kwadratowy. W tym jest już wliczony montaż, szacowany na około dwadzieścia złotych za metr kwadratowy. Trzeba pamiętać, że ceny materiałów budowlanych, a także prac budowlanych, mocno różnią się od siebie w zależności od lokalizacji budowy, a także miejsca zakupu materiałów. Dlatego ktoś, kto buduje dom w tak zwanej Polsce B, może zapłacić za ten samą nieruchomość o wiele mniej niż ktoś, kto buduje taki dom w Warszawie czy Krakowie. Trzeba też pamiętać, że coś, co na zdjęciach wygląda bardzo podobnie, w praktyce może mocno się od siebie różnić, także ceną. Dlatego wszelkie budowlane plany trzeba uzgodnić z osobą, która się na tym po prostu zna i jest w stanie doradzić i znaleźć najbardziej opłacalne, niekoniecznie finansowo, rozwiązanie.
Budowa domu to wieloetapowy, skomplikowany proces i każdy, kto sądzi inaczej, myli się. Budując dom, łatwo jest popełnić błędy, których skutki trzeba będzie znosić przez wiele lat. W wielu miejscach w Sieci, ludzie dzielą się swoim doświadczeniem, ze swojej perspektywy, laików, którzy przeszli przez ten proces. Swoim doświadczeniem mogą też podzielić się eksperci, którzy mają za sobą budowlę wielu domów i są w stanie doradzić rozwiązania, z których klienci będą zadowoleni. Warto zaufać ekspertom, zawsze jednak prosząc o szczegółowe wyjaśnienia, dlaczego dane rozwiązanie wydaje się być najlepsze. Idealnie zwrócić się z pytaniem o konstrukcję dachu do dobrej pracowni archtektonicznej – https://www.mgprojekt.com.pl/ To gwarancja udanych wyborów na lata.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS