Powodzie. Elektrownia węglowa w Rybniku uzależniona od zbiornika
Bardziej skomplikowana jest sytuacja w Rybniku, gdzie leży elektrownia węglowa także należąca do PGE. Ostatnie gwałtowne opady deszczu spowodowały wzrost poziomu wody w rybnickim zbiorniku. W niedzielę, 15 września, ok. godz. 20.20 poziom wody w zbiorniku osiągnął poziom ostrzegawczy, tj. 221 m n.p.m. – dlatego podjęto decyzję o zrzucie wody w ilości 25 m3/s za zaporę czołową.
W elektrowni Rybnik działa także zakładowy komitet powodziowy. – Elektrownia Rybnik jest w stałym kontakcie z centrum zarządzania kryzysowego w Rybniku i Kuźni Raciborskiej. Na podstawie uzyskanych danych (dopływów rzeki Ruda i Nacyna) sukcesywnie regulowany jest odpływ ze zbiornika, tak aby zapobiec przepełnieniu i ochronić zaporę czołową. Wszystkie działania prowadzone są tak, żeby uniknąć jakichkolwiek podtopień. Zbiornik Rybnik, gromadząc duże ilości wody, chroni tereny położone za zaporą czołową przed skutkami powodzi. Zrzuty wody dokonywane są tylko w sytuacji zagrożenia wałów oraz zapory czołowej zbiornika, a co za tym idzie ryzyka niekontrolowanego zalania dużych obszarów – zapewnia nas spółka.
Poziom ostrzegawczy wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221 m n.p.m., a poziom krytyczny, który ze względów bezpieczeństwa nie może zostać przekroczony, to 221,30 m n.p.m. Jego przekroczenie grozi przerwaniem wałów zbiornika oraz uszkodzeniem zapory czołowej. Już przy rzędnej poziomu wody 221,20 m n.p.m. Elektrownia zobowiązana jest dokonywać zrzutów wody równych ilości wody dopływającej do zbiornika.
Jednak z uwagi na pozwolenie wodno-prawne i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy Elektrowni Rybnik, w zbiorniku stale musi być utrzymywany minimalny biologiczny przepływ wody, czyli określona ilość. – Nie jest więc możliwe dokonywanie zrzutów wody poniżej tej ilości. Poziom wody w zbiorniku jest na bieżąco monitorowany – zapewnia PGE.
Obecnie (stan na: 16 września 2024 r. godz. 13.30) poziomu wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221,119 m n.p.m., dlatego dokonywane są i na bieżąco monitorowane zrzuty wody w ilości 25 m3/s. – Planowane jest ograniczanie zrzutów wody, jeśli rzędna poziomu wody w Zbiorniku osiągnie 221 m n.p.m. Obecnie dopływ wody do zbiornika zaczyna znacząco spadać. Rzeka Ruda, poniżej zbiornika w miejscowości Rudy Raciborskie i Kuźnia Raciborska, znajduje się w swoim korycie – wyjaśnia nam PGE.
Kompleks węgla brunatnego w Turowie bezpieczny
Najspokojniej w tej trudnej sytuacji wydaje się być w kompleksie węgla brunatnego w Turowie na Dolnym Śląsku. W obliczu komunikatów o nadchodzących wzmożonych opadach atmosferycznych kopalnia Turów przystąpiła do standardowej procedury, a więc dokonała przeglądów stanu odwodnienia powierzchniowego, st … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS