A A+ A++

Mottem przewodnim gminy Choczewo jest naturalność i piękno. Czy jednak naturalność pozostanie? To właśnie w gminie Choczewo powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrową…

Plany odnośnie inwestycji nie są jeszcze dokładnie znane. Wiadomo, że elektrownia jądrowa powstanie, nie wiadomo ile terenów pochłonie. Mówi się wstępnie o blisko 540  hektarów lasów.

„Gmina jest gminą typowo rolniczą, turystyczną. Teraz wszyscy chcą zrobić z tego gminę przemysłową (…) To zmieni naszą gminę, a jest przepiękna. Zostanie mała otulina lasu od morza i od lądu. Mówi się o wycięciu 540 hektarów lasu, na co się nie zgadzamy, bo nie trzeba aż tyle. – zaznaczył Wiesław Gębka wójt gminy Choczewo.

Przedstawiciele powiatu wejherowskiego, puckiego i lęborskiego oraz włodarze gmin położonych najbliższej inwestycji podpisali porozumienie odnośnie działań związanych z powstaniem elektrowni.

„Podpisanie tego porozumienia ma nas mobilizować do wspólnego działania w zakresie infrastruktury społecznej i technicznej czyli rozwoju oświaty, struktury mieszkaniowej, usług społecznych oraz strefy komunikacyjnej.” – powiedziała Gabriela Lisius starosta wejherowski.

„To że samorządy razem chcą działać, to jest niezwykle ważne. To obecnie jeden pewnik. Cała reszta to niewiadoma. Jeśli będziemy razem współpracować, to będziemy partnerem reprezentującym kilkaset mieszkańców wobec inwestycji, która zmieni oblicze całego województwa pomorskiego.” – powiedział Jarosław Białk starosta powiatu puckiego.

„Chodzi o to, żeby taką inwestycje, która będzie miała znaczenie transgraniczne, aby tak ją zorganizować, żeby było jak najmniej uciążliwości dla mieszkańców trzech powiatów. Przede wszystkim, żeby dokładnie wiedzieli; jak to będzie funkcjonowało, jakie są zagrożenia, jak je niwelować…”- powiedziała Alicja Zajączkowska starosta powiatu lęborskiego.

Zgodnie z wytycznymi Polityki Energetycznej Polski (rządowego dokumentu przyjętego na początku 2021r.) do roku 2033 ma powstać pierwszy blok elektrowni jądrowej. Następne  będą wdrażane co 2-3 lata. Łącznie ma być ich 6. Cała inwestycja zakończy się prawdopodobnie w 2043 r.

 

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOcalić od zapomnienia. 5 lat Żarowskiej Biblioteki Dziedzictwa
Następny artykułPodkarpacie: W regionie pracuje 15 tys. cudzoziemców