A A+ A++

Światowe zapotrzebowanie na ropę naftową w transporcie drogowym wynosi obecnie około 43,7 mln baryłek ropy dziennie – co odpowiada około 1,74 mld litrów benzyny. W swoim badaniu analitycy BloombergNEF (BNEF) określili, jak zmieniała się ta wartość od 2015 r. na tle postępującej elektromobilności. Rezultat: dzienne oszczędności na koniec 2021 roku wyniosły około 1,5 miliona baryłek dziennie (1 baryłka = 159 litrów). Odpowiada to redukcji o około 3,3 proc. całkowitego zapotrzebowania w transporcie drogowym.

Czytaj więcej

Oprócz samochodów elektrycznych, wyniki badania obejmują również pojazdy hybrydowe, samochody napędzane wodorem, autobusy elektryczne lub zelektryfikowane oraz pojazdy dwukołowe (skutery i motocykle). Jak się okazuje te ostatnie mają największy udział w zaoszczędzonej kwocie. Szczególnie ze względu na popularność skuterów elektrycznych w regionie Azji, pojazdy dwukołowe mogą przynieść 67 proc. oszczędności. Na drugim miejscu znajdują się autobusy elektryczne z udziałem około 16 proc., a na trzecim najszybciej rozwijający się segment: samochody elektryczne z udziałem 13 proc.

Na rok 2030 BNEF przewiduje już siedem milionów baryłek dziennego potencjału oszczędnościowego, a do roku 2035 liczba ta ma osiągnąć 16 milionów baryłek ropy naftowej. Od 2012 r. liczba samochodów elektrycznych na drogach wzrosła pięćdziesięciokrotnie, a w 2020 r. na całym świecie było ich około jedenastu milionów. Potencjał oszczędności ropy naftowej jest imponujący w porównaniu z ogólnym udziałem procentowym pojazdów zelektryfikowanych.  98,8 procent wszystkich samochodów na świecie nadal jeździ bez elektryfikacji. Gdyby wyłączyć pozostałe … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKALENDARIUM – 5 CZERWCA
Następny artykułBudowa dworca metropolitalnego. Zamkną ul. Pocztową. Duże zmiany dla kierowców i objazdy autobusów