Źle dopasowany zlewozmywak może powodować więcej problemów niż mogłoby się wydawać, a zakup najprostszego modelu nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Dlatego zwróć uwagę nie tylko na wymiary, ale również materiał i inne parametry.
To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać podczas wyboru. Zlewozmywaki jednokomorowe z jednym odpływem to rozwiązanie dobre do małych mieszkań i kawalerek. Warto zainwestować w niego również wtedy, gdy masz zmywarkę, a zlew będzie służyć jedynie do mycia niewielkich naczyń.
W większych i bardziej przestronnych kuchniach sprawdzą się natomiast modele dwukomorowe. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w dużych rodzinach i u osób, które sporo gotują. W ten sposób zmywanie naczyń przebiega o wiele szybciej i bardziej ekonomicznie. Zamiast płukać naczynia pod bieżącą wodą, wystarczy przeznaczyć jedną komorę na mycie, a drugą na płukanie naczyń.
Alternatywą jest zlewozmywak z ociekaczem, czyli odseparowanym miejscem na mokre naczynia czy sztućce. Takie rozwiązanie może okazać się jednak niewystarczające, dlatego warto wyposażyć się w dodatkowy ociekacz ze specjalnymi stojakami na talerze czy kubki. Zajmie mniej miejsca i pozwoli umieścić na nim więcej naczyń.
Dobry zlewozmywak powinien przetrwać lata, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiedni materiał, z którego został wykonany. Do niedawna największą popularnością cieszyły się zlewozmywaki wykonane ze stali. Przemawia za tym zarówno cena, jak i wytrzymałość. Wybierając dobrej jakości materiał masz pewność, że nie będzie na nim widać zacieków. Trzeba jednak uważać na ostre przedmioty, które mogą porysować delikatną powierzchnię.
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się zlewozmywaki granitowe i kompozytowe – są wyjątkowo trwałe, a przy tym wyglądają bardzo efektownie. Granitowe zlewozmywaki są odporne zarówno na wysokie temperatury, jak i uszkodzenia mechaniczne. Nieco tańszą alternatywą są zlewy kompozytowe, które za niższą cenę oferują niemal równie dużą odporność na uszkodzenia i efektowny wygląd.
Zlewozmywak odporny na zarysowania
Godnym uwagi materiałem jest również glazurowany zlew ceramiczny. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z wiecznie porysowaną powierzchnią zlewu stalowego. Zlew ceramiczny jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu, dobrze znosi działanie detergentów, a gładka powłoka sprawia, że będziesz w stanie wyczyścić go bez żmudnego szorowania.
Nawet najbardziej trwały zlewozmywak nie będzie się dobrze prezentować, jeśli o niego nie zadbasz. Największą zmorą są zacieki będące efektem działania twardej wody. Do usunięcia tego typu zabrudzeń najlepiej sprawdzi się mieszanina wody i octu. Średnio raz na trzy-cztery dni warto przetrzeć dokładnie cały zlewozmywak, by pozbyć się zabrudzeń. Do codziennej pielęgnacji wystarczy szorstka strona gąbki i odrobina płynu do naczyń. Wybierając zlewozmywak z konkretnego materiału możesz również zaopatrzyć się w określone środki czyszczące.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS