Nie każdy garnitur sprawi, że będziesz wyglądać elegancko. Musisz przede wszystkim postawić na doskonale dopasowany model o odpowiednim kroju. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że twoja prezencja będzie nienaganna.
Podziel się
Odpowiedni garnitur będzie na tobie leżeć jak druga skóra (Shutterstock.com)
Nie musisz przygotowywać się na duże wydatki. Dobre jakościowo garnitury kupisz za stosunkowo niewielkie pieniądze. Najtańsze modele kosztują nawet niecałe 200 zł.
Dopasowanie garnituru do sylwetki to jedno, trzeba również zwrócić uwagę na to, czy pasuje on do okazji, na którą planujesz go założyć. Warto sprawdzić, czy ubranie zostało wykonane z należytą pieczołowitością, dzięki której możesz mieć pewność, że przetrwa długie lata. Trzeba również sprawdzić, jakich materiałów użyto do produkcji garnituru. Tylko wysokiej jakości tkanina da pewność, że garnitur będzie prezentować się elegancko i świeżo przez długi czas.
Wybór tkaniny, z której uszyto marynarkę i spodnie, podyktowany jest przede wszystkim względami praktycznymi, w tym warunkami pogodowymi. Garnitury na jesień i zimę powinny być przede wszystkim ciepłe, co zapewnia odpowiednio zwarty splot wełny lub bawełny. Garnitur będzie więc nieco cięższy niż wersje jesienne i zimowe, a dodatkowo nie będzie wymagać częstego prasowania, jak choćby modele wykonane z lnu.
Jeśli obawiasz się, że po sezonie garnitur trafi do szafy, a po roku nie będzie się do niczego nadawać, nie musisz się martwić. Wełna doskonale znosi długie przechowywanie w szafie. Jeśli szukasz lepszego jakościowo garnituru, możesz pokusić się o modele z kaszmiru czy modnej w ostatnich latach alpaki.
Modny krój i doskonałe dopasowanie
Musisz dopilnować, by spodnie i marynarka dobrze na tobie leżały. To, czy garnitur nada się do noszenia, widać już po pierwszym założeniu. Jeśli na plecach pojawiają się pionowe fałdki, oznacza to, że marynarka jest zbyt luźna, z kolei poziome bruzdy to oznaka tego, że marynarka powinna być nieco luźniejsza w barkach.
Zwróć uwagę również na to, jak marynarka układa się na ramionach. Jeśli są one nieco wygięte do dołu, znaczy to, że marynarka powinna być nieco węższa u góry, natomiast jeśli ramię jest zbyt wyraźnie zarysowane, lepiej będzie wybrać model z nieco luźniejszymi rękawami.
Podziel się
Kluczowe znaczenie ma również to, jak marynarka wygląda po zapięciu. Tworząca się wokół guzika “gwiazda” z fałdek materiału nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może sprawiać wrażenie, że jej właściciel w krótkim czasie przytył kilka kilo. Jeśli dodatkowo klapy zamiast opadać i przylegać do klatki piersiowej, odstają od niej tak, że można swobodnie włożyć rękę pod poły marynarki, oznacza to, że jest ona zbyt ciasna.
Ostatnie przymiarki
Zwróć również uwagę na długość rękawów i nogawek. Jeśli będą zbyt długie, będziesz wyglądać tak, jakbyś odziedziczył garnitur po kimś o wiele roślejszym. Rękaw marynarki powinien być na tyle długi, by po zgięciu ramienia w łokciu można było dojrzeć spinki od mankietów. Z kolei nogawka powinna delikatnie opadać na wierzchnią część buta, a nie się o nią opierać. Jeśli jest inaczej, konieczne będzie ich skrócenie.
Pamiętaj, że nie każdy problem z niedopasowaniem musi wiązać się z wyborem nowej marynarki. Trudno znaleźć gotowe modele, które po założeniu okażą się niczym szyte na miarę. Jeśli marynarka bądź spodnie mają za długie rękawy lub nogawki, da się je bez problemu nieco skrócić. Jeżeli będą zbyt obcisłe lub zbyt luźne, problem trudno będzie rozwiązać.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS