Bezrobocie w Elblągu od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie 6,2 procent. Niepokojące są jednak, o czym już pisaliśmy, zapowiedzi zwolnień grupowych w kilku zakładach pracy.
O sytuacji na rynku pracy w Elblągu i powiecie elbląskiej na czwartkowym posiedzeniu komisji polityki regionalnej i spraw samorządowych mówiła Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu.
– Na koniec lipca tego roku stopa bezrobocia w Elblągu wynosi 6,2 proc. To 2 tysiące 838 osób zarejestrowanych z naszego miasta. W zeszłym roku wynosiła 6,7 proc. W powiecie elbląskim wynosiła 11,5 proc., zmalała względem 2023 roku, kiedy odnotowaliśmy 13,1 proc. – informowała dyrektor Radej.
Bezrobocie w Elblągu na poziomie 6,2 proc. utrzymuje się od kilku miesięcy. Oficjalnych danych GUS za sierpień jeszcze nie ma, ale wiadomo że liczba bezrobotnych w Elblągu zwiększyła się o 25 osób. W kolejnych miesiącach może być ich więcej, bo będą realizowane zapowiedzi zwolnień grupowych w niektórych zakładach pracy, o czym już pisaliśmy.
Jak przebiegają zwolnienia grupowe
– ICC Pasłęk do końca sierpnia zrealizowało zwolnienia grupowe 70 osób. Do urzędu zgłosiło się 19 osób, pozostało 12. Reszta znalazła pracę – mówiła dyrektor PUP. – Na koniec września zostaną wręczone wypowiedzenia pracowników GE (odlewnia – red.). Pracodawca wynajął firmę konsultingową, która pomaga zwalnianym pracownikom w znalezieniu pracy. Wczoraj odbyły się wewnętrzne targi pracy, na które zostaliśmy zaproszeni – mówiła Iwona Radej.
Na wewnętrzne targi, jak ustaliliśmy, zgłosiło się pięć firm: Baltic Towers, Meble Wójcik, Rockfin, Remontowa Shipbuilding i Tiga-Cynk. – Nasze stanowisko PUP odwiedziło 20 pracowników, którzy byli głównie zainteresowani założeniem własnej działalności – dodała Iwona Radej.
Zwolnienia grupowe przeprowadził także meblarska firma Home Concept. Jest w stanie likwidacji, a jej właściciele powołali do życia nową spółkę Home Furniture i zatrudnili 68 osób spośród 97 objętych zwolnieniami grupowymi.
– 15 osób otrzymało wypowiedzenia, pozostali albo przeszli na emeryturę albo znaleźli pracę w innym miejscu – mówiła dyrektor PUP.
Grupowe zwolnienia związane ze zmniejszeniem powierzchni marketu przeprowadzi także Carrefour. Chodzi o 31 osób. – Pracodawca wynajął firmę zewnętrzną w tej sprawie, nie są zainteresowani pomocą z naszej strony, którą cały czas deklarujemy – mówiła Iwona Radej.
W rejestrach przeważają kobiety
W pierwszym półroczu 2024 roku z rejestrów PUP wyrejestrowano 2110 osób, zarejestrowano 2071 osób bezrobotnych.
– Od lat w rejestrach bezrobotnych przeważają kobiety. W tym roku w Elblągu stanowią 51,8 procent. Osób długotrwale bezrobotnych, czyli powyżej 12 lub 24 miesięcy jest w Elblągu 45 proc. Bez kwalifikacji zawodowych, czyli z wykształceniem gimnazjalnym lub poniżej stanowią 33,4 procent zarejestrowanych – mówiła Iwona Radej. Jak dodała osoby powyżej 50. roku życia stanowią 31,3 proc. Bezrobotnych, zmniejsza się udział najmłodszych bezrobotnych (do 30. roku życia). W Elblągu to obecnie 18 proc. zarejestrowanych.
Najczęstsze powody wyrejestrowania? 44 proc. przypadków to znalezienie pracy, 19,4 proc. – niepotwierdzenie gotowości do pracy, 17,7 proc. – inne (np. Emerytura, renta, podjęcie nauki), 10,4 proc. – podjęcie pracy subsydiowanej.
Kto jest potrzebny na rynku pracy
W pierwszym półroczu na osoby bezrobotne i poszukujące pracy czekało w PUP prawie 1300 ofert dotyczących Elbląga i prawie 500 dotyczących powiatu elbląskiego. Urzędnicy zaktywizowali w tym czasie ponad 800 osób, do końca roku ma ich być w sumie 1400.
Najchętniej szukanymi na rynku pracy są osoby w zawodach: pracownik administracyjno-biurowy, sprzedawca, frezer, pracownik gospodarczy, kucharz czy kelner. Najwięcej bezrobotnych jest bez zawodu, lub w zawodzie sprzedawca, kucharz czy mechanik.
Na koniec dodajmy, że w pierwszym półroczu 2024 roku legalną pracę w Elblągu i powiecie elbląskim podjęło 148 cudzoziemców, wśród których dominują Gruzini, Mołdawianie, Ukraińcy i Białorusini. W PUP jako bezrobotni jest zarejestrowanych 27 obywateli Ukrainy, ośmioro zostało zaktywizowanych w formie stażu, prac interwencyjnych czy prac społecznie użytecznych. Pracodawcy złożyli dla obywateli Ukrainy 16 ofert pracy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS