A A+ A++

Pierogi to jedno z ulubionych dań polskiej kuchni. Nic dziwnego. Są pyszne i bardzo uniwersalne. Możemy je przygotować zarówno ze słodkim, jak i wytrawnym farszem. Najpopularniejsze są pierogi ruskie nadziane ziemniakami i twarogiem. Do farszu dodaje się też podsmażoną cebulkę i sporo pieprzu. Na wigilijnym stole nie może natomiast zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami.

Jaki jeszcze farsz do pierogów możemy zrobić? Możliwości jest mnóstwo. Bardzo smaczne są pierogi z kaszą gryczaną czy ze szpinakiem i fetą lub suszonymi pomidorami. Latem królują pierogi na słodko – z truskawkami, wiśniami, jagodami. Jednak nawet najlepszy farsz nie będzie dobrze smakował, jeśli ciasto na pierogi będzie twarde i za grube. Jak tego uniknąć? Poznajcie babciny trik.

Podstawowy przepis na ciasto na pierogi zawiera jedynie dwa składniki – mąkę i ciepłą wodę. Kluczem do sukcesu są odpowiednie proporcje – 2 szklanki wody + 1 szklanka letniej wody. Do ciasta możemy również dodać odrobinę soli. Niektóre panie domu dodają również jajko. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Zamiast jajek możemy dodać inny popularny produkt. Ten trik stosowały nasze babcie. O jaki składnik chodzi? O masło. Łyżka roztopionego masła sprawi, że ciasto stanie się elastyczne, gładkie i nie będzie się rwało. Natomiast po ugotowaniu będzie mięciutkie i pachnące.

1. Mąkę przesiej na stolnicę lub do dużej miski. W środku zrób dołek.
2. Dodaj sól i masło. Stopniowo wlewaj wodę, zagarniając mąkę do środka.
3. Wymieszaj składniki łyżką lub szpatułką, a kiedy się połączą, zacznij wyrabiać ciasto dłońmi przez ok. 15 minut.
4. Idealne ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Gotowe ciasto podziel na części.
5. Rozwałkuj cienko i wykrawaj szklanką kółka. Kiedy rozwałkowujesz jedną część ciasta, pozostałe kawałki nakryj ściereczką, by nie wyschły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Sącz. Trwa remont schodów łączących Bulwar Narwiku z ul. Matejki
Następny artykułZbiórka online na renowację nagrobków