Data dodania: 2019-10-02 (12:04) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej panowała duża nerwowość, jednak ceny tego surowca zakończyły dzień na relatywnie niewielkich minusach. Dzisiaj rano jednak presja podażowa powraca na rynek ropy. Notowania surowca gatunku WTI spadły poniżej 54 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zeszła poniżej poziomu 59 USD za baryłkę.
Wsparciem dla cen ropy naftowej podczas wczorajszej sesji był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API), który pokazał zaskakująco duży spadek zapasów ropy naftowej. Według API, w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 5,9 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki o niecały milion baryłek. Dzisiaj swoje dane dotyczące zapasów ropy przedstawi Departament Energii USA.
Raport dotyczący zapasów ropy w USA nie wystarczył jednak do tego, aby na rynku tego surowca pojawił się optymizm. Na globalnym rynku ropy dominują obawy o coraz słabszy popyt na „czarne złoto”, a wczoraj dodatkowym negatywnym akcentem były informacje o zamiarze wyjścia Ekwadoru z OPEC wraz z początkiem 2020 roku. Ekwador tłumaczy swoją decyzję kłopotami budżetowymi i koniecznością sprzedaży większych ilości ropy naftowej na globalnym rynku – już wielokrotnie temu krajowi zdarzało się nie wywiązywać z postanowień porozumienia naftowego, które narzuca na poszczególne kraje limity produkcji.
Chociaż decyzja Ekwadoru o opuszczeniu OPEC rozbudziła na rynku ropy naftowej pesymizm, to fundamentalnie ona niewiele zmienia. Ekwador to jeden z najmniejszych producentów ropy w OPEC, odpowiadający za wydobycie około 545 tysięcy baryłek ropy dziennie.
KAKAO
Plany limitowanej produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
We wrześniu notowania kakao wypracowały spore wzrosty – cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała z poziomów nieprzekraczających 2200 USD za tonę do okolic 2500 USD za tonę. Chociaż w ostatnich dniach wzrost cen wyhamował, to strona popytowa pozostaje silna.
Kupującym na rynku kakao pomogły informacje o wprowadzeniu limitów produkcji kakao w krajach dominujących na świecie pod kątem produkcji tego surowca – Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wczoraj Yves Brahima Kone, szef iworyjskiej Rady Kawy i Kakao, powiedział, że Wybrzeże Kości Słoniowej wprowadzi limit produkcji kakao na poziomie 2 mln ton począwszy od sezonu 2020/2021. Jednocześnie, zarówno ten kraj, jak i Ghana, podniosły ceny minimalne skupu kakao od lokalnych farmerów.
Powyższe informacje sprzyjają kupującym na rynku kakao, ale są już w dużej mierze uwzględnione w cenach tego surowca, więc reakcja inwestorów była ograniczona. Obecnie do dalszych zwyżek cen kakao potrzebne są nowe impulsy.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS