Demonstracja wykorzystywania rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych Orłan-10E do namierzania potencjalnych celów została przeprowadzona na poligonie Staratel w Niżnym Tagile. Dzięki wykorzystaniu współrzędnych uzyskanych przez bsp system automatycznego celowania armatohaubicy Msta-S namierzył i obliczył właściwy kąt ostrzału. Zdaniem producenta, w ten sposób udało się przeprowadzić skuteczne strzelanie na 40 km.
Nie wiadomo kto był uczestnikiem pokazów integracji systemu artyleryjskiego z rosyjskim systemem rozpoznania. Komunikat wspomina enigmatycznie o „zagranicznym kontrahencie”. Jednakże oferowany NATO-wski kal. 155 mm może świadczyć, że odbiorcą potencjalnego kontraktu mogą być państwa z Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu, które dotąd używały zachodnich systemów artyleryjskich. Warto jednak zauważyć, że obecnie jedynym klientem eksportowym na system Orłan-10E są siły zbrojne Republiki Związku Mjanmy, które na swoim stanie posiadają również haubice Nora B-52 oraz NORINCO SH-1 kal. 155 mm.
Nie byłyby to pierwsze zakupy Myanmaru w rosyjskich zakładach zbrojeniowych. W ostatnich latach pozyskano bowiem śmigłowce szturmowe Mi-24 i Mi-35P, myśliwce MiG-29, samoloty szkolno-treningowe Jak-130 czy przeciwlotnicze systemy rakietowe S-125 Peczora-2M oraz pojazdy opancerzone BRDM-2MS. Ponadto w styczniu 2021 roku podpisano umowę na dostawę wspomnianych systemów rozpoznawczych bsp Orłan-10E oraz artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1.
Armatohaubica samobieżna Msta-S początkowo produkowana była na potrzeby rosyjskich sił zbrojnych i państw sojuszniczych wykorzystujących w swoich siłach zbrojnych pociski kal. 152 mm. W 2020 roku jej producent, rosyjski koncern Rosoboronexport, zaprezentował przedstawicielom potencjalnych odbiorców eksportowych nową wersję armatohaubicy samobieżnej 2S19 Msta-S, która jest przystosowana do amunicji w natowskim standardzie kal. 155 mm. Dzięki temu rozszerzony został zakres eksportowy o nowe państwa. Obecnie z armatohaubic Msta-S kal. 152 mm korzysta siedmiu odbiorców na świecie. Wśród nich można wymienić Azerbejdżan (18 egzemplarzy), Białoruś (12 egzemplarzy), Etiopię (12 egzemplarzy), Gruzję (1 egzemplarz), Maroko (bliżej nieznana liczba egzemplarzy), Ukrainę (40 egzemplarzy) i Wenezuelę (57 egzemplarzy).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS