A A+ A++

We wtorek 24 października w Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się spotkanie dla kobiet zorganizowane przez przez dwie znane ekspertki w zakresie położnictwa oraz dietetyki. Małgorzata Buba, położna na medal szczególną uwagę skupiła na problemie raka piersi oraz sposobie zapobiegania jego wystąpieniu. Karolina Panek, dietetyczka Bonne Sante służyła dobrą radą na temat zdrowego odżywiania się, które chroni przez wieloma chorobami, w tym także przed rakiem piersi. Uczestniczki wzięły udział w warsztatach, a na koniec podzieliły się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Z tej okazji w Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się spotkanie, podczas którego uczestniczki uzyskały informacje podane w pigułce na temat sposobów zapobiegania zachorowaniu na raka piersi oraz metod samobadania piersi. Okazuje się bowiem, że rak piersi stanowi aż 23 proc. wszystkich nowotworów wśród kobiet i jest najczęściej występującym u tej płci. O tym co można zrobić, aby się przed nim uchronić rozmawialiśmy z Małgorzatą Bubą, położną na medal.

– Przede wszystkim musimy się badać. Bardzo ważne jest wykonywanie raz w miesiącu samobadania piersi. Kobiety powinny pamiętać również o mammografii. Od 1 listopada br. badanie to jest dedykowane paniom w wieku od 45 do 74 roku życia. Podobna sytuacja jest z cytologią, którą mogą wykonywać kobiety od 25 do 64 roku życia. Badania są bezpłatne i nie potrzebujemy na nie skierowania. Nie zapominajmy także o USG piersi. Bądźmy czujne – namawia M. Buba. – Statystyki nadal nie są zadowalające. Niewiele kobiet wykonuje samobadanie piersi, a także nie wykonuje mammografii, która jest bardzo ważnym badaniem. Większość pań, które dowiaduje się, że są chore na raka piersi to kobiety będące w grupie ryzyka po 50 roku życia, ale niestety ten wiek się drastycznie obniża i nie powinniśmy już mówić, że na raka piersi są narażone osoby starsze, tylko już w każdym wieku. Młoda dziewczyna powinna znać zasady samobadania piersi i w razie jakiś niepokojących sygnałów ostrzegawczych zgłosić się do lekarza – dodaje położna. W ostatnim czasie modne stało się namawianie członków rodziny do dbania o zdrowie np. poprzez akcje typu badanie na urodziny, USG z okazji Dnia Matki.

Uczestniczki spotkania wzięły udział w warsztatach, podczas których położna Małgorzata Buba udzieliła im wskazówek, w jaki sposób można zbadać sobie piersi oraz kiedy takie badanie powinno się przeprowadzić. – Samobadanie piersi warto wykonywać do 10. dnia cyklu, najlepiej zaraz po miesiączce, a kobiety, które nie miesiączkują powinny sobie wybrać dzień tygodnia w miesiącu na jego wykonanie. Kobiety w ciąży czy karmiące również niech nie zapominają o badaniu – przekonuje.

Nieprawidłowa dieta oraz otyłość jednymi z wielu czynników ryzyka raka piersi

Kolejny wykład poprowadziła Karolina Panek, dietetyczka Bonne Sante w Jaśle. Podczas spotkania mówiła o wpływie odżywiania na zdrowie. Czego warto unikać w diecie, a o czym nie zapominać.

Przede wszystkim należy pamiętać o regularności spożywanych posiłków i zwrócić uwagę na to, jak wygląda nasz codzienny jadłospis. Dieta powinna być urozmaicona, aby dostarczać do naszego organizmu niezbędne właściwości odżywcze z różnych grup produktów od mlecznych, po warzywa i owoce. Bardzo ważne jest to, żeby zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór przez picie zielonej herbaty, która ma pozytywne działanie, dodatkowo pamiętać o suplementacji witaminy D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – przekonuje K. Panek. – Niestety, już od najmłodszych lat obserwujemy wzrost nadwagi i otyłości. 24 października to dzień, kiedy również obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością – dodaje dietetyczka.

Nadwaga i otyłość są to choroby cywilizacyjne, które dotyczą 46 proc. kobiet i 62 proc. mężczyzn. Nieprawidłowe odżywianie zwiększa ryzyko wystąpienia aż 80 jednostek chorobowych. Ostatni punkt spotkania był to panel dyskusyjny, gdzie wszystkie kobiety mogły podzielić się swoimi doświadczeniami, opowiedzieć o problemach, czy poradzić się w wielu innych kwestiach. Pani Danuta jest jedną z tym kobiet, którą dotknął rak piersi. – Cztery lata temu, kiedy po raz pierwszy przyszłam na spotkanie zorganizowane przez panią Gosię Bubę kompletnie nie myślałam, że rak piersi może mnie dotyczyć. Przedstawiono fantomy, na których można było nauczyć się samobadania piersi, a jednocześnie wyczuć niepokojące zmiany nowotworowe. Podczas sprawdzania uzmysłowiłam sobie, że mam podobnie wyczuwalną zmianę jak na fantomie. 6 marca było spotkanie a 26 byłam już na mammografii. Miałam biopsje cienkoigłową, potem gruboigłową. Okazało się, że jest guz wielkości 1,5 na 2 cm, czyli nowotwór złośliwy – mówi Danuta Moskal.

Pani Danuta trafiła w dobre ręce specjalisty, który podjął się leczenia indukcyjnego. Przeszła cztery chemioterapie, operację, radioterapię, brachyterapię, liczne badania. – Obecnie jest wszystko w porządku, badania wykonuję raz na rok – mówi szczęśliwa.

Pokonała raka. Jest przekonana, że dzięki spotkaniu, które odbyło się w marcu 2019 r. na temat sposobów badania piersi i zwrócenia uwagi na niepokojące w nich zmiany przyczyniły się do tego, że szybko wykryła guza, a następnie podjęła leczenie, dzięki któremu dzisiaj cieszy się życiem. – Chciałbym zaapelować do kobiet, żeby skorzystały z tej profilaktyki i badały się, bo dzięki temu ja żyję. W Brzozowie spotkałam młodsze kobiety ode mnie, u których było już za późno i miały amputowane piersi. U mnie na szczęście była wykonana operacja oszczędzająca. Dbajmy o siebie – nawołuje pani Danuta.

 id

Napisany dnia: 26.10.2023, 08:16

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Jednoręcy bandyci” zatrzymani w Kolnie
Następny artykułBogdanka LUK Lublin idzie po drugą wygraną. Podejmuje Barkom-Każany Lwów