A A+ A++

Czy należy myć mięso przed obróbką termiczną

Konsumenci, którzy nie praktykują mycia mięsa przed jego gotowaniem, pieczeniem czy smażeniem wychodzą z założenia, że nie warto tego robić, ponieważ podczas takiej czynności bakterie wraz z wodą rozpryskują się wokół zlewu i osiadają na różnych elementach, m.in. na innych produktach spożywczych. Dodają przy tym, że ewentualne drobnoustroje na mięsie zostaną zneutralizowane na skutek wysokiej temperatury podczas obróbki termicznej.

Nie brakuje również osób, które nie wyobrażają sobie zjedzenia mięsa bez jego wcześniejszego umycia, mając nawet na uwadze, że w ten sposób mogłyby przyczynić się do przeniesienia bakterii na okolice zlewozmywaka.

Głos w tej sprawie postanowiła zabrać w mediach społecznościowych dr inż. technologii żywności i żywienia Karolina Kowalczyk. Kobieta w swoim materiale wideo wyjaśnia, że osobiście zawsze myje mięso i wskazuje na pewne aspekty, które mogą nam dać wiele do myślenia.

“Mówią, żeby nie myć mięsa drobiowego, czyli na przykład fileta, tylko go po prostu pokroić przed przyrządzeniem nożem na desce i wrzucić na patelnię, ponieważ jest bardzo wysoka temperatura i wszystko zginie, a w innym przypadku mogą się rozbryzgać nam po kuchni, po blacie, po zlewie bakterie. Ja się pytam, w jaki sposób potem umyć deskę i nóż? Nie rozbryzgują się bakterie? Myjecie potem nóź i deskę, czy od razu wyrzucacie do kosza?” – pyta ekspertka od żywienia.

Ekspertka tłumaczy, jak i dlaczego myje mięso

Karolina Kowalczyk dodaje również, że myje mięso nie tylko z uwagi na potrzebę usunięcia z jego powierzchni ewentualnych bakterii, bo to jej zdaniem jest niemal niemożliwe, ale przede wszystkim dlatego, że mogą znajdować się na nim różne zanieczyszczenia, m.in. w postaci pozostałości po piórach.

Ekspertka wyjaśnia, jak w jej przypadku wygląda proces mycia mięsa. Zaznacza, że nigdy nie robi tego pod strumieniem bieżącej wody, ale mięso płucze w szklanej misce, a następnie wodę wylewa bezpośrednio do syfonu.

“Wystarczy mieć odpowiednią miskę, zachować zasady higieny po umyciu tego mięsa i mieć świadomość, że nie chodzi o zmycie bakterii na mięsie, ale zanieczyszczeń fizycznych” – tłumaczy.

Iwona Pavlović: Prywatnie bliżej mi do Białego Misia niż do Czarnej MambyINTERIA.PL

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBeskid Green Film Festiwal
Następny artykułBudowa sieci kanalizacji sanitarnej w Sątopach