A A+ A++

Ekspert: dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych dla firm przyśpieszą rozwój elektromobilności

12.01.2020r. 10:28


Aby przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, konieczne jest wprowadzenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych także dla firm, które kupują ponad 70 proc. nowych aut w Polsce – wskazał ekspert z Zespołu Analiz Sektorowych Banku Pekao Kamil Zduniuk.


Jak powiedział PAP Zduniuk, zmiany zachodzące w motoryzacji, takie jak np. upowszechnianie się samochodów z napędem elektrycznym, to rewolucja, która będzie rozłożona na wiele lat. To oznacza – jak podkreślił – że przedsiębiorcy, którzy dziś produkują podzespoły czy części do tradycyjnych pojazdów, będą mieli dużo czasu na przestawienie swoich linii produkcyjnych czy zakup nowych technologii.

Wskazał, że w przypadku polskich firm z sektora automotiv najważniejsze będzie znalezienie takiego obszaru produkcji, który pozwoli im się w miarę szybko włączyć w łańcuchy produkcyjne nowego typu pojazdów.

“Chodzi o budowanie nowej, równoległej gałęzi biznesu, podczas gdy dotychczasowa wciąż jeszcze pozwala osiągać dochodowości i umożliwia realizowanie inwestycji prorozwojowych” – wyjaśnił. Dodał, że nie powinno się czekać aż zachodzące zmiany zupełnie odmienią rynek, “tylko już teraz szukać szans i stopniowo dostosowywać się do nowych warunków”.

Przyznał, że wielu przedsiębiorców będzie musiało wprowadzić daleko idące zmiany w modelu biznesowym. Zaznaczył jednak, że możliwości już teraz są, ponieważ zarówno w Polsce jak i u naszych sąsiadów (Czechy, Słowacja, Niemcy) pojawia się coraz więcej inwestycji w obszarze elektromobilności, a koncerny, które je realizują, już teraz szukają kooperantów do wieloletniej współpracy.

Według Zduniuka, polskie firmy, już powinny myśleć o dostosowywaniu się do tego, co dzieje się w całej światowej branży motoryzacyjnej, którą kreują największe firmy. To one – jak wskazał – “wymuszają” zmiany w całym łańcuchu produkcyjnym.

Podkreślił jednak, że elastyczność polskich firm była w przeszłości jednym z ważniejszych czynników, które skłoniły międzynarodowe koncerny motoryzacyjne do uruchomienia i rozwoju produkcji w Polsce. Wyraził nadzieję, że “w przyszłości ta umiejętność krajowych przedsiębiorców pozwoli na dostosowanie się do nadchodzących wyzwań”. Dodał, że optymizm ten wzmacnia fakt, że nawiązano już liczne więzi partnerskie z kluczowymi graczami.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMagistrat podsumował ile przeznacza pieniędzy na sport w mieście
Następny artykuł5 praktycznych wskazówek, jak wybrać dobre biuro rachunkowe