Czy codzienne mycie całego ciała jest koniecznością? Do zaskakujących wniosków doszli ostatnimi czasy eksperci ds. dermatologii. Specjaliści przestrzegają przed zbyt częstą higieną. Mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji.
Dla zdecydowanej większości ludzi codzienna higiena całego ciała to absolutna konieczność. Co ciekawe, niektórzy robią to nawet kilka razy dziennie — szczególnie podczas upałów. Czy taka rutyna jest zdrowa i bezpieczna? Okazuje się, że z powiedzeniem “częste mycie skraca życie” zgadza się wielu dermatologów. Ich zdaniem codzienne mycie całego ciała nie jest konieczne, a wręcz niekiedy może zaszkodzić. Opinie w tym temacie wyraziła już jakiś czas temu m.in. dr Robynne Chutkan — ekspertka w dziedzinie gastroenterologii, autorka poradników medycznych, pracująca na Uniwersytecie Yale w Columbii. Według lekarki zbyt częste mycie całego ciała może zniszczyć ludzki mikrobiom, czyli pożyteczne bakterie, a tym samym narazić na atak ze strony patogenów.
Zobacz również: Przepis na naturalne kąpiele
Zdaniem dr Chutkan, tylko niektóre części ciała powinno myć się każdego dnia. Chodzi o:
- pachy
- stopy
- pachwiny w okolicach genitaliów
To w tych sferach powinno się używać środków myjących, a resztę ciała należy jedynie opłukać samą wodą. Ekspertka w swoich wypowiedziach wyjaśniła, że te trzy części ciała są narażone na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jak się okazuje równie szkodliwe jak codzienne mydlenie całego ciała może być też nadużywanie kosmetyków. Wielu dermatologów zaleca również, aby każdego dnia długo i dokładnie myć dłonie — około 20 sekund kilka razy na dobę.
Zalecenia te potwierdzają również inni znani i cenieni lekarze – m.in. mikrobiolog i dermatolog dr Andy Skotnicki z Uniwersytetu w Toronto. Uważa on, że mycie całego ciała dwa razy w ciągu dnia – jak ma to w zwyczaju wiele osób – jest nie tylko niekorzystne dla zdrowia, ale tez fatalnie wpływa na stan skóry. Co więcej, według eksperta, zbyt częste mydlenie całego ciała może wywołać szereg chorób skórnych – np. egzemę. Poza określonymi częściami ciała, które warto myć codziennie, resztę wystarczy już tylko raz na jakiś czas – np. 3-4 razy w miesiącu.
Zobacz też: Wiele osób popełnia ten błąd. Biorą prysznic za krótko
Co więcej tego samego zdania jest dr Robert H. Shmerling z Harvard Medical School, który na łamach czasopisma “Harvard Health Publishing” wypowiedział się na temat tego czy codzienne branie prysznica jest koniecznie. Lekarz wyjaśnił, że zbyt częste mycie całego ciała może być niekorzystne dla układu immunologicznego, który potrzebuje pewnej stymulacji poprzez normalne mikroorganizmy, brud i inne czynniki środowiskowe. Dzięki temu tworzą się ochronne pr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS