A A+ A++

Z opublikowanego w czwartek raportu dotyczącego opieki diabetologicznej wynika, że w najbliższą dekadę powinniśmy wejść zarówno z optymizmem, jak i z postanowieniem, żeby stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom.

Opublikowany przez firmę Abbott raport „Przyszłość opieki diabetologicznej – opinia ekspercka” zawiera stanowisko 20 czołowych ekspertów w dziedzinie diabetologii z całej Europy. W raporcie podkreśla się cztery najważniejsze trendy, które będą kształtować przyszłość opieki diabetologicznej: integracja ze sobą wyrobów medycznych, spersonalizowana opieka, skupienie uwagi na cukrzycy typu 2 oraz nowoczesne terapie.

Na czym polega integracja nowoczesnych wyrobów medycznych?

Raport podkreśla, że rosnące wykorzystanie hybrydowych systemów zamkniętej pętli czy systemów automatycznego podawania insuliny (ang. automated insulin delivery system, AID) to powód do optymizmu. Eksperci wskazują na potencjalny wpływ, jaki może mieć sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) na udoskonalenie hybrydowych systemów zamkniętej pętli – większa dokładność i personalizacja przełożą się na lepszą kontrolę glikemii, co przybliży do opracowania sztucznej trzustki lub systemu w pełni zamkniętej pętli. Systemy zamkniętej pętli są w pełni automatyczne – umożliwiają pomiar stężenia glukozy w czasie rzeczywistym oraz podawanie odpowiedniej dawki insuliny.

Spersonalizowana opieka nad diabetykiem

W raporcie podkreślono również, jak spersonalizowana opieka wpłynie na sposób kontrolowania cukrzycy w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Systemy ciągłego monitorowania glikemii (ang. continuous glucose monitoring, CGM) stale ewoluują – obecnie nie tylko umożliwiają podawanie lepiej dobranych dawek insuliny, lecz też dają wgląd w odpowiedź glikemiczną pacjenta na spożywane posiłki i styl życia, umożliwiając odpowiednią modyfikację zachowania. Innym ważnym osiągnięciem jest wynalezienie insuliny reagującej na glukozę, tak zwanej „inteligentnej insuliny”, która automatycznie reaguje na wahania stężenia glukozy we krwi. Inteligentna insulina może pomóc utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi i ograniczyć ryzyko występowania epizodów hipoglikemii lub hiperglikemii. 

jakie są wyzwania związane z cukrzycą typu 2?

Spośród wszystkich wyzwań wskazanych w raporcie największym jest pilna potrzeba walki z cukrzycą typu 2. W raporcie podkreśla się spodziewany wzrost liczby chorych i obciążenia, i tak już przeciążonych systemów ochrony zdrowia. Eksperci wyrażają swoje zaniepokojenie tym, że błędne postrzeganie tego schorzenia doprowadziło do przekonania, iż chorzy na cukrzycę typu 2 są sami sobie „winni”, co przekłada się na niezamierzone konsekwencje zdrowotne – pacjenci nie są objęci niezbędną opieką. Eksperci podkreślają potrzebę wcześniejszego dostępu do takich narzędzi, jak system CGM, dla chorych na cukrzycę typu 2

Zaawansowane terapie w cukrzycy

W raporcie poruszono też kwestię potencjalnych postępów w terapiach, takich jak wykorzystanie komórek macierzystych do zastąpienia komórek beta wytwarzających insulinę, co istotnie poprawi zdolność organizmu do kontrolowania stężenia glukozy we krwi oraz ograniczy potrzebę podawania insuliny we wstrzyknięciach. Badania są obecnie na bardzo wczesnym etapie, ale jeśli zakończą się sukcesem, zastępcza terapia komórkowa stanie się ważnym kamieniem milowym w leczeniu cukrzycy

Cukrzyca w Europie

Cukrzyca nadal stanowi jedno z największych wyzwań dla systemu ochrony zdrowia na całym świecie – dotyka 1 na 10 osób dorosłych. W Europie 64 miliony osób choruje na cukrzycę. Oczekuje się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 67 milionów. Szacuje się, że u jednej na trzy osoby chore na cukrzycę choroba pozostaje nierozpoznana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZęby robią się żółte? Dentysta mówi o nagminnym błędzie
Następny artykułНеймовірна відстань: у британському серіалі згадали рекорд українського снайпера, встановлений на війні. Відео