Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Rafa koralowa to dom dla tysięcy gatunków zwierząt, roślin i organizmów. Niepowtarzalny świat wodny, mieni się tysiącami żywych kolorów, Tego typu ekosystem powstaje w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 °C, a głębokość dochodzi do 50 m. Niestety ich wyjątkowość jest bardzo krucha i wrażliwa na zmiany klimatu.
Bielenie raf koralowych na Malediwach
Podwodne rafy koralowe to istny raj na ziemi, który jest domem dla tysięcy różnorodnych gatunków. Ten ważny ekosystem jest jednak bardzo delikatny i wrażliwy nawet na najmniejsze zmiany klimatu. Ekolodzy i naukowcy od lat informują o ich zagrożeniu – według statystyk do 2050 roku wszystkie znane nam rafy zaczną obumierać i blaknąć przed globalne ocieplenie klimatu.
Temat katastrofy ekologicznej związanej z blaknięciem raf nigdy nie był tak bliski. Eksperci i naukowcy informują, że popularna rafa koralowa na Malediwach obumiera. Winowajcą jest ocieplenie klimatu, a także ingerencja człowieka. Eksperci mocno obawiają się powtórki z 1998 roku, gdy temperatura wody w Oceanie Indyjskim podniosła się o 4-6 stopni Celsjusza. Skutki były opłakane – doszło do całkowitego obumarcia tamtejszych koralowców, tym samym śmierci wielu gatunków. Odbudowa ekosystemu zajęła aż 15 lat.
Dramat ekologiczny na Malediwach. “Tracimy rafy koralowe”
Rafy koralowe na Malediwach są poddawane silnemu stresowi po tegorocznym bieleniu spowodowanym wzrostem temperatury wody. Aż 60 proc. powierzchni rafy obumarło i straciło kolor. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) poinformowała, że niektóre obszary są dotknięte nawet w 90 proc. powierzchni. To drastyczne informacje o ekosystemie i tamtejszym stanie raf. Warto podkreślić, ze Malediwy to kraj składający się z 1192 małych koralowych wysp, które zawierają około trzech procent globalnych raf koralowych.
Lokalne władze reagują – aby powstrzymać problem, rząd utworzył krajową grupę zadaniową i program monitorujący we współpracy z EPA i IUCN. Program ma na celu dostarczyć wszelakich informacji, które mogą pomóc zapobiec tej katastrofie podwodnego ekosystemu. Zaangażowani będą m.in. biolodzy morscy i nurkowie. Biolog podkreśliła, że znaczenie raf koralowych ma wpływ na cały ekosystem i gospodarkę.
W tej chwili jesteśmy w sytuacji, w której wiemy, że tracimy rafy koralowe, nie wiemy jednak, co dokładnie tracimy. Mamy jednak szansę, aby naprawdę to zrozumieć. Potencjalnie oszacować wpływ zmian klimatycznych, a także rozwoju wybrzeża lub jakichkolwiek innych interesów, które negatywnie wpływają na te oceany
– skomentowała w rozmowie z agencją Associated Press lokalna biolog Hana Amir
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS