2024-02-27 06:00
publikacja
2024-02-27 06:00
Wrażliwość rentowności ogółu polskich przedsiębiorstw na zmiany kursu PLN pozostaje ograniczona, z wyłączeniem pewnych branż czy firm. Umocnienie złotego, które jest skutkiem mocniejszych fundamentów gospodarczych, nie powinno być niekorzystne dla całej gospodarki – oceniają analitycy PKO BP.
Jak wskazują analitycy PKO BP, od apogeum słabości złotego w październiku 2022 krajowa waluta umocniła się do teraz o 11,5 proc. względem euro i o 20,8 proc. względem dolara. Na koniec 2023 kurs złotego w ujęciu realnym i efektywnym (REER) był najmocniejszy od 2008 r.
Silniejszy złoty z jednej strony wspiera walkę z inflacją, ale z drugiej wzbudza obawy o konkurencyjność polskich eksporterów.
“Nasze analizy wskazują, że wrażliwość rentowności ogółu przedsiębiorstw na zmiany kursu walutowego pozostaje ograniczona. Oczywiście istnieją firmy czy branże silnie zależne od kursu złotego, ale w skali całej gospodarki wydaje się, że nie jest to bardzo istotny czynnik. Zagadnienie to jest jednak niezwykle złożone, co utrudnia udzielenie jasnej odpowiedzi. Umocnienie złotego, które jest skutkiem mocniejszych fundamentów gospodarczych, nie powinno być niekorzystne dla całej gospodarki” – napisano.
W ocenie PKO BP zdecydowanie ważniejszymi czynnikami wpływającymi na konkurencyjność są czynniki strukturalne: obecność w UE i NATO (dostęp do rynków i gwarancje bezpieczeństwa); stabilność makroekonomiczna i makrofinansowa; dbałość o utrzymywanie korzystnych perspektyw dla długoterminowego rozwoju; sprawnie i efektywnie funkcjonujące instytucje gospodarcze.
“Jednocześnie jednak trzeba podkreślić, że połączenie szybkiego nominalnego wzrostu wynagrodzeń z umocnieniem złotego prowadzi do silnego wzrostu płac wyrażonych w EUR i może negatywnie oddziaływać na atrakcyjność lokowania inwestycji zagranicznych w Polsce, a więc podkopać podstawę ekspansji polskiego eksportu w przyszłości” – dodano.
Analizy PKO BP na podstawie zagregowanych danych z sektora przedsiębiorstw nie wskazują na istotny negatywny wpływ umocnienia złotego na rentowność firm.
“Możliwym wyjaśnieniem ograniczonego oddziaływania kursu na rentowność jest zarówno naturalny hedging (eksport wymaga często wcześniejszego importu, co zmniejsza wrażliwość na kurs), jak i aktywne zarządzanie ryzykiem walutowym przez eksporterów m.in. przez wykorzystanie instrumentów pochodnych” – napisano.
“Istotne są też charakter powiązań w globalnych łańcuchach dostaw i wnioski płynące z +paradygmatu dominującej waluty+ – większość handlu rozliczana jest w walucie dominującej (w przypadku Polski jest to euro, w którym rozliczane jest ok. 90 proc. eksportu i 70 proc. importu). Towarzyszy temu relatywna sztywność cen eksportowych, które często są ustalane na podstawie wieloletnich kontraktów” – dodano. (PAP Biznes)
tus/ osz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS