Mszyce – dlaczego tak nam przeszkadzają?
Mszyce są groźnymi szkodnikami warzyw i roślin ozdobnych – warto lepiej je poznać, aby skuteczniej podjąć walkę. Charakterystyczne dla nich jest, że zagrażają roślinom zarówno na wolnym powietrzu, jak też pod osłoną. Wpływają na roślinę niekorzystnie, bo:
- uszkadzają roślinę bezpośrednio
- sprzyjają infekcjom wirusowym
Większość z tych pluskwiaków jest zdolna do żerowania na różnych gatunkach roślin, które odbywa się w formie kolonii. Ich niszcząca działalność polega na nakłuwaniu tkanek i wysysaniu soku – charakterystycznym objawem są zwijające się liście. Dodatkowo mszyce wytwarzają spadź, która niekorzystnie wpływa na rośliny dając szansę rozwoju grzybom, ale także spowolnienie fotosyntezy i wzrostu rośliny. Mamy wiele gatunków mszyc, do których należą np.:
- mszyca brzoskwiniowa
- mszyca ogórkowa
- mszyca smugowa
- mszyca ziemniaczana
Ekologiczny spray na mszyce a środki chemiczne
Ekologiczny spray na mszyce, niezależnie od tego jaki wariant wybierzemy, będzie środkiem przeciw tym owadom nieszkodliwym dla środowiska. Alternatywą dla niego jest stosowanie pestycydów. Ich największą zaletą będzie szybkie i skuteczne działanie. Pokaźny jest za to katalog ewentualnych wad: należy stosować je rotacyjnie, mszyce zaś mogą się na nie uodpornić. Poza tym stężenie szkodliwych substancji w jadalnych roślinach może stać się niekorzystne dla zdrowia. Alternatywą są środki ochrony biologicznej – grzyby, ale też drapieżniki, do których należą przede wszystkim biedronki, oraz oczywiście ekologiczny spray na mszyce.
Ekologiczny spray na mszyce: składniki
Z czego zrobić ekologiczny spray na mszyce? Przepisów jest przynajmniej kilka, ale wśród składników powtarzają się:
- pokrzywa
- mniszek lekarski
- czosnek
- cebula
Na mszyce niekorzystnie działa również lawenda i cząber, ale raczej nie robi się z nich oprysków – można jednak uprawiać je w ogrodzie, co powinno pomóc zwalczyć te przykre szkodniki.
Sposób na mszyce w ogrodzie Fot. Shutterstock
Ekologiczny spray na mszyce – trzy przepisy
Możemy pokusić się o wykonanie ekologicznego sprayu na mszyce na trzy sposoby:
- oprysk z mniszka lekarskiego wymaga zebranie 300-400 g zmielonych liści lub korzeni tej rośliny; zalewa się je 10 litrami wody o temperaturze do 40 stopni i po dwóch godzinach spryskuje
- oprysk z łusek cebuli i czosnku będzie działał wtedy, gdy 200 g tych części roślin zalejemy 10 litrami wody i odstawimy na długie trzy dni
- oprysk z tytoniu polega na zalaniu 100g tej rośliny litrem wody; po upływie doby rozcieńczamy w stosunku 1:2 z wodą i opryskujemy
Jak stosować ekologiczny spray na mszyce, aby był skuteczny?
Sekret skuteczności ekologicznego sprayu na mszyce polega na tym, aby regularnie dokonywać oprysków. Najbezpieczniej jest wytworzyć na powierzchni rośliny takie warunki, które będą niesprzyjające dla zasiedlenia jej przez mszyce. Ich zaletą jest brak negatywnych skutków dla środowiska – w samej roślinie również nie będą odkładały się szkodliwe substancje. Naturalne opryski są wreszcie zwyczajnie tanie i bezpieczne w aplikacji.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market
Sposób na mszyce w ogrodzie Fot. Shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS