A A+ A++

– To nie są zwyczajne ule, ponieważ powstały z recyklingu – podkreślał w poniedziałek, 31 maja, podczas oficjalnej prezentacji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – To doskonały dowód na to, że odzyskiwanie elektroodpadów naprawdę może mieć wymiar praktyczny. Jestem dumny z tego, że mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy zaangażowali się w zbiórkę elektrycznych śmieci, tym samym budując ule oraz chroniąc tak ważne dla wszystkich pszczoły.

Częstochowa, 31 maja 2021 r. Prezentacja ekologicznej pasieki przy ul. Anyżkowej (Materiał urzędu miasta)

Prezydent nawiązywał do ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”, w którym bierze udział Częstochowa. W jego ramach we wszystkich dzielnicach pojawiły się 32 czerwone pojemniki, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

ZOBACZ: W Częstochowie są już wszystkie czerwone pojemniki na elektrośmieci [MAPA]

Pojemnik na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w CzęstochowiePojemnik na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w Częstochowie (Materiał urzędu miasta)

Po dobrym przyjęciu pomysłu przez mieszkańców przyszedł czas na kolejny etap projektu, związany właśnie z instalacją pasieki. Pięć uli ustawionych przy ul. Anyżkowej 2 na Dźbowie powstało m.in. z bębnów od pralek. W każdym z nich docelowo zamieszka około 20 tys. krainek, czyli pszczół miodnych, które charakteryzują się dużą odpornością i efektywnością w produkcji miodu, a przy tym są łagodne wobec ludzi.

Pomysłodawcą uli z recyklingu jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Przez ponad rok pracował nad projektem pasieki, troszcząc się nie tylko o walory wizualne, ale także o wyeksponowanie elementów pochodzących z odzysku. Wkrótce w sąsiedztwie uli staną m.in. tablice edukacyjne dotyczące selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zobacz TUTAJ) oraz roli pszczół. Nad utrzymaniem pszczelich domów (i ich mieszkańców) będą czuwały: Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Częstochowa, 31 maja 2021 r. Prezentacja ekologicznej pasieki przy ul. AnyżkowejCzęstochowa, 31 maja 2021 r. Prezentacja ekologicznej pasieki przy ul. Anyżkowej (Materiał urzędu miasta)

– To ważny element projektu „Elektryczne śmieci”, który od kilku miesięcy funkcjonuje w Częstochowie. Dzięki temu, że mieszkańcy bardzo chętnie oddają swoje elektrośmieci, razem z organizacją odzysku AURAEKO jesteśmy w stanie tworzyć takie dizajnerskie ule – zaznaczył Krzysztof Kieszkowski z fundacji Odzyskaj Środowisko.

Częstochowa, 31 maja 2021 r. Prezentacja ekologicznej pasieki przy ul. AnyżkowejCzęstochowa, 31 maja 2021 r. Prezentacja ekologicznej pasieki przy ul. Anyżkowej (Materiał urzędu miasta)

Na oficjalnej prezentacji miejskiej pasieki obecna była m.in. grupa przedszkolaków i uczniów, którzy przy okazji wzięli udział w warsztatach, zakończonych wręczeniem orderów „Przyjaciel pszczół oraz nasion łąki kwietnej”.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe opłaty za wodę i ścieki z opóźnieniem. MPWiK czeka na zatwierdzenie taryfy
Następny artykułNowe warianty koronawirusa będą nazywane literami greckiego alfabetu