Od ponad 10 lat odbywają się akcje edukacyjne Grupy Energa pn. Planeta Energii. W tym roku po raz pierwszy program został zorganizowany we współpracy z Fundacją ORLEN.
Płock jest pierwszym miastem na trasie tegorocznej akcji Planeta Energii, której celem jest promowanie wśród dzieci wiedzy o ekologii, energii elektrycznej i ważnych tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Miasteczka edukacyjne cieszą się popularnością, gdyż wykorzystywane są w nim nowoczesne formy edukacji, jak np. okulary VR, które odpowiadają potrzebom i realiom współczesnego świata. Założeniem jest nauka poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia.
Dzieci z rodzicami mogły w dniu rozpoczęcia szkoły, 1 września, odwiedzić mobilną edukacyjną strefę z szeregiem atrakcji, które zachęcały przede wszystkim do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i odpowiedzialnych postaw w tym zakresie.
Co znalazło się w miasteczku? Duże zainteresowanie wzbudzały quizy, dotyczące czterech żywiołów: powietrza, wody, ognia oraz ziemi. Odpowiadając na pytania, uczestnicy (zarówno dzieci, jak i dorośli) uczyli się w jaki sposób wykorzystywane są żywioły jako odnawialne źródła energii. Co ciekawe, quizy połączone były z interaktywną scenografią i za każdym razem, kiedy udało się poprawnie przejść test, uruchamiały się (w zależności od rodzaju żywiołu, którego dotyczył quiz): podmuch wiatru, mgiełka wodna, ciepło ogniska lub dźwięki natury.
Ciekawostką był też stand multimedialny. Zaprezentowano na nim mapę Polski oraz bioróżnorodność świata zwierząt i surowców naturalnych, występujących w naszym kraju. Nie zabrakło stanowiska do ładowania telefonów z energii słonecznej, na którym bezpośrednio można było przekonać się, jak działa fotowoltaika.
W strefie z multimedialną kolorowanką, gdzie prezentowano eko meble wykonane z tektury, dzieci kolorowały kartki. Ich dzieła były następnie wyświetlane i animowane na dużym ekranie.
Największe zainteresowanie wzbudzała strefa VR, w której każdy, kto założył te specjalne okulary, mógł w wirtualnym świecie sprawdzić i nauczyć się jak prawidłowo segregować śmieci. Osoby, które skorzystały z tej atrakcji, schylały się po wirtualne śmieci i decydowały, do którego pojemnika należy je wyrzucić.
Świetną pamiątkę z miasteczka miał każdy, kto zdecydował się na dotknięcie ogromnej srebrnej kuli, będącej stanowiskiem doświadczalnym z generatorem Van de Graaffa, połączonym z fotobudką. Każda osoba, która dotknęła generatora, przejmowała ładunek elektrostatyczny, dzięki czemu jej włosy stawały do góry. W tym czasie w fotobudce wykonywane było pamiątkowe, wyjątkowe zdjęcie, o którym spokojnie można mówić, że z emocji włosy stanęły nam dęba!
W tegorocznej akcji Planeta Energii odwiedzi 50 miast w Polsce, otwierając swoje podwoje w godzinach 12-18. W najbliższych dniach akcja prowadzona będzie:
- 2.09. Włocławek – Plac Grodzki przy Wzorcowni
- 3.09. Grudziądz – Centrum Handlowe Alfa, ul. Chełmińska 4
- 4.09. Kwidzyn – Plac Jana Pawła II
- 5.09. Tczew – parking przy Bulwarach Nadwiślanych
- 6.09. Lębork – Plac Pokoju
- 7.09. Łeba – Plac Tysiąclecia.
O kolejnych lokalizacjach Fundacja ORLEN będzie informować na bieżąco na swojej stronie fundacja.orlen.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS