W czwartek, 5 Grudnia 2019 roku, odbyła się pierwsza EKO MOZAIKA. Ta wielowymiarowa inicjatywa ma stać się sztandarowym wydarzeniami w corocznym kalendarium Powiatu Opoczyńskiego i jak podkreśla Marcin Baranowski, scala ona całą społeczność powiatu:
– Dzięki EKO MOZAICE zamierzamy umacniać świadomość ekologiczną wśród mieszkańców Powiatu Opoczyńskiego. Z jednej strony uwrażliwiamy na bieżące oraz przyszłe problemy, z drugiej prezentujemy możliwości i korzyści, w których gospodarstwa domowe, firmy i samorządy mogą partycypować, łącząc ekologię z ekonomią – podsumowuje Starosta.
Pomysłodawcą całego wydarzenia jest Wicestarosta Maria Barbara Chomicz. To ona, zaapelowała do gości podczas wczorajszej inauguracji o zmianę myślenia i nastawienia do ekologii:
– Musimy przekonywać samorządowców, posłów i przedsiębiorców o ekonomicznych walorach działań proekologicznych. Nie są oni przecież ekologami, potrzebują wiec jak najwięcej rzetelnych informacji. W demokracji, obowiązkiem osoby wychodzącej z inicjatywą od pozycji eksperta jest poparcie swojej tezy dowodami i opracowaniami naukowymi. Tak wielkie grono specjalistów, które jest tutaj z nami, tworzy zatem silny fundament, który zaowocuje przedsięwzięciami na scenie wydarzeń społecznych i biznesowych.
Patronat nad wydarzeniem obieli Poseł Na Sejm RP- Robert Telus oraz Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber. Pan Robert, który niedawno objął stanowisko Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa, podkreślił potrzebę zachowania równowagi pomiędzy środowiskiem naturalnym a rozwojem gospodarki:
– Nikt tak nie rozumie tej delikatnej granicy pomiędzy eksploatacją środowiska naturalnego a jego zniszczeniem co rolnicy. Ich codzienne życie to szacunek do ziemi i zasobów jakie ma ona do zaoferowania. Rozwój technologii musi iść zatem w parze z konsultacjami społecznymi i głęboką analizą warunków na danym obszarze. To doskonale, że EKO MOZAIKA zaprasza ludzi ze wszystkich sektorów i branż. Powietrze którym oddychamy jest przecież wspólne.
Mecenasem całego wydarzenia była firma Opoczno I Sp. z.o.o.
Firma jako jeden z największych producentów płytek ceramicznych w Polsce jest niezwykle świadoma ekologicznie i stale doskonali technologię aby procesy produkcyjne w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na najbliższe środowisko naturalne.
Konferencja składała się z czterech Paneli dyskusyjnych. Pierwszy poświęcony był w całości programom, które oferuje mieszkańcom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Doradca energetyczny z WFOŚiGW – Michał Ochota przestawił zasady funkcjonowania inicjatyw takich jak „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Przez całą konferencję zainteresowane osoby mogły także zadawać pytania podczas rozmów z ekspertami Funduszy na specjalnie przygotowanym stoisku.
Na panelu drugim eksperci dyskutowali na temat gazu ziemnego jako ekologicznego źródła ogrzewania. Paweł Włodarczyk z Polskiej Spółki Gazownictwa w Łodzi zapewniał w oparciu o dokumentację spółki, że choć podłączenia do sieci wiążą się z czasem i kosztami, to jest to rozwiązanie dające wymierne korzyści.
Trzeci Panel traktował o elektromobilności oraz innych działaniach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie. Jak podkreślił Członek Zarządu Powiatu Opoczyńskiego- Michał Konecki, na terenie Powiatu powstaną dwie stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Jedna to właśnie wynik współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Zlokalizowana będzie w sąsiedztwie powiatowego szpitala. Druga, to wspólny projekt Zarządu Powiatu i PGE Nowa Energia. Ten właśnie punkt powstanie na terenie Starostwa w Opocznie. Uczestnicy konferencji mogli przekonać się na własne oczy jak będzie wyglądał dzięki prezentacji która odbyła się równolegle z wykładem przed budynkiem na Kwiatowej 1A.
Drogę do lokalnej samowystarczalności energetycznej przedstawił na panelu czwartym Daniel Raczkiewicz- Doradca Zarządu IEN Energy Sp. z o.o. . Modelowym przykładem stał się tu Klaster Energi Michałowo, którego dobre praktyki we wrześniu oglądali na własne oczy nasi samorządowcy. Teraz ekspertów z Michałowa zaproszono by zaprezentowali rozwiązania szerszej publiczności podczas EKO Mozaiki .
Równolegle do konferencji odbywały się prelekcje w powiatowych szkołach. Młodzież omawiała takie zagadnienia jak Europejski Tydzień Rozwoju Zrównoważonego, Międzynarodowy Dzień Bez Opakowań Foliowych czy obchody Światowego Dnia Gleb. Z cyklem wykładów do naszych placówek przyjechał również Piotr Wypych z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, które były strategicznym partnerem Powiatu podczas powstawania Eko Mozaiki.
EKO MOZAIKA zgromadziła pond 300 gości, w tym wielką grupę młodzieży – żywo zainteresowaną sprawami ekologii w regionie. Wszystkie panele można było oglądać podczas transmisji na żywo na powiatowych mediach społecznościowych.
Zarząd Powiatu Opoczyńskiego dziękuje za współpracę i pomoc w realizacji Eko Mozaiki naszym partnerom:
Firmie Opoczno I Sp. z.o.o.
WFOŚiGW W Łodzi, PGE Nowa Energia Sp. z o.o., Polskiej Spółce Gazownictwa w Łodzi, Lasom Państwowym, Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi, IEN Energy Sp. z o.o., Parkom Krajobrazowym Województwa Łódzkiego,
Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, Dyrekcji Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie, Dyrekcji Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy, Dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „ Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Powiatowych w Żarnowie.
Dziękujemy także naszym partnerom medialnym:
Radiu Plus oraz portalowi Mazopolska.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS