Fot. PAP/T. Klepczyński (1)
Polski rynek kapitałowy jest największy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Nasza giełda jest największą platformą obrotu. Ale w porównaniu z giełdami w Londynie, Paryżu, Amsterdamie czy Madrycie jesteśmy bardzo małym rynkiem – mówił Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Jak podkreślał prezes KDPW, biorący udział w debacie „Przyszłość rynku kapitałowego w Polsce i Unii Europejskiej”, Unia Rynków Kapitałowych (na razie w fazie koncepcji) to zestaw regulacji, które mają na celu przełamanie barier pomiędzy lokalnymi rynkami dla lepszego przepływu kapitałów, inwestorów i ochrony wszystkich uczestników obrotu kapitałowego.
„Wspólne regulacje mogą tworzyć zagrożenie wynikające z tego, że skala rynków jest różna. A w związku z tym problemy też są różne. Chociażby inna jest definicja małego i średniego przedsiębiorstwa. Musimy więc zwrócić uwagę, aby proponowane rozwiązania europejskich regulatorów były dostosowane do specyfiki poszczególnych rynków” – przekonywał Maciej Trybuchowski.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że dziś spółki wycofują się z giełdy i gdzie indziej szukają kapitału. Dlatego należy pracować nad poprawą atrakcyjności rynku kapitałowego. To z kolei oznacza, że oferta nie powinna być oparta o instrumenty wysokiego ryzyka – w przeciwnym wypadku będzie odstraszać potencjalnych inwestorów. Zarówno spółki, jak i inwestorzy, muszą się czuć komfortowo, żeby powierzać rynkowi swoje pieniądze.
Eksperci od wielu lat zastanawiają się, jak przyciągnąć inwestorów (szczególnie tych indywidualnych) do rynku kapitałowego w Polsce. Ich udział w obrocie na GPW wzrósł w ostatnich latach z 10 do 20 proc., jednak wciąż jest stosunkowo niewielki.
Według opinii prezesa KDPW decydenci rynku kapitałowego powinni podjąć działania o charakterze edukacyjnym, ponieważ duża część polskiego społeczeństwa wciąż nie do końca rozumie, czym jest rynek kapitałowy, jak budować portfel akcji, obligacji, brakuje także świadomości ryzyka.
„Inwestorzy mają często obawy związane z tym, żeby wchodzić na rynek. Aby to zmienić, potrzeba wiedzy. Konieczna jest także dobra oferta produktowa ze strony biur maklerskich, którą dziś na polskim rynku mamy. Ważną kwestią są również wyceny spółek na giełdzie, które ostatnio nie były zbyt zachęcające, patrząc z perspektywy kilku lat” – tłumaczył Maciej Trybuchowski.
Jego zdaniem przyszłość polskiego rynku kapitałowego ma duży potencjał, nawet jeśli w tej chwili jest na nim wiele słabości.
„Uważam, że przyszłość jest dla polskiego rynku dobra, ponieważ nie da się bez niego budować nowoczesnej gospodarki. A potrzeby w zakresie transformacji energetycznej, zabezpieczenia emerytalnego przyszłych pokoleń można osiągnąć właśnie poprzez akumulację środków na rynku kapitałowym. Tego nie załatwią oszczędności bankowe” – przekonywał Maciej Trybuchowski.
Europejski Kongres Finansowy w Sopocie odbywa się w dniach 5-7 czerwca. Ponad 1500 uczestników będzie dyskutować przez trzy dni na tematy finansowe i gospodarcze.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS