A A+ A++
Egzaminy ósmoklasistów i matury zostają przesunięte – ich termin na razie nie jest znany. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

– Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów – poinformował premier Mateusz Morwiecki podczas konferencji. Konkretnego terminu nie podał, bo – jak przekonywał – takich jeszcze nie ma, zapewnił, że uczniowie dowiedzą się o nich nie później niż na trzy tygodnie przed sprawdzianami. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa na kolejne dwa tygodnie również zajęcia w szkołach zostały zawieszone.

– Egzaminy odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, a nawet pod koniec czerwca – mówił premier Morawiecki w czwartek podczas specjalnej konferencji. – O tym, kiedy dokładnie odbędą się egzaminy, uczniowie dowiedzą się na ok. trzy tygodnie przed terminem, w którym się one odbędą – wyjaśniał.
Na kolejne dwa tygodnie również zawieszono zajęcia w szkołach. Zasiłek dla rodziców zostanie przedłużony.

– Do 26 kwietnia będą zamknięte szkoły i przedszkola – mówił.
Apelował też: – Bądźmy wyrozumiali dla nauczycieli, rodziców, dzieci. One też cierpią, są smutne, bo na przykład nie mogą się spotkać z przyjaciółmi.

Koronawirus w Trójmieście – wszystkie informacje

– Po raz kolejny przedłużamy okres zawieszenia zajęć w placówkach, by nasze kontakty były jak najbardziej ograniczone. Wiem, że ósmoklasiści i maturzyści mają ogromy stres, dlatego ze względów zdrowotnych przekładamy terminy egzaminów, tak by mieli dodatkowy czas na przygotowanie. Kontaktujecie się z nauczycielami, zdobywacie nową wiedzę i umiejętności, i macie dodatkowy czas na naukę – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Premier: Egzaminy nie wcześniej niż pod koniec czerwca.
Premier: Egzaminy nie wcześniej niż pod koniec czerwca. mat. KPRM

Po świętach rząd ma zaproponować nowy plan dotyczący znoszenia obostrzeń.

Ogłoszenia

Nowy harmonogram roku szkolnego?

Początkowo egzamin ósmoklasisty zaplanowany był w dniach 21-23 kwietnia, natomiast matury miały rozpocząć się 4 maja. Nowe terminy egzaminów jeszcze nie są znane.

Przerwa w zajęciach dydaktycznych rozpoczęła się 12 marca, z kolei od 25 marca oficjalnie rozpoczęła się w Polsce edukacja zdalna (jest obowiązkowa). Nauczyciele muszą realizować podstawę programową i mogą wystawiać uczniom oceny. Wydłużenie przerwy do 26 kwietnia może zmienić harmonogram roku szkolnego. Zmiana terminów egzaminów wymusi zmianę terminów i zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych.

– Jeśli w drugiej połowie czerwca te niewielkie przesunięcia w terminarzu roku szkolnego będą potrzebne, to jesteśmy na to przygotowani – zapewniał minister edukacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW DOBREJ FORMIE – SZYBKI TRENING
Następny artykułPoszkodowane w pożarach koale wracają na wolność. Niektóre trafiają nawet na 'swoje' drzewo