A A+ A++

Od początku wojny w Ukrainie do polskich szkół dołączyło już ponad 140 000 uczniów zza wschodniej granicy. Część z nich w maju zamierza przystąpić do testu sprawdzającego umiejętności na zakończenie VIII klasy szkoły podstawowej. Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty 2022 i na jakie ułatwienia mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy?

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. W tym roku oprócz uczniów z Polski przystąpi do niego wiele dzieci uchodźców, które w ostatnich tygodniach zaczęły uczęszczać do szkół podstawowych w całym kraju.

Ilu uchodźców z Ukrainy jest obecnie w polskich szkołach?

Podczas środowej rozmowy w Radiu Gdańsk Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że “do polskich szkół zostało przyjętych 147 tys. dzieci ukraińskich uchodźców. To ponad 15 tys. placówek”.

Mimo że Ministerstwo Edukacji zapowiedziało tworzenie specjalnych oddziałów przygotowawczych, w których dzieci mogłyby uczyć się języka polskiego, większość z nich trafia od razu do zwykłych klas i musi poradzić sobie z pokonaniem bariery językowej oraz różnic programowych.

Kolejnym wyzwaniem dla dzieci uchodźców z Ukrainy dołączających do ostatniej klasy szkoły podstawowej jest czekający je już w maju egzamin ósmoklasisty. Jak podaje Gazeta Wyborcza, obecnie w Polsce wśród ósmoklasistów jest prawie 6 000 Ukraińców.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2021. Zobacz arkusz CKE z języka polskiego

Egzamin ósmoklasisty 2022 dla Ukraińców  – na jakich zasadach będzie się odbywał?

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja. Rodzice dzieci z Ukrainy, które chcą do niego przystąpić, zobowiązani są do zgłoszenia tego faktu dyrektorom szkół do 11 kwietnia 2022 r.

Wyjątek stanowią uczniowie, którzy dołączą do szkół po 15 kwietnia – mogą one dokonać zgłoszenia do 22 kwietnia.

Polski egzamin ósmoklasisty jest odpowiednikiem testu, który ukraińscy uczniowie zdają po ukończeniu 9. klasy.

Osoby przystępujące do egzaminu ósmoklasisty 2022 będą musiały skonfrontować się z 3 etapami – testem z j. polskiego, matematyki oraz j. angielskiego.

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki. Arkusze CKE

Egzamin ósmoklasisty 2022 – na jaką pomoc mogą liczyć uczniowie z Ukrainy?  

Uchodźcy z Ukrainy przystępujący do egzaminu ósmoklasisty otrzymają do rozwiązania takie same zadania, jak uczniowie polscy, jednak na ich arkuszach pojawią się polecenia w języku ojczystym. 

CKE zapewnia również o dostępności na salach egzaminacyjnych słowników polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich. Jednak tylko część matematyczną uczniowie zza wschodniej granicy będą mogli napisać w swoim języku. Test z języka polskiego muszą napisać po polsku, natomiast z angielskiego po angielsku.

W przypadku trudności językowych, uczniowie mogą liczyć na pomoc tłumacza. Na sali powinien się znaleźć również psycholog lub pedagog szkolny.

Uczniowie z Ukrainy przystępujący do egzaminu ósmoklasisty mogą liczyć na wydłużony czas –  na części z języka polskiego do dyspozycji będą mieli nie 170 a 255 min lub 270 min. w części rozszerzonej. Dłużej będą mogli pisać również część rozszerzoną testu matematycznego (270 min.) oraz z języka angielskiego (210 min.) Z tego względu egzaminy dla … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNietrzeźwa za kierownicą, ucierpiały barierki
Następny artykułPrzekazali dwie karetki na Ukrainę. To pojazdy wycofane z systemu