Takie inwestycje niebywale cieszą. Nie dość, że poprawiają bezpieczeństwo użytkowników dróg, to na dodatek pokazują, że kilka samorządów może ze sobą współpracować ze stuprocentowym efektem. I chociaż mowa o rondzie w Nowym Boryszewie, z którego od kilku miesięcy kierowcy mogą korzystać, to dopiero w sobotę, 9 listopada, nastąpiło jego oficjalne otwarcie, a także uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą jego patrona.
Krótko mówiąc, rondo w Nowym Boryszewie to jedno z tych przedsięwzięć, które pokazują, jak istotna jest współpraca między samorządami. – Cieszę się, że spełniło się marzenie mieszkańców gminy Radzanowo i całego powiatu płockiego. To ogromny sukces nas wszystkich! – komentuje starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, który był jednym z „ojców” rzeczonej inwestycji. Byli też obecni pozostali samorządowcy, którzy czynnie przyczynili się do jego powstania, czyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz wójt gminy Radzanowo Piotr Jakubowski.
Rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 567 z drogą powiatową nr 5203W i drogą gminną (ul. Żyzną) poprzez budowę skrzyżowania o ruchu okrężnym, czyli ronda w miejscowości Nowe Boryszewo, to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat w powiecie płockim. Czterowlotowe skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 567 z drogą powiatową oraz drogą gminną z sygnalizacją świetlną w Nowym Boryszewie stanowiło niebezpieczny element infrastruktury drogowej. Dochodziło w tym miejscu do wielu zdarzeń drogowych. Po szczegółowej analizie podjęto decyzję o przebudowie istniejącego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo.
W 2020 r. została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej, pod koniec 2022 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji, a w połowie 2023 r. została zawarta umowa z wykonawcą. Koszt inwestycji to 12,3 mln zł.
Brakowało tylko patrona…
We wrześniu tego roku Rada Gminy Radzanowo podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu w Nowym Boryszewie. Jego patronem został Stanisław Mikołajczyk – polski polityk, przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego, Poseł na Sejm II RP, w latach 1943-1944 Premier Rządu RP na uchodźstwie.
Na dwa dni przed Narodowym Świętem Niepodległości marszałek Adam Struzik dokonał odsłonięcia tablic z nazwą ronda. Marszałek przypomniał również historię Stanisława Mikołajczyka. – Gdybyśmy sięgnęli do jego życiorysu to znaleźlibyśmy tam wszystko – udział w wojnie 1920 roku, udział w wojnie obronnej, ale przede wszystkim znaleźlibyśmy tam walkę o wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę – mówił Adam Struzik, uzasadniając czemu akurat Stanisław Mikołajczyk jest patronem ronda w Boryszewie.
Marszałek podkreślił na koniec, że „warto o tym pamiętać, zwłaszcza w czasach, gdy ciągle walczymy o demokrację. Pamiętajmy, że to nie jest tak, że ma się demokrację i wolność raz na zawsze”.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Płocku i Tygodnik Płocki.
Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS