A A+ A++

Tylko w 2021 roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 194 zdarzeń. Zginęły w nich 43 osoby. Na torach zabija pośpiech, brawura i brak rozsądku. Z myślą o ochronie tego, co najważniejsze, życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego oraz pieszych, powstała kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”. W jej ramach, w Jaśle, przeprowadzono dzisiaj akcję edukacyjną skierowaną do kierowców. Materiały dotyczące bezpieczeństwa w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych wręczali między innymi funkcjonariusze SOK i Policji.

Zdjęcia z akcji “Bezpieczny Przejazd” obejrzysz w FOTOGALERII

Dane na temat liczby wypadków na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych są zatrważające. Jakikolwiek samochód, bez względu na to, czy mamy do czynienia z autem osobowym, czy też ciężarowym, nie ma najmniejszych szans w starciu z ważącym kilkaset, a nawet kilka tysięcy ton, rozpędzonym pociągiem. Mimo, że w doniesieniach medialnych, dosyć często pojawiają się relacje z tragicznych wypadków w obrębie infrastruktury kolejowej, to wciąż na torach giną ludzie. Od stycznia bieżącego roku doszło do 66 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych różnej kategorii. Śmierć poniosło w nich 17 osób.

Aby skutecznie walczyć o bezpieczeństwo w obrębie infrastruktury kolejowej nie wystarczą drakońskie grzywny i kary. Ważne są także działania prewencyjne o charakterze edukacyjnym. Od ponad piętnastu lat, z żelazną konsekwencją, realizują ją twórcy kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”. W ramach przeróżnych projektów i aktywności, ludzie związani z „Bezpiecznym Przejazdem” uświadamiają ludzi, jakie są konsekwencje niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Adam Filar – ambasador kampanii społecznej “Bezpieczny Przejazd”/fot. Marcin Dziedzic

W terenie, prowadzenie działań edukacyjnych spoczywa między innymi na barkach “ambasadorów bezpieczeństwa”. W Jaśle rolę tę od kilku już lat pełni Adam Filar, jeden z założycieli inicjatywy społecznej Kolej na Jasło. Z powodzeniem, prowadzi on prelekcje dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, podczas których wyjaśnia, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych. Jest też pomysłodawcą i organizatorem pikniku kolejowego, jaki od kilku lat odbywa się na stacji kolejowej Jasło, z okazji Dnia Dziecka. Dzisiaj jednak, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, przeprowadził akcję edukacyjną wśród kierowców, którzy poruszając się jasielskimi ulicami pokonują przejazdy kolejowo-drogowe. W ręce zmotoryzowanych trafiły specjalne materiały edukacyjne. – Wspólne działania razem funkcjonariuszami policji i SOK  w ramach poprawny bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych mają charakter prewencyjny.  Realizujemy je w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd i „Bezpieczny Piątek”. Myślę, że przyniosą wymierne efekty w postaci mniejszej ilości zdarzeń, a w szczególności wypadków – przekonuje Filar.

Więcej na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” można dowiedzieć się odwiedzając stronę internetową bezpieczny-przejazd.pl.   

MD

Napisany dnia: 01.07.2022, 12:14

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWykonawcy chcą za dużo za modernizację Stargańca
Następny artykułGorące lato nad wodą w Parku Lisiniec i przy Dekabrystów, a od soboty także w Koniecpolu, informuje Sanepid