Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Projekt rozporządzenia wprowadza do szkół podstawowych nowy przedmiot – edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych dwa nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jak przypomina MEN, nowy przedmiot – edukacja zdrowotna – będzie realizowany obowiązkowo od roku szkolnego 2025/2026 w: klasach IV–VIII szkół podstawowych w wymiarze po 1 godzinie tygodniowo oraz liceum ogólnokształcącym (z wyłączeniem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych), technikum i branżowej szkole I stopnia w wymiarze 2 godzin (z pewnymi wyjątkami określonymi w przepisach)
Przedmiot edukacja zdrowotna będzie mógł być nauczany przez nauczycieli biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologów oraz przez nauczycieli, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej i posiadają przygotowanie pedagogiczne, Stosowne regulacje w tym zakresie zostaną zaproponowane w najbliższym czasie w planowanej nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Na czym będzie polegała edukacja zdrowotna pisaliśmy w tym artykule
Jak będzie wyglądać edukacja zdrowotna?
Szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiedziała niedawno, że edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem szkolnym “bez względu na opinie jednej czy drugiej organizacji”. Minister Podkreśliła, że każde dziecko powinno dostawać ten sam zakres informacji “opartych na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach”.
O tym, czy MEN uwzględni opór niektórych środowisk przed wprowadzeniem edukacji zdrowotnej przeczytasz w tym artykule
Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS