A A+ A++

„Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych” to projekt Łódzkiego Domu Kultury z zakresu edukacji architektonicznej skierowany do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, którzy na co dzień realizują zadania związane z przedmiotami artystycznymi. Opracowane w jego w ramach materiały dotyczą m.in. budynków znajdujących się w Tomaszowie Mazowieckim. Jednym z partnerów projektu było Miejskie Centrum Kultury.

Ideą projektu „Dlaczego ten dom  tak wygląda?” jest pokazanie − oprócz zabytków o rozpoznanej wartości architektonicznej − również mniej popularnego oblicza lokalnego dziedzictwa, a celem wzbogacenie ogólnodostępnej bazy materiałów dydaktycznych z zakresu kultury i sztuki do wykorzystania przez nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury prowadzących zajęcia szkolne z przedmiotów artystycznych. 

W wyniku kwerend terenowych opracowane zostały scenariusze warsztatów

z zakresu z edukacji architektonicznej oraz przewodniki do tych scenariuszy (do bezpłatnego pobrania), oparte na architekturze ośmiu miast województwa łódzkiego (w tym Tomaszowa Mazowieckiego, a także Opoczna, Radomska, Piotrkowa Tryb., Zgierza, Zduńskiej Woli, Skierniewic i Pabianic), skierowane do dzieci w wieku 7-13 lat.

Każda z publikacji (link) składa się z następujących części:

− przewodnik po lokalnej architekturze

− scenariusz warsztatów z zakresu edukacji architektonicznej dla klas I-III szkół podstawowych

− scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas IV-VI szkół podstawowych.

Autorką przewodników jest Maria Nowakowska − właścicielka marki „Łódzki detal”, popularyzatorka dziedzictwa i animatorka kultury, dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest.

Autorką scenariuszy jest Anna Mrozińska-Szmajda − polonistka, animatorka kultury i edukatorka.

 

Podsumowanie informacji zebranych w przewodnikach oraz scenariuszach zajęć stanowią filmy powstałe w ramach projektu (link), wzbogacają je też o nowe treści.

Na kanale YouTube Łódzkiego Domu Kultury można również obejrzeć nagranie ze szkolenia stanowiącego swoiste podsumowanie projektu (link).

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLas Sękociński. Ponad 70 choinek porzuconych w lesie. “Nie sprzedały się”
Następny artykułJechał środkiem drogi – został zatrzymany