A A+ A++

Według statystyk GUS Trójmiasto jest aglomeracją, na którą przypada prawie 20 proc. wewnętrznego napływu ludności. Zaraz za nią plasuje się Kraków notując przeszło 15 proc. Ten materiał dedykuję wszystkim tym, którzy nie chcą się godzić, by Elbląg trwał dalej w stagnacji. Intencją moją, jest również wskazanie drogi wyjścia z tej sytuacji i uczynienie Elbląga miastem bogatym. 

Kto się przeprowadza?

Według statystyk GUS najczęściej miejsce zamieszkania zmieniają ex-aequo osoby w wieku: 30-34 oraz 25-29 lat, obie po 36 proc. Trzecią lokatę zajmuje grupa między 35 a 39 rokiem życia.

Skąd Polacy „napływają” do Trójmiasta?

Trójmiasto stanowi najbardziej konkurencyjny ośrodek na północy Polski. Według danych GUS najwięcej osób napływa do niego z Elbląga (178), Bydgoszczy (145) i Żukowa (126). Statystykę tę potwierdzają badania Prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego.

Co należy zrobić, by młodych, najbardziej kreatywnych mieszkańców zatrzymać w Elblągu?

Najszybszą i najbardziej efektywną drogą, byłoby   uruchomienie strategii „Zielonego Elbląga”, która stworzy szansę elblążanom zatrudnienia się z gwarancją minimalnego wynagrodzenia 9 000 zł netto. W ciągu 2-3 lat elblążanie mogliby dokonać zakup domu zeroenergetycznego oraz samochodu elektrycznego w systemie rat samo spłacających. Takie warunki pracy z pewnością sprawiłyby, że młodzi elblążanie nie szukaliby, jak dotychczas swojej szansy w Trójmieście.

Dla Elbląga „zysk” to pozyskiwanie nowych mieszkańców oraz inwestorów. Zwiększą się przychody z podatku PIT i z podatku od nieruchomości, czy CIT.

“Stoimy przed koniecznością innowacyjnego podejścia do zarządzania finansami samorządów. Musi zmienić się podejście do biznesu gminnego – powiedziała prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

My proponujemy rozwiązania zmierzające w dwóch kierunkach. Pierwszy to wzrost liczby mieszkańców, drugi to wzrost zarobków.

Gmina posiada prawo nabywania gruntów rolnych i przekształcania ich w grunty budowlane pod budownictwo komunalne na zasadzie wywłaszczenia obecnych właścicieli.   Uwzględniając, że od 1.01.2021 r.  obowiązuje Dyrektywa, która nakazuje budować domy w technologii niemal zero-energetycznej, dlatego Miasto Elbląg powinno wszystkie grunty rolne w granicach miasta przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe komunalne zero-energetyczne.

Efektem strategii „Zielonego Elbląga” będą domy zero-energetyczne bez kominów. Brak komina oznacza całkowity brak emisji. W miejskiej komunikacji, w miejsce dotychczasowego taboru spalinowego, pojawiłyby się autobusy elektryczne. Dzięki naszym rozwiązaniom na zakup klimatyzowanych autobusów o napędzie elektrycznym  miasto Elbląg uzyskałoby 100 % dotację. Przejście na miejski transport elektryczny oraz budowa domów zero-energetyczne bez kominów jest najlepszą metodą likwidacji smogu.

Wszyscy powtarzają „budownictwo motorem napędowym gospodarki” rozwoju społeczno – gospodarczego, chociaż nie do końca wiedząc, dlaczego tak jest. Pragniemy pokazać jakie szanse stwarza rozwiązanie dotyczące   budowy domów zero-energetycznych bez kominów i naszego sposobu jego finansowania. Tu widać jakim jest motorem napędowym rozwoju społeczno – gospodarczego.

Włodarze gmin wiedzą, że dochody gmin to PIT, CIT i podatek od nieruchomości.  Zwiększenie PIT polega na przyciągnięciu dużej liczby mieszkańców najlepiej z dużymi dochodami. To już trudniejsze zadanie. Nasze rozwiązania pozwalają jednak tego dokonać.

Tu wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom. Możemy powiększyć liczbę ludności każdej gminy bardzo mocno. Jak wygląda sytuacja wybranych 6 gmin przedstawia poniższa tabela:

W wymienionych 7 gminach mieszka obecnie 152.327 mieszkańców. Gminy te posiadają łącznie powierzchnię 947,58 km2. Gdyby doszło do dobrowolnej fuzji tych gmin to dysponowałyby one 497,19 km2 gruntów rolnych. Jest to ogromna renta terenowa.

Zabudowując te tereny domami zero-energetycznymi powstałoby Zielone Miasto Elbląg w którym wszyscy mieszkańcy okolicznych gmin chcieliby mieszkać

Wszystkie gminy biorące udział w tym projekcie otrzymają 100 % dotacje na wszystkie inwestycje. Zostaną wybudowane nowe ulice na osiedlach z domami zero-energetycznymi.                    

Uważamy, że  polskie gminy są zbyt małe, aby intensywnie się rozwijać.  Proszę zapoznać się  z tekstem pod tym linkiem:

Czytaj więcej:

https://www.doradcasamorzadu.pl/komunikaty/78-sas12-2014/1817

Stąd koncepcja połączenia w jeden większy organizm. Jako centralną gminę wybraliśmy Elbląg i gminy sąsiadujące z Elblągiem pozostawiając miejsce dla dużej gminy Pasłęk.

Proponujemy ten projekt jak pilotaż. Docelowo nasze rozwiązania zostaną powielone w większości gmin w Polsce. 

Twierdzenie, że budownictwo mieszkaniowe – motorem napędowym gospodarki jest uzasadnione w przedstawionym projekcie.

Proponujemy technologię – domy modułowe produkowane, które są pod dachem a jedynie montaż odbywa się na budowie.  Domy są wykończone „pod klucz” i bardzo bogato wyposażone.  Kuchnia i łazienka są wykończone i wyposażone w meble i sprzęt AGD.

Nasza oferta ma fundamentalną zaletę – samorząd nie ponosi żadnych kosztów, natomiast zyskuję każdego rok ogromne wpływy do budżetu.  Z punktu widzenia biznesowego naszą ofertę możemy porównać do 100 % dotacji.

Nasze rozwiązania, pozwolą także wspierać mieszkańców w spłacie rat pożyczki hipotecznej.  Miastu pomogą w oddłużeniu oraz budowie infrastruktury, nowych ulic, zakupie środków ekologicznego transportu.

Wszystko to spowoduje ogromne zainteresowanie zamieszkaniem w mieście Elbląg.

Koszt utrzymania domu zero-energetycznego o powierzchni 100 m2 wynosi wg obecnych cen ok. 200 zł/mies.  (woda, kanalizacja, energia elektryczna, energia cieplna do ogrzewania oraz do wytwarzania ciepłej wody).

Sukcesywnie będziemy zapraszać właścicieli współpracujących firm, aby zmienili formułę prawną swoich firm i zameldowali się na terenie Elbląga. Powstanie w ten sposób swoisty Klaster Producentów Domów z Zeroenergetycznych, skupiający z terenu Polski właścicieli firm produkujących na potrzeby domów zero-energetycznych.

Dzięki takiemu posunięciu wzrosłaby atrakcyjność Elbląga, początkowo jako sypialni dla Gdańska, a w drugim etapie, jako centrum biznesu z wyłączeniem funkcji przemysłu lub mocno ograniczoną funkcją przemysłu.

Naszemu Miastu, konieczny jest człowiek, który będąc gospodarzem, będzie wizjonerem i jednocześnie przywódcą, potrafi ludzi porwać. Ktoś, kto porwie elblążan jasnym postawieniem sprawy, swoją wiedzą i umiejętnością budowy dobra wspólnego elblążan. Mieszkańcy Wielkiego Zielonego Elbląga, byliby wdzięczni Jemu i tym samorządowcom, którzy takie działania podejmą.

I to właśnie takie osoby po kolejnych wyborach, powinni tworzyć władzę Elbląga i Radę Miejską, czego wszystkim elblążanom bez wyjątku i sobie życzę.

Edmund Szwed

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwyższy stopień alertów przed burzami z gradem i upałem w części kraju. IMGW ostrzega
Następny artykułZapraszamy do wypełnienia ankiety dot. sytuacji mieszkaniowej w Starachowicach