A A+ A++

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) odrzuciła wniosek firmy Lykos Therapeutics o dopuszczenie stosowania midomafetaminy (MDMA) – powszechnie znanej jako ecstasy – w psychoterapii PTSD. Dzień od tej decyzji czasopismo Psychopharmacology wycofało trzy artykuły przedstawiające dane z jednego z wczesnych badań klinicznych firmy. Decyzja o wycofaniu została podyktowana „naruszeniami protokołu stanowiącymi nieetyczne postępowanie”.

Rejestracja nowej terapii przez FDA wyczekiwana była nie tylko przez wnioskującą firmę, ale również badaczy substancji psychodelicznych i licznych grup pacjentów, w tym weteranów wojennych cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD, post-traumatic stress disorder). 

Syndrom stresu pourazowego, czyli PTSD – o tym musisz wiedzieć

Psychoterapia wspomagana MDMA w leczeniu PTSD szczególnie rozbudziła nadzieje pacjentów wyczekujących nowych opcji terapeutycznych, kiedy to w 2017 r., organizacja non-profit Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS) uzyskała od FDA oznaczenie „terapii przełomowej” dla tego leczenia w połączeniu z opieką psychologiczną, na podstawie danych z badań fazy 2.

W następnych krokach przeprowadzono dwa badania fazy 3, z których oba wykazały większą, w porównaniu z placebo, redukcję objawów PTSD podczas wielosesyjnego cyklu psychoterapii u osób przyjmujących MDMA. Wniosek o zatwierdzenie terapii MDMA został przesłany pod koniec ubiegłego roku do FDA na zlecenie utworzonego przez MAPS przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Lykos Therapeutics.

Syndrom stresu pourazowego, czyli PTSD - o tym musisz wiedzieć
Syndrom stresu pourazowego, czyli PTSD – o tym musisz wiedzieć

Emocje związane z obiecującymi wynikami ostudziła publikacja raportu Institute for Clinical and Economic Review. Organizacja non-profit specjalizująca się w ekonomice zdrowia dokonała analizy dowodów klinicznych i ekonomicznych w zakresie skuteczności eksperymentalnego leczenia. Autorzy wskazali, że publicznie dostępne dowody są niewystarczające, aby rozważyć korzyści terapii w stosunku do potencjalnych szkód, które mogą obejmować ryzyko sercowo-naczyniowe, ale także pogorszenie objawów zdrowia psychicznego lub myśli samobójcze.

Organizacja wyraziła także obawy, że w prowadzonych badaniach klinicznych „terapeuci zachęcali pacjentów do składania pozytywnych raportów i zniechęcali do składania raportów negatywnych”.

FDA domaga się dodatkowych badań

Komitet doradczy FDA w czerwcu wyraził obawy wskazując na fakt iż działanie MDMA sprawia, że niemal niemożliwe jest „zaślepienie” uczestników badania przy podziale na grupy pacjentów otrzymujących lek oraz placebo. Panel doradczy przy FDA w głosowaniu 10:1 opowiedział się, że przedstawione przez Lykos dane nie wykazały, jakoby korzyści płynące z terapii przewyższały ryzyko jej stosowania.

W efekcie tych analiz, FDA w swojej decyzji doszła do tego samego wniosku negatywnie opiniując w ubiegłym tygodniu wniosek firmy Lykos Therapeutics o zatwierdzenie terapii opartej o substancję psychodeliczną MDMA w leczeniu PTSD. Jak informuje Lykos, amerykańska agencja zażądała od wnioskodawcy dodatkowych badań klinicznych fazy 3– podaje w swoim komunikacie Lykos.

Ecstasy i psylocybina zatwierdzone w leczeniu depresji i PTSD
Ecstasy i psylocybina zatwierdzone w leczeniu depresji i PTSD

– Wniosek FDA o kolejne badanie jest głęboko rozczarowujący, nie tylko dla tych, którzy poświęcili swoje życie temu pionierskiemu wysiłkowi, ale przede wszystkim dla milionów Amerykanów z PTSD, wraz z ich bliskimi, którzy nie widzieli żadnych nowych opcji leczenia od ponad dwóch dekad. Chociaż przeprowadzenie kolejnego badania fazy 3 zajęłoby kilka lat, nadal utrzymujemy, że wiele wniosków, które zostały wcześniej omówione z FDA i podniesione na spotkaniu Komitetu Doradczego, można rozwiązać za pomocą istniejących danych, wymogów po zatwierdzeniu lub poprzez odniesienie do literatury naukowej – powiedziała Amy Emerson , dyrektor generalna Lykos Therapeutics.

Cytowana w komunikacie firmy dr Jennifer Mitchell, profesor neurologii, psychiatrii i nauk behawioralnych na UCSF zaznacza, że „opracowanie pierwszego w historii projektu badania klinicznego w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności terapii wspomaganej midomafetaminą u pacjentów cierpiących na umiarkowane do ciężkiego PTSD jest niezwykle złożonym przedsięwzięciem”

– Przez wiele lat badacze opracowali i przeprowadzili badania fazy 3, które naszym zdaniem wykazały dopuszczalność tego leczenia. Zrobiliśmy to po konsultacji z FDA i po wdrożeniu uzgodnionej oceny specjalnego protokołu. Decyzja FDA o zażądaniu kolejnego badania fazy 3 jest poważnym niepowodzeniem w tym obszarze – ocenia.

W rozmowie z The Science, anestezjolog ze Stanford University,Heifets, Boris Heifets zauważa, że nie pomogło Lykos w rejestracji FDA fakt, że ich wniosek dotyczył terapii wspomagającej, a nie samego leku. Jak mówił “zamieszanie wokół tego ‘czy to lek czy terapia również nie pomogło Lykos w kwestii rejestracji FDA”. Dodał, że „jest zaskoczony odmową rejestracji  ponieważ FDA w przeszłości pokazało, że inwestycja w nowe opcje terapeutyczne leczenia PTSD jest ważna, “nawet gdy dane nie są całkowicie jasne”.

– Lykos planuje spotkanie z ekspertami FDA w celu ponownego rozpatrzenia decyzji i dalszego omówienia zaleceń agencji dotyczących ponownego złożenia wniosku o zatwierdzenie regulacyjne kapsułek midomafetaminy – podaje Lykos w oficjalnym komunikacie.

W publikacji The Science, Rebecca Brendel Weintraub, bioetyk z Uniwersytetu Harvarda powiedziała, że w obecnej sytuacji i dla dalszego rozwoju terapii w osbzarze leczenia stresu pourazowego, kluczowe jest, aby FDA jasno określiła, czego oczekuje od Lykosu w kolejnym podejściu wnioskowania, aby ustalić bezpieczeństwo i skuteczność. W przeciwnym razie „ludzie mogą sami poszukiwać doświadczeń psychodelicznych, biorąc pod uwagę entuzjazm dla potencjalnych korzyści”.

Naruszenia etyki bez zgłoszenia do wydawnictwa naukowego

Już następnego dnia po ogłoszeniu informacji o odmowie rejestracji nowej terapii, w zakresie “odniesienia do literatury naukowej” sprawa się komplikuje.

W czasie trwania całego procesu rejestracyjnego w FDA, firma farmaceutyczna oraz sponsor badań nad eksperymentalną terapią MDMA w leczeniu PTSD Lykos musiała zmierzyć się z kontrolą organów nadzorczych po tym, jak uczestniczka jednego z badań klinicznych fazy 2 była molestowana seksualnie przez swoich terapeutów.

Fakt ten przykuł uwagę czasopisma Psychopharmacology, którego wydawcy po ujawnieniu tych informacji zdecydowali się o wycofaniu trzech publikacji naukowych będących przedmiotem analizy amerykańskiej agencji ds. leków. W notatce o wycofaniu publikacji naukowych opartych na tym badaniu, czasopismo Psychopharmacology stwierdziło, że artykuł został wycofany po tym, jak Redaktorzy zostali poinformowani o naruszeniach protokołu, które stanowiły “nieetyczne zachowanie w miejscu badania” przez badaczy związanych z tym projektem.

Zgodnie z oświadczeniem stron, pracownicy Lykos zgłosili naruszenia etyki do FDA oraz Health Canada jednak, jak wskazano, pomimo to, że “autorzy badania potwierdzili iż byli świadomi tych naruszeń w momencie przesłania artykułu do publikacji” to badacze nie ujawnili tych informacji wydawcom, ani nie usunęli danych z tego ośrodka ze swojej analizy -wynika z oświadczenia czasopisma.

Substancje psychodeliczne stosowane w leczeniu lęku

Niektóre firmy już stosują substancje psychodeliczne wyłącznie jako terapię lekową. Z tym, że w odróżnieniu od Lykos, firmy te wnioskują o rejestrację konkretnego produktu lekowego, a nie terapii lekowej jako wsparcie w psychoterapii. 

Wśród nich Compass Pathways prowadzi dwa trwające badania fazy 3 nad zastosowaniem psylocybiny w leczeniu PTSD oraz depresji opornej na leczenie. Nad zastosowaniem psylocybiny w leczeniu depresji pracuje także Usona Institute, organizacja non-profit, która ogłosiła rozpoczęcie badania fazy 3 w maju.

Mindmed z kolei przeprowadził badanie fazy 2b nad stosowaniem LSD w leczeniu lęku, podkreślając przy tym, że badanie nie obejmowało „żadnej interwencji psychoterapeutycznej”. A atai Life Sciences przygotowuje się do rozpoczęcia badania fazy 2 związku psychodelicznego dimetylotryptaminy (DMT) w leczeniu depresji oraz  które wykluczy pacjentów, którzy również poddają się psychoterapii. Firmy decydują do wyizolowania efektu leku w badaniach tak bardzo, jak to możliwe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLicheń – I Nieszpory uroczystości Wniebowzięcia NMP
Następny artykułKolejne ofiary cyberoszustów. Stracili 24 tys. zł