A A+ A++

Poniedziałkowe rozmowy między prezydentem Joe Bidenem i republikańskim spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym na temat podniesienia przez Kongres limitu zadłużenia nie doprowadziły do porozumienia. 1 czerwca może więc dojść do formalnego bankructwa USA. Kongres USA uzyskałby “moc metafizyczną”, bowiem doprowadziłby do sytuacji, w której coś “absolutnie nie do pomyślenia staje się twardą rzeczywistością” – pisze brytyjski tygodnik.

Porozumienie w ostatniej chwili?

Podobne kryzysy polityczne wokół podnoszenia limitu zadłużenia zdarzały się w Ameryce wielokrotnie, dlatego wielu obserwatorów sądzi, że i tym razem w ostatniej chwili dojdzie do podniesienia pułapu zadłużenia i rząd federalny będzie miał środki na swoje wydatki oraz obsługę długu. Ale teraz politycy są bardziej nieprzewidywalni niż kiedykolwiek wcześniej – ocenia “Economist”.

Ponadto były prezydent Donald Trump wezwał Republikanów, by nie ustępowali w tych negocjacjach, o ile “nie otrzymają wszystkiego, czego chcą”.

Skrajnie prawicowi kongresmeni z obozu Trumpa, jak Marjorie Taylor Greene, mogą zdecydować się na taką opcję i doprowadzić do niewypłacalności – przewiduje były minister pracy USA prof. Robert Reich.

McCarthy musi być nieustępliwy w negocjacjach, bo jest zakładnikiem wąskiej, kłótliwej, skrajnie prawicowej mniejszości kongresmenów – wyjaśnia “Economist”.

Minister finansów USA ostrzegała

Kongres musi podnieść limit zadłużenia krajowego – apelowała już w lutym minister finansów USA Janet Yellen. 

Oczywiście, że ta sytuacja wywołuje napięcie – podkreślała Yellen cytowana przez portal Axios. Jeśli sprawdzą się czarne scenariusze, czeka nas kryzys finansowy. Prawdopodobna jest też recesja.

Zagrożenie dla światowej gospodarki

Techniczna niewypłacalność rządu federalnego grozi kryzysem gospodarczym w USA i poważnymi turbulencjami w całej światowej gospodarce. Gdyby doszło do takiego formalnego bankructwa, resort skarbu i Fed będą starały się nie dopuścić do sytuacji, w której USA nie będą obsługiwać swego długu, i sięgną po rozwiązanie zwane “ustalaniem priorytetów płatności”. Oznacza to, że rząd będzie spłacał odsetki od obligacji państwowych, ale przestanie wypłacać emerytury i żołdy, pensje pracowników sektora publicznego etc. – pisze tygodnik.

Gdyby Kongres nie podnosił limitu zadłużenia przez dłuższy czas, doszłoby do zapaści na światowych rynkach finansowych, ponieważ Stany Zjednoczone są największym na świecie rynkiem publicznego długu; w portfelach prywatnych inwestorów są amerykańskie obligacje warte 25 bln dol. Ponadto amerykańskie obligacje państwowe uważane są za papiery dłużne obciążone najmniejszym ryzykiem na świecie, gwarantujące zwrot z inwestycji. Rządy innych państw, wielcy i mali inwestorzy lokują w nich środki i traktują je jako punkt odniesienia pozwalający ustalać cenę innych instrumentów finansowych – wyjaśnia “Economist”.

Na dłuższą metę problemy z terminową spłatą obligacji doprowadziłyby do spadku wartości aktywów notowanych na giełdzie o 45 proc. – oblicza Rada Doradców Ekonomicznych Białego Domu. Według firmy Moody’s bezrobocie w USA wzrosłoby w ciągu kilku miesięcy o 5 proc. Gospodarka zaczęłaby wchodzić w recesję, a rating kredytowy Stanów Zjednoczonych zostałby ponownie obniżony. “Ameryka zawiodłaby zaufanie świata. Pojawiłyby się pytania o alternatywę dla dolara (…). Zaufanie, raz utracone, trudno jest odbudować” – konkluduje tygodnik. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Photoshop вбудували нейромережу – дизайнери скоро можуть залишитися без роботи
Następny artykułSzydera z piłkarza ekstraklasy. Wtem Lewandowski. Pokazał, co znaczy klasa