Najlepszą polską książką szerzącą wiedzę ekonomiczną okazała się publikacja „Rynek pożyczkowych w Polsce. Teoria i praktyka”. Redaktorką tej zbiorowej pracy pokazującej rzeczywistość społeczną i ekonomiczną, która otacza specyficzny produkt finansowy zwany potocznie „chwilówką”, jest Iwona Jakubowska-Branicka, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Wydawcą jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęła ekonomisty i filozofa Macieja Szlindera „Dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczna XXI wieku” (Wydawnictwo PWN). Jurorzy wyróżnili ją za pionierskie na polskim rynku ujęcie problematyki i rozwianie wielu mitów, które narosły wokół zagadnienia dochodu podstawowego. Na trzecim miejscu znalazła się „Realny kapitalizm. Wokół teorii kapitału monopolistycznego” pod redakcją Przemysława Wielgosza i Grzegorza Konata (Książka i Prasa).
W kategorii drugiej – najlepszy polski poradnik biznesowy – Economicus 2019 przypadł książce „Zarządzanie firmą rodzinną. Kluczowe wyzwania”. Jej autorami są Krzysztof Safin i Izabela Koładkiewicz, wydawcą zaś Poltext. Drugie miejsce zajął i bloger Michał Szafrański z książką „Zaufanie. Czyli waluta przyszłości” (Wydawnictwo Grupa Relacja). Trzecie miejsce przypadło również książce wydawnictwa Poltext. To praca „Finansowanie dla start-upów. Jak negocjować z inwestorem?” autorstwa Franciszka Migaszewskiego.
Kategoria trzecia to z kolei książki autorów zagranicznych, które zostały przetłumaczone na język polski. Economicusa 2019 otrzymał podręcznik „Pomyśleć ekonomię od nowa. Przewodnik po głównych nurtach ekonomii heterodoksyjnej”. Wydawcą tej pracy jest poznański Heterodox specjalizujący się (jak wskazuje sama nazwa) w propagowaniu odmiennego niż neoklasyczne podejścia do nauki o gospodarce. Drugie miejsce trafiło do „Cyfrowych ludzi” Chrisa Skinnera (znów Wydawnictwo Poltext). Trzecie zaś przypadło monografii „Piketty i co dalej” pod redakcją Marshalla Steinbauma (Wydawnictwo PWN).
Wręczeniu Economicusów 2019 towarzyszyła debata „Czy kryzys 2008 r. nauczył czegoś ekonomistów?”. Z pytaniem próbowali zmierzyć się przedstawiciele różnych środowisk i branż polskiej ekonomii. Punkt widzenia świata bankowości centralnej reprezentowany był przez prof. A … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS