A A+ A++

Reforma stawek VAT w UE. Reforma stawek podatku VAT, unia bankowa i usługi finansowe – to tematy posiedzenia Rady ECOFIN, które odbyło się 18 czerwca 2021 r. Dyskutowane przez Radę rozwiązania na tym etapie uwzględniają większość głównych priorytetów negocjacyjnych Polski w zakresie stosowania obniżonych stawek VAT. Polska liczy na ich przyjęcie w trakcie Prezydencji Słowenii w Radzie UE. Było to ostatnie planowane posiedzenie ECOFIN za Prezydencji Portugalii.

Reforma stawek VAT w UE

Na Radzie ECOFIN omówiono stan prac i dalsze wytyczne dotyczące reformy stawek VAT. Te propozycje przewidują m.in. przyznanie państwom członkowskim większej elastyczności i równości w stosowaniu obniżonych stawek VAT.

– To ważna kwestia dla Polski. Dyskusja pokazała, że kompromis w zakresie reformy stawek VAT jest wkrótce możliwy do osiągnięcia. Polska popiera jak najszybsze jego przyjęcie. Jest on korzystny dla Polski, ponieważ uwzględnia na tym etapie większość naszych głównych priorytetów negocjacyjnych, w tym uzyskanie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT, nie niższych niż 5%, do odzieży i obuwia dziecięcego oraz dzieł sztuki, a także 0% stawki do książek i pasażerskiego transportu kolejowego, o co Polska zabiegała od lat – komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Rada omówiła również kierunki dalszych prac w zakresie zwolnienia z VAT w imporcie i niektórych dostawach w odniesieniu do środków unijnych przyjmowanych w interesie publicznym.

Unia bankowa

W trakcie ECOFIN został przedstawiony stan wdrażania projektów legislacyjnych w obszarze usług finansowych. Podsumowano także postępy poczynione w zakresie wzmacniania unii bankowej w pierwszym półroczu 2021 r.

Kwestie gospodarcze

Rada zapoznała się ze stanem prac nad wdrożeniem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF). Przyjęła również rekomendację w sprawie ograniczenia nadmiernego deficytu w Rumunii, a także opinie ws. programów stabilności i konwergencji dla 27 państw członkowskich, zawierające rekomendacje fiskalne na 2022 r.

Zatwierdzone zostały konkluzje dot. wyzwań związanych ze stabilnością finansów publicznych wynikających ze starzenia się społeczeństwa.

ECOFIN przekazał wytyczne do przygotowania stanowiska UE na spotkanie G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych, które odbędzie się w dniach 9-10 lipca 2021 r.

Komisja Europejska przedstawiła informację dot. realizowanego przeglądu dyrektywy Wypłacalność II (Solvency II).

Ponadto, w trakcie spotkania Eurogrupy w formacie rozszerzonym, omówiono stan prac nad ukończeniem unii bankowej oraz przygotowania do Szczytu Euro, który odbędzie się 25 czerwca 2021 r.

Polska opowiada się za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej

Polska opowiada się za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej. Obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje “starej” UE. Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość.

Ten temat pojawił się podczas posiedzenia Rady UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) w Luksemburgu. Podstawą do dyskusji był projekt kompromisu w sprawie nowych regulacji autorstwa prezydencji portugalskiej w Radzie UE, który zdaniem Polski jest wyważony.

Obecnie kilka państw członkowskich “starej” UE ma przywilej kształtowania swojej polityki w zakresie stawek VAT w szerszym zakresie niż inne kraje UE.

Jak dowiedziała się PAP, władze polskie argumentują, że trudno wytłumaczyć obywatelom, dlaczego w Polsce nie można stosować obniżonej stawki na odzież dziecięcą czy zerowej stawki na książki i kolejowy transport pasażerski, podczas gdy niektóre inne państwa członkowskie mają takie prawo.

Dlatego rząd w Warszawie uważa, że obecny system stawek VAT jest przestarzały i należy go zaktualizować, aby stworzyć równe warunki działania i zapewnić państwom członkowskim równą elastyczność w stosowaniu obniżonych stawek VAT.

„Równy dostęp do obniżonych stawek VAT umożliwiłby Polsce np. stosowanie obniżonych stawek VAT na produkty dziecięce, w szczególności odzież i obuwie dziecięce. Polski rząd podkreślał, że od wielu lat opowiadał się za takim rozwiązaniem, ale regulacje unijne to uniemożliwiają” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Jak dowiedziała się PAP, Polska przekonywała w Luksemburgu, że szybkie porozumienie polityczne w sprawie uelastycznienia stawek VAT dałoby pozytywny sygnał obywatelom i przedsiębiorstwom UE oraz pomogłoby im wyjść z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Sprzyjałoby również inwestycjom ekologicznym i proekologicznym, ułatwiając bardziej ukierunkowane stosowanie stawek VAT.

Propozycja prezydencji portugalskiej zakłada możliwość stosowania stawek zerowych VAT i obniżonych dla wszystkich 27 państw członkowskich, co umożliwiłoby wszystkim państwom członkowskim wspieranie sektorów ważnych społecznie, takich jak zdrowie, transport pasażerski i rynek książek.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ akl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRazem silniejsi
Następny artykułGłosowanie na RPO w Senacie. Krzysztof Kwiatkowski: “Lidia Staroń nie odpowiedziała wprost na najważniejsze pytania”