A A+ A++

Przewlekłe zapalenie wątroby, spowodowane przez zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C, jest jednym z głównych czynników ryzyka raka wątroby, szóstej głównej przyczyny zgonów związanych z rakiem w Europie, odpowiadającej za prawie 55 000 zgonów w 2022 r. – przypomina Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przy okazji Światowego Dnia Zapalenia Wątroby.

Moc zapobiegania nowotworom jest w naszym zasięgu. Intensyfikując wysiłki, możemy przyspieszyć eliminację wirusów zapalenia wątroby typu B i C, które powodują zwiększone wskaźniki zachorowań na raka wątroby w całej Europie.  Wczesne testowanie, szybkie powiązanie z opieką, wzmocnione środki zapobiegawcze, takie jak szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i kompleksowe programy ograniczania szkód, są kluczowymi elementami eliminacji tych wirusów – mówi cytowany w komunikacie  Piotr Kramarz, główny naukowiec ECDC.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) – uważaj w salonie fryzjerskim i kosmetycznym

Ilu jest pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby?

Przewlekłe zapalenie wątroby, spowodowane przez zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C, jest jednym z głównych czynników ryzyka raka wątroby, szóstej głównej przyczyny zgonów związanych z rakiem w Europie, odpowiadającej za prawie 55 000 zgonów w 2022 r. 

Około 3,6 mln osób w UE/EOG jest przewlekle zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV), a 1,8 – wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). W Polsce szacunki ECDC mówią o 220 tys. pacjentów z HBV oraz 108 tys. pacjentów żyjących z HCV.

[news:832954

Częstość występowania tych zakażeń, a także dostęp do profilaktyki i opieki w zakresie zapalenia wątroby różnią się znacznie w poszczególnych krajach i populacjach, przy czym szczególnie duże obciążenie występuje wśród grup szczególnie wrażliwych, głównie osób przyjmujących narkotyki dożylnie, osób przebywających w więzieniach i niektórych populacji migrantów. Około jedna trzecia przypadków przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B w krajach UE/EOG należy do populacji migrantów, a podobny odsetek przewlekłych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C występuje wśród osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji.

Istnieją skuteczne środki zapobiegawcze zarówno dla wirusowego zapalenia wątroby typu B, jak i C, w tym szczepienia przeciwko HBV i środki redukcji szkód w celu zapobiegania przenoszeniu zakażeń krwiopochodnych poprzez wstrzykiwanie narkotyków. Skuteczne metody leczenia są teraz dostępne dla obu infekcji, które mogą zmniejszyć progresję do ciężkiej choroby wątroby i raka.

Każdego dnia 3500 osób umiera na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
Każdego dnia 3500 osób umiera na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C

Chociaż dane zebrane przez ECDC z państw UE/EOG wskazują na wysoki poziom supresji wirusowej HBV i odsetek wyleczeń z HCV wśród osób leczonych, duży odsetek osób żyjących z tą chorobą pozostaje niezdiagnozowany i w rezultacie nie otrzymuje potrzebnego im leczenia i opieki. 

Ponadto znaczna liczba osób jest diagnozowana tylko w zaawansowanych stadiach choroby, gdy marskość wątroby i rak wątroby już się rozwinęły. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie 87% zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i 64% zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C jest niezdiagnozowanych, co podkreśla potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz zwiększenia skali badań w większości krajów.

140 tysięcy Polaków ma HCV, większość nie zdaje sobie z tego sprawy
140 tysięcy Polaków ma HCV, większość nie zdaje sobie z tego sprawy

Ponadto nadal istnieją ograniczenia dotyczące grup ludności kwalifikujących się do leczenia, a nieudokumentowani migranci i osoby wstrzykujące narkotyki napotykają bariery w niektórych krajach Europy. 

– ECDC wzywa do wzmożonych wysiłków i współpracy między rządami, świadczeniodawcami i społecznościami w celu przyspieszenia postępów w eliminowaniu wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Dzięki zwiększeniu skali programów szczepień, wdrożeniu ukierunkowanych inicjatyw badawczych, zapewnieniu systematycznego powiązania z opieką i wzmocnieniu środków zapobiegania zakażeniom możemy osiągnąć zdrowszą przyszłość dla wszystkich – czytamy w komunikacie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAutyzm nie oznacza bezrobocia. Wrocławski projekt zmienia obecną rzeczywistość
Następny artykuł“Myślałem, że to deep fake”. Morawiecki o słowach ministra finansów