Ryzyko drugiej fali zakażeń COVID-19 jest na tyle duże, że konieczność ponownego nałożenia ograniczeń w krajach UE jest coraz bardziej prawdopodobne – stwierdzili w piątek eksperci ds. Zdrowia w UE.
Ocena ryzyka pandemii przeprowadzona przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przewiduje umiarkowany wzrost wskaźników infekcji w nadchodzących tygodniach. Choć zdaniem ekspertów, transmisja osiągnęła szczyt w większości krajów europejskich to „pandemia się nie skończyła – oświadczyła dyrektor ECDC Andrea Ammon. Podkreśliła, że nadal konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności – Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dystansu społecznego oraz utrzymanie wysokich standardów higieny rąk i etykiety oddechowej – mówiła dyrektor ECDC.
Ponowny lockdown w Europie?
Jak zauważają eksperci ECDC, zalecenia dotyczące społecznej izolacji w domach były „bardzo szkodliwe dla społeczeństwa, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym”, przez to wiele krajów rozpoczęło teraz pełne lub częściowe, odmrożenie gospodarki i życia społecznego.
– W chwili obecnej, tuż przed okresem wakacji letnich, gdy państwa członkowskie rozluźniają ograniczenia, istnieje ryzyko, że ludzie nie będą ściśle przestrzegać zalecanych środków z powodu„ zmęczenia izolacją – ostrzega ECDC.
Organizacja zdrowotna stwierdza, że ryzyko kolejnej fali wzrostowej zakażeń jest duże kiedy kraje znoszą lockdown w czasie trwania dalszej transmisji koronawirusa w społeczeństwie, a także w kiedy brakuje odpowiednich systemów monitorowania, testowania i śledzenia kontaktów
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus w czwartek powiedział, że „ryzyko odrodzenia epidemii pozostaje bardzo realna … Nadszedł czas, aby być jeszcze bardziej czujnym.
– Musimy również pamiętać, że chociaż sytuacja w Europie poprawia się, na całym świecie jest coraz gorzej. Nadal mamy przed sobą długą drogę i nadal będziemy potrzebować globalnej solidarności, aby w pełni pokonać tę pandemię – powiedział szef WHO.
źródło: Reuters
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS