EC Będzin. Niepowodzenie rozmów ws. finansowania zakupu uprawnień do emisji CO2 w celu ich umorzenia
28.04.2021r. 16:11
Zarząd Elektrociepłowni “Będzin” (Emitent) poinformował w komunikacie, że 28 kwietnia br. spółka zależna Elektrociepłownia Będzin sp. z o.o. (Spółka Zależna) otrzymała ostateczną odpowiedź od przedsiębiorstwa działającego na rynku towarowym (Kontrahent) o braku możliwości zakupu od Kontrahenta uprawnień do emisji CO2 (EUA), w konsekwencji czego, w ocenie Emitenta wyczerpane zostały posiadane dotychczas możliwości przedstawienia do umorzenia certyfikatów do emisji (EUA) pokrywających całą emisję CO2 za 2020 r.
Z Raportu wynika, iż ilość uprawnień, które należy umorzyć wynosi 585 000 ton CO2.Zgodnie z informacjami przekazanymi w raportach okresowych, w tym raporcie okresowym za III kwartał 2020 r., dalsza działalność Spółki Zależnej uwarunkowana jest od kształtowania się cen energii elektrycznej, wielkości zamówienia na ciepło, kształtowania się kosztu emisji CO2 oraz kursu euro, w której to walucie dokonywane są zakupy praw do emisji CO2 (EUA).
Od grudnia 2020 r. nastąpił drastyczny, bezprecedensowy wzrost notowań uprawnień do emisji CO2 spowodowany w głównej mierze spekulacyjnymi działaniami na rynkach finansowych, co spowodowało wzrost cen EUA o 47 proc. od początku 2021 r., a rdr wzrost o 135 proc.
Ze względu na trwały spekulacyjny trend i niepewność na rynku EUA zarząd Spółki Zależnej postanowił zgromadzić jak największe zasoby gotówkowe w celu wykupu maksymalnej ilości uprawnień. Spółka Zależna, w ramach działań optymalizacyjno-oszczędnościowych oraz monitorowania rynku uprawnień, prowadząc jednocześnie rozmowy z partnerami biznesowymi w przedmiocie wsparcia procesu wykupu, kumulowała wszelkie możliwe środki finansowe na wykup uprawnień.
Spółka Zależna jako kluczowy uczestnik systemu energetycznego śląsko-dąbrowskiej aglomeracji, kładzie nacisk na zapewnienie ciągłości dostaw ciepła dla mieszkańców, w związku z czym pozostające do dyspozycji środki pieniężne w pierwszym rzędzie zostały przeznaczone na zabezpieczenie płatności za węgiel oraz pozostałe materiały do produkcji oraz bezwzględnie konieczne prace remontowe w czasie przestoju letniego. Podjęto również działania w kontekście ograniczenia emisji w 2021 r. i kolejnych latach poprzez wprowadzenie współspalania biomasy oraz bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej instalacji w stosunku do ekonomiki produkcji w kogeneracji.
W związku z powyższym, 28 kwietnia 2021 r. zarząd Spółki Zależnej w obliczu sytuacji ciągłego wzrostu cen praw do emisji i upływu terminu umorzenia uprawnień za 2020 r. podjął decyzję o wykupie i umorzeniu maksymalnie 25 proc. EUA przed 30 kwietnia 2021 r. Negatywny scenariusz rozliczenia płatności za emisję EUA uwzględnia ciągły wzrost cen oraz możliwość nałożenia na Spółkę dodatkowo kary w wysokości 100 euro za każdą nieumorzoną w terminie tonę uprawnień, co spowoduje naruszenie płynności i zagrożenie kontynuacji działalności Spółki Zależnej.
Jednocześnie Emitent informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją na rynku CO2 Spółka Zależna prowadzi rozmowy dotyczące zasad rozliczenia EUA z właściwymi organami administracji publicznej.
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS