A A+ A++

System ochrony zdrowia na Pomorzu będzie korzystał z nowej technologii – podpisano umowy na „Pomorskie e-Zdrowie”. Pacjenci kilkunastu podmiotów leczniczych z całego regionu, w tym gdyńskich szpitali podlegających spółce Szpitale Pomorskie, otrzymają m.in. dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej czy narzędzia do koordynacji leczenia przewlekłych chorób przez internet.

Pacjenci będą mogli więcej spraw załatwić online, z wykorzystaniem nowoczesnych systemów. Rozwiązania powstaną w ramach dofinansowanego ze środków unijnych programu „Pomorskie e-Zdrowie”, który realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Jego wartość to niemal 192 miliony złotych, a w ostatnich dniach podpisano umowy z wykonawcami.

Elektroniczny dostęp i nowa infrastruktura

To nowa jakość w pomorskiej służbie zdrowia. Zmiany będą dotyczyć łącznie kilkunastu podmiotów leczniczych z całego regionu, w tym między innymi szpitali i ośrodków z Gdańska, Sopotu, Słupska, Kościerzyny, ale i Gdyni.

Nowe rozwiązania obejmą aż 135 budynków, w których jest świadczona opieka medyczna. Przede wszystkim powstanie nowa, wojewódzka platforma elektroniczna, która połączy je z krajowymi systemami e-Zdrowia. Dla pacjentów oznacza to dostęp do zdalnej rejestracji, informacji medycznej czy elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym także archiwalnej. Nowe rozwiązania ułatwią tym samym także pracę medyków.

– To jeden z najważniejszych projektów samorządu województwa pomorskiego. Dzięki platformie pacjent będzie m.in. miał łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej. Chory przez internet będzie też mógł wybrać miejsce leczenia i uzyskać informacje dotyczące badań profilaktycznych czy szczepień. Ponadto, system ma ułatwić koordynację opieki medycznej dla osób przewlekle chorych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Oprócz elektronicznych platform i systemów bezpieczeństwa powstają też serwerownie i sieci teleinformatyczne, które pozwolą na korzystanie z nowych możliwości w pomorskich placówkach. Sama infrastruktura jest już gotowa, obecnie trwa wdrażanie systemów informatycznych. Całość ma zacząć funkcjonować już pod koniec 2023 roku.

W przyszłości system w całym województwie

Umowy z wykonawcami, CompuGroup Medical Polska oraz spółką COMP podpisali marszałkowie województwa pomorskiego oraz reprezentanci pomorskich podmiotów leczniczych – w tym także spółki Szpitale Pomorskie, która zarządza znajdującymi się w Gdyni Szpitalem Morskim im. PCK oraz Szpitalem św. Wincentego a Paulo.


Umowę dotyczącą projektu podpisują Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich (druga od prawej) i Dariusz Nałęcz, wiceprezes spółki (pierwszy od prawej), fot. Aleksander Olszak / pomorskie.eu

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, do platformy powstałej dzięki projektowi „Pomorskie e-Zdrowie” w przyszłości zostaną też podłączone inne placówki medyczne z całego Pomorza. W ten sposób uda się cyfrowo zintegrować lokalną służbę zdrowia i korzystać z krajowych systemów informatycznych.

Więcej informacji dotyczących projektu „Pomorskie e-Zdrowie” można znaleźć na stronie internetowej ezdrowie.pomorskie.eu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak dobrze zaplanować święta i nie marnować żywności?
Następny artykułPCKZiU w Pucku- dyskusja na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży