Trwająca epidemia koronawirusa powoduje ograniczenie pracy wielu instytucji w tym również Urzędów. Choć pracownicy znajdują się na miejscu nie mają bezpośredniego kontaktu z Klientami. Jak w takim razie załatwić sprawy urzędowe i złożyć dokumenty? Urzędnicy zachęcają – korzystajmy z usług elektronicznych i przekażmy dokumenty przez internet!
Dziś e-Urząd jest jeszcze ważniejszą kwestią niż choćby miesiąc temu. W związku z trwającą epidemią koronawirusa spora część urządów jest zamknięta dla Klientów, którzy chcieliby osobiście złożyć wnioski. Nie oznacza to jednak, że urzędy i urzędnicy nie pracują. Wręcz przeciwnie -większość spraw załatwimy tak jak do tej pory, często nawet… szybciej. Wystarczy, że zrobimy to przez internet.
O tym w jaki sposób złożyć wniosek, sprawdzić stan naszej sprawy dowiemy się z portalu GOV.PL. Strona powstała po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach. Wystarczy znać jeden adres – GOV.PL – by znaleźć wszystko, czego potrzebujemy lub wysłać wniosek on line do urzędu.
Obecnie w ramach portalu działają m.in. strony internetowe 19 ministerstw, pięciu urzędów (w tym czterech urzędów wojewódzkich). Użytkownicy znajdą tam także 141 ze 195 kart usług i sześć serwisów tematycznych.
Wszystkie działające w ramach GOV.PL serwisy mają spójną szatę graficzną, tak aby odbiorca od razu zorientował się, że korzysta ze stron administracji publicznej.
Dlatego priorytetem jest także dostępność cyfrowa dla osób z niepełnosprawnościami – podkreślił minister Marek Zagórski.
Twój GOV.PL
Jedną z nowości na portalu GOV.PL jest panel Mój GOV. Jego powstanie to efekt wielomiesięcznej pracy zespołów Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki. W pracach projektowych zastosowano najnowsze trendy w dziedzinie User Experience (doświadczenie użytkownika) oraz przyjęto zasadę „mobile first” (najpierw wersja mobilna) – tak, by wszystkie rozwiązania były dostępne z użyciem urządzeń mobilnych. Czym jest Mój GOV?
Najprostsze wyjaśnienie – to wszystkie dane i usługi w jednym miejscu. Wystarczy zalogować się Profilem Zaufanym lub e-dowodem.
Jedno proste i intuicyjne logowanie daje dostęp do naszych osobistych danych zgromadzonych m.in w rejestrze PESEL, Rejestrze Dowodów Osobistych oraz danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów nt. posiadanych pojazdów – powiedział minister Marek Zagórski. – Po zalogowaniu do panelu Mój GOV, bez konieczności dodatkowego uwierzytelniania, użytkownik dostaje też dostęp do systemów PUE ZUS oraz Indywidualnego Konta Pacjenta – dodał szef MC.
Logowanie do panelu Mój GOV daje obecnie dostęp do e-usług:
- Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców
- Dopisz się do spisu wyborców
- Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego (usługa dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością)
- Uzyskaj dostęp do informacji publicznej
- Zgłoś narodziny dziecka
- Wyślij pismo ogólne np Deklaracje śmieciową o której mowa w Urzędzie Gminy w Pucku
Zamiast ePUAP
Prawdziwą rewolucją jest dostępna w Mój GOV nowa skrzynka (jeszcze w wersji beta) służąca do wymiany korespondencji z urzędami. Od teraz, aby wysłać pismo do urzędu nie musimy wchodzić na platformę ePUAP. Nowa skrzynka ma możliwość konfiguracji i prowadzi użytkownika krok po kroku. Odpowiedź na pismo przesłane z urzędu to teraz kilka kliknięć myszką!
Już dziś ponad 40% użytkowników łączy się z GOV.PL z telefonów. Dlatego skrzynkę zaprojektowaliśmy zgodnie z potrzebami dzisiejszego mobilnego użytkownika, który załatwia usługi w smartfonie, z dowolnego miejsca.
Mój GOV to nie tylko prosty i przejrzysty interfejs. To przede wszystkim przełomowe narzędzie w rozwoju polskiej e-administracji – powiedział minister Marek Zagórski. – To milowy krok w transformacji od Polski papierowej do cyfrowej – szef MC.
Panel Mój GOV jest dostępny ze strony głównej serwisu GOV.PL, który staje się coraz bardziej popularny. Średnio każdego miesiąca korzysta z niego ponad 3 miliony osób (unikalnych użytkowników).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS