A A+ A++

340 milionów złotych – taka jest wartość marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. W pakiecie znalazły się m.in. wsparcie dla szpitali, dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw, nowe rozwiązania na rzecz instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz zakupy i dystrybucja środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi. Więcej informacji tutaj.

Marszałkowski program wsparcia dla niewielkich firm obejmuje pożyczki i poręczenia na bardzo korzystnych warunkach. Będą się o nie mogły ubiegać przedsiębiorstwa zarejestrowane w Kujawsko-Pomorskiem lub planujące inwestycje w naszym regionie. (Projekt uchwały).
Radni wysłuchali też sprawozdań z realizacji programu przeciwdziałania narkomanii i wojewódzkiego programu na rzecz osób niepełnosprawnych. Sejmik przyjął uchwałę dotyczącą dotacji na ochronę i remonty konserwatorskie zabytków oraz uchwałę regulującą tryb prac na strategią polityki społecznej województwa.

Przygotowania do przeprowadzenia sesji w trybie zdalnym trwały blisko tydzień. Informatycy Urzędu Marszałkowskiego stworzyli narzędzie umożliwiające zabieranie głosu w debacie oraz głosowanie, a także elektroniczną rejestrację posiedzenia. Radni i członkowie zarządu przez kilka dni testowali działanie systemu, telefonicznie kontaktując się z pracownikami urzędu. Próby wypadły pomyślnie i wczoraj (8 kwietnia) w dniu sesji system był gotowy do pracy.

– Przedsięwzięcie było dla nas informatyków dużym wyzwaniem. Wymagało nie tylko umożliwienia radnym wysłuchania sesji, ale również aktywnego w niej uczestniczenia. Największym wyzwaniem było przygotowanie i uruchomienie sprawnego systemu do głosowania, a także przeszkolenie z obsługi nowego narzędzia radnych, którzy ze względu na obecną sytuację, nie mogli uczestniczyć w we wspólnym szkoleniu. Wszystkie instrukcje przekazywane były zdalnie, bez kontaktu osobistego – mówi Wojciech Rzemykowski, naczelnik Wydziału Informatyzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Na sali sesyjnej w czasie obrad obecni byli jedynie przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, marszałek Piotr Całbecki oraz radny Jacek Gajewski. Wszyscy pozostali radni, członkowie zarządu, skarbnik województwa i dyrektorzy poszczególnych departamentów uczestniczyli w obradach online.

– Czułam się wczoraj jak debiutantka. W czasie prowadzenia sesji musiałam być skupiona, kontrolować zapis na dwóch monitorach, reagować na drobne usterki techniczne, ale po zakończeniu pierwszej sesji online rozpierała mnie duma z radnych. Podołaliśmy wspólnie nowym wyzwaniom, być może tę nietypową formę pracy na odległość trzeba będzie stosować jeszcze jakiś czas. Składam serdeczne podziękowania ekipie informatyków, którzy bezpiecznie przeprowadzili nas przez meandry nowych technologii – mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska

Sesja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Radni mogli głosować nad podjęciem uchwał, zadawać pytania, uczestniczyć w dyskusji i składać interpelacje. Przeprowadzenie obrad sejmiku w trybie zdalnym jest możliwe, bez zmiany regulaminu, na mocy tak zwanej specustawy, przyjętej w związku z epidemią Covid-19.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków: Duże cięcia w komunikacji. Tramwaje co godzinę, ruch poza szczytem wyłączony
Następny artykułPGE zamyka część projektów