A A+ A++

Dzięki nowoczesnym narzędziom technologicznym coraz więcej tradycyjnych czynności zastępujemy dziś wirtualnymi działaniami. Płatność kartą zamiast gotówką, zakupy w sklepach internetowych zamiast stacjonarnych, a nawet recepta elektroniczna zamiast papierowej. Kiedy lekarz może wystawić e-receptę pacjentowi? Jakie przesłanki muszą do tego zaistnieć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zgodnie z ustawą o prawie farmaceutycznym poza pewnymi wyjątkami wszystkie recepty wypisywane w Polsce mają mieć postać elektroniczną. E-recepty to ogromne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Czy jednak taka recepta może być wystawiona w każdej sytuacji? Sprawdźmy!

E-recepty – online czy stacjonarnie?

Dla ułatwienia życia pacjentom i farmaceutom, zminimalizowania ryzyka błędów oraz zmniejszenia ilości papierologii lekarze wystawiają dziś recepty elektroniczne. To oznacza, że zamiast kartki z trudnym do rozczytania zapisem leków pacjent otrzymuje kod, który pozwala mu zrealizować receptę w aptece. Lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty online, jak i w gabinecie stacjonarnym.

Czy w takich e-receptach także mogą zdarzać się błędy? Choć elektroniczna forma dokumentu znacząco zmniejszyła liczbę takich przypadków, czynnik ludzki wciąż może w pewnych sytuacjach zawodzić. Może się więc zdarzyć, że lekarz przepisze nieodpowiednie dawkowanie lub nie uzupełni pewnych danych. Czy można wykupić błędną receptę? W niektórych przypadkach farmaceuta może zrealizować receptę pomimo błędu. Są to jednak sytuacje ściśle określone przepisami.

Przesłanki do wystawienia e-recepty

Niezależnie od tego, czy wizyta odbywa się w gabinecie stacjonarnym, czy też za pomocą systemów teleinformatycznych, przed wystawieniem e-recepty lekarz musi wykonać kilka istotnych czynności. Przede wszystkim jego obowiązkiem jest zapoznanie się ze stanem zdrowia pacjenta. Może to zrobić na podstawie badania bezpośredniego, ale także przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz zapoznania się z dokumentacją medyczną, np. wynikami badań.

Dopiero w przypadku, gdy lekarz uzna, że sytuacja lub przewlekła choroba wymaga od pacjenta przyjmowania leku na receptę, może wystawić e-receptę na dane pacjenta. Należy pamiętać, że receptę może wystawić nie tylko lekarz, ale także lekarz dentysta, felczer czy starszy felczer, a także pielęgniarka oraz położna.

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Sposobów na zrealizowanie e-recepty w aptece jest kilka. Jednym z najpopularniejszych jest podanie farmaceucie czterocyfrowego kodu recepty oraz swojego numeru PESEL. Innym jest zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta, skąd można zobaczyć podgląd swojej e-recepty, a nawet ją wydrukować.

Wygodnym sposobem jest też zainstalowanie w telefonie aplikacji mObywatel 2.0. W zakładce Recepty ukażą się wszystkie wystawione e-recepty, a wybierając jedną z nich, pacjent uzyska dostęp do kodu QR. Wystarczy pokazać go na ekranie smartfona farmaceucie, aby wykupić leki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZarząd ZEC składa niniejsze oświadczenie
Następny artykułPodziękowania od Gminy Kłodzko