Od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania tylko recept elektronicznych. E-recepta to elektroniczny odpowiednik jej wersji papierowej. Co się na niej znajduje i jak jej użyć?
Artykuł partnera
Jak działa e-recepta?
E-recepty wystawia lekarz, który udziela porady lekarskiej stacjonarnie lub online, poprzednio logując się do systemu. Poprzez swój profil wchodzi do rejestru leków i zaznacza na liście odpowiednie pozycje. Co dzieje się potem? Pacjent, dla którego dana recepta jest wypisywana, nie musi mieć ze sobą jej papierowego odpowiednika w aptece. Wystarczy, że poda swój nr PESEL i kod dostępu zawierający cztery cyfry.
Jak zalety posiada e-recepta?
Technologia stale idzie do przodu lecz nie po to, aby utrudnić życie, tylko je ułatwić. Dotyczy to również omawianych e-recept. Jakie więc są jej zalety?
- Bezpieczeństwo – e-recepta ogranicza do minimum możliwość wydania złego leku, a informacje o jego dawkowaniu są zawsze zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta.
- Dostępność – przy zgubieniu wydruku recepty nie trzeba się martwić – wszystko zapisane jest w systemie. E-recepty, tak samo jak e-skierowania, znajdziesz na mailu i Internetowym Koncie Pacjenta.
- Czytelność – komu nie zdarzyło się wrócić do lekarza, ponieważ farmaceuta nie był w stanie odczytać leku na recepcie? Dzięki e-recepcie takie sytuacje się nie zdarzają. Żadne zalania papieru czy rozmazany tusz długopisu im nie straszny!
- Wygoda – e-recepta może być wystawiona nie tylko stacjonarnie, ale również po konsultacji telefonicznej bądź online – pacjent nie musi pojawiać się w przychodni. Dodatkowo osobom starszym będą mogli wykupić receptę bliscy – wystarczy że dana osoba posiada nr PESEL pacjenta, na którego jest ona przepisana.
Co jeszcze warto wiedzieć o e-recepcie?
- lekarz może wydać pacjentowi ich dowolną liczbę
- nawet jeżeli zawiera jakieś błędy, to może poprawić je farmaceuta
- lekarz może wypisać e-receptę aż na rok dla chorych przewlekle
- na e-receptę można wykupić tańsze zamienniki leku
- e-recepta jest niezniszczalna – jej oryginał przechowywany jest w systemie przez 5 lat
Recepta online, czy to jest to samo co e-recepta?
Nie. Recepta online i e-recepta to dwa inne pojęcia. Pierwsza z nich, to dokument, który sporządza się po telefonicznej lub internetowej konsultacji medycznej. Jest on w pełni legalny i równoległy z jej papierową wersją. E-recepta to dokument elektroniczny upoważniający pacjenta do wykupienia znajdujących się na niej leków.
Łatwość w wystawianiu e-recept
Przychodnia Jutro Medical stawia na technologię aby ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom, którzy tej pomocy potrzebują. E-receptę otrzymasz w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z ich aplikacji Jutro Medical. Wystawioną przez ich lekarza receptę znajdziesz w zakładce “Wystawione e-recepty”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS