A A+ A++

E-licytacje komornicze nieruchomości to nowe rozwiązanie, które przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Projekt ten został 8 grudnia 2020 r. przyjęty przez Radę Ministrów. To rozwiązanie szczególnie ważne w czasie trwania pandemii COVID-19.

Rząd przyjął projekt wprowadzający e-licytacje komornicze nieruchomości

E-licytacja komornicza nieruchomości została opracowana na wzór sprawdzonych już przepisów umożliwiających sprzedaż ruchomości w takim trybie. Zaakceptowany przez rząd projekt wpisuje się w cyfryzację usług publicznych.

– Wprowadzenie elektronicznej licytacji nieruchomości niesie same zalety, dlatego wobec sytuacji pandemicznej i utrudnień w tradycyjnych licytacjach zdecydowaliśmy się na pilne przeprowadzenie prac legislacyjnych we współpracy z Krajową Radą Komorniczą. Zyskują na tym wierzyciele i dłużnicy, ponieważ dzięki łatwej formie licytowania zwiększy się zainteresowanie licytacjami. Nie ma przy tym potrzeby tworzenia nowego systemu, ponieważ licytacje będą prowadzone w oparciu o istniejący system licytacji ruchomości – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który nadzoruje w resorcie problematykę komorniczą.

Większa transparentność

Umożliwienie prowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników czynności procesowych i pozwoli obniżyć koszty. W znaczący sposób przyczyni się również do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która ze względu na wielofazowość oraz potencjalnie dużą liczbę podmiotów w niej uczestniczących jest szczególnie długotrwała. Ponadto zaproponowane rozwiązanie zwiększy transparentność przetargów i pozwoli skutecznie wyeliminować zmowy licytantów.

– Przeprowadzona przez nas reforma systemu funkcjonowania komorników przyniosła wielki sukces. Znacząco poprawiła się skuteczność, ale przede wszystkim zlikwidowaliśmy patologie, które obniżały zaufanie do komorników. Elektroniczna licytacja to kolejny krok w usprawnianiu tego systemu. Liczymy, że projekt spotka się w Sejmie z poparciem ponad podziałami politycznymi – dodaje wiceminister Sebastian Kaleta.

Najważniejsze rozwiązania

Przetarg w drodze elektronicznej ma odbywać się wyłącznie na wniosek wierzyciela. W razie braku wskazania takiej formy odbycia przetargu odbywałby się on w trybie dotychczasowym. Wniosek o przeprowadzenie przetargu w drodze elektronicznej mógłby zostać złożony zarówno w pierwszym jak i drugim terminie licytacji.

Przetarg będzie przeprowadzany w systemie teleinformatycznym. Komornik udostępniać będzie obwieszczenie o licytacji na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

E-przetarg będzie trwał tydzień, wzorem funkcjonujących aukcji elektronicznych. Takie rozwiązanie zapewni licytantom większy komfort i warunki do podjęcia przemyślanej decyzji. Natomiast z perspektywy toczącej się egzekucji pozwoli na uzyskanie możliwie najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości.

Biuro Komunikacji i Promocji – Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz również:

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTychy otrzymają 15 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
Następny artykułZabawna zimowa wystawa w Czerteżu