hourly
1
Artykuł Forum kadry włączającej – bezpłatne szkolenia pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>- Szkolenie i doradztwo w formule praktycznej, wykładowej i warsztatowej
- Doświadczona i wykwalifikowana para trenerska
- Spotkania w różnych terminach w wymiarze 45 godzin dydaktycznych. Dostępne terminy dla grup otwartych są wskazane po przejściu do rejestracji
- Szczegółowy program -> https://drive.google.com/file/d/1js2ohfgC1IhX9WtFw960ICEjf001dnjL/view
- Programy zostały opracowane przez ekspertów z Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE) przy rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki
- Możliwość zorganizowania szkoleń w indywidualnie ustalonych terminach w przypadku udziału od 28 do 32 osób z jednej placówki lub placówek powiązanych
Edukacja włączająca to sposób organizacji edukacji, który uwzględnia różnorodność uczniów wynikającą z niepełnosprawności. Dostosowuje system i tempo nauki do indywidualnych potrzeb, uzdolnień i trudności każdego ucznia. Wyklucza potrzebę segregacji uczniów, stanowi alternatywę dla integracji ucznia w środowisku szkolnym, która zakłada dostosowanie ucznia do realiów systemu edukacji.
Artykuł Forum kadry włączającej – bezpłatne szkolenia pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Jubileusz stowarzyszenia Niebieski Skarb. Dekada wsparcia osób z autyzmem pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>W piątek 2 czerwca br. w 10. rocznicę Klubie Osiedlowym BAZA odbyła się urodzinowa uroczystość Niebieskiego Skarbu, który ma na swoim koncie wiele osiągnięć. W ramach budowy lokalnego systemu wsparcia dla osób z autyzmem nieprzerwanie od lat działa Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” dla rodziców i opiekunów osób z autyzmem, organizowane są szkolenia, prelekcje oraz udzielane jest dofinansowanie do zajęć i terapii dla dzieci młodzieży z autyzmem. Stowarzyszenie to szereg działań szerzących wiedzę i edukację o autyzmie m.in. organizacja co roku w kwietniu Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Niebieski Skarb to przyjaźnie i wzajemne wsparcie oraz integracja środowiska poprzez organizację wycieczek, wyjazdów, pikników i udział w innych wydarzeniach. Stowarzyszenie od lat aktywnie działa w sferze wirtualnej prowadząc tam kampanie społeczne o autyzmie czy zbierając środki z 1% w ramach akcji Niebiescy Bohaterowie.
Na urodzinowe spotkanie władze organizacji zaprosiły swoich członków, podopiecznych oraz osoby z którymi organizacja współpracuje (samorządowcy, dyrektorzy i kierownicy szkół, instytucji, organizacji i inni dobrzy ludzie).
W programie urodzin znalazła się prezentacja działalności, upominki dla członków, podziękowania dla przyjaciół, piosenka w wykonaniu Rozalii Bloch no i oczywiście tort oraz wspólna integracja i słodki poczęstunek.
– Wszystko zaczęło się od spotkania informacyjnego projektu „Zrozumieć Autyzm” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem w Gdańsku na terenie województwa pomorskiego. 9 kwietnia 2013 roku takie spotkanie odbyło się też w Lęborku. Przyszło na nie ponad 100 osób. Gość ze SPOA Leszek Bartoszewski ze SPOA zachęcał zebranych do organizowania się, zakładania stowarzyszeń, fundacji by wspólnymi siłami zmierzyć się z problemem autyzmu, a przede wszystkim pomóc rodzicom i zbudować system wsparcia. Odzew uczestników, a przede wszystkim rodziców był bardzo pozytywny. Po spotkaniu, spontanicznie kilka osób zadeklarowało chęć założenia jakieś organizacji pomocowej. Ponad 2 miesiące później odbyło się zebranie założycielskie „Niebieskiego Skarbu”. Wzięły w nim udział 34 osoby – wspomina prezes Stowarzyszenia Agnieszka Pujsza-Pomorska
Początki…
– Zaczynaliśmy dosłownie od zera, nie mieliśmy pieniędzy, nie znaliśmy się wcześniej i ciężką pracą budowaliśmy organizację – przypomina pionierskie czasy wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska. – Mogliśmy liczyć na pomoc Stowarzyszenia EDUQ, zaangażowaliśmy się w realizację projektu „Zrozumieć Autyzm”, włączyły się władze samorządowe i z każdym miesiącem się rozwijaliśmy, także indywidualnie uczestnicząc w wielu szkoleniach.
Rozwój…
Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” działa głównie na terenie powiatu lęborskiego, ale ma też członków w gminie Łęczyce i Potęgowo. Organizacja pełni rolę informacyjną dla osób, które dopiero podejrzewają u swoich dzieci zaburzenia autystyczne lub otrzymały diagnozę. Prężnie działa cyklicznie spotykająca się Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” skupiająca rodziców dzieci z autyzmem i osób zawodowo związanych z tą tematyką. „Niebieski Skarb” to także warsztaty, szkolenia o tematyce autyzmu oraz szeroko rozumiana integracja i wypoczynek rodzin dotkniętych tym problemem. Sztandarowym działaniem jest organizacja co roku w kwietniu bogatego w wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim w którego skład wchodzi m.in. kampania informacyjna, Marsz dla Autyzmu, konkurs plastyczny dla dzieci oraz wiele mniejszych wydarzeń.
Od 2015 roku Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” posiada status Organizacji Pożytku Publicznego uprawniający do zbierania środków z 1% od podatku dochodowego. Dzięki udziałom w różnych projektach, grantach Stowarzyszenie organizuje lub dofinansuje specjalistyczne zajęcia dla osób z autyzmem. Co roku jest to około 1000 godzin. Bardzo widoczna od lat jest akcja „Niebiescy Bohaterowie” wspierające zbiórkę na terapię i pokazująca w pozytywnym świetle młode osoby pokonujące każdego dnia przeciwieństwa losu.
– W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki dzieci i młodzież z autyzmem pozbawiona byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Udało nam się z naszymi partnerami wynegocjować dobre warunki, nieosiągalne indywidualnie dla rodziców, co zwiększyło efektywność wydawanych środków. Potrzeby są niestety znacznie większe. Nie ma miesiąca byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Systematyczna i fachowa pomoc specjalistów to gwarancja, że przynajmniej część osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie mogła w dorosłym życiu samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie – mówi prezes Agnieszka Pujsza-Pomorska
Stowarzyszenie aktywnie wychodzi na zewnątrz biorąc od lat udział m.in. w Lęborskich Dniach Jakubowych, Targach Organizacji Pozarządowych oraz Festynach i akcjach charytatywnych także na rzecz innych podmiotów. „Niebieski Skarb” swoją siedzibę ma w biurowcu przy ul. Krzywoustego 1, pok. 232. Prezesem Stowarzyszenia jest Agnieszka Pujsza-Pomorska, Wiceprezesem Emilia Wolska, a w skład Zarządu wchodzą także Kinga Krzyżaniak, Bożena Domarus i Emilia Elandt.
Artykuł Jubileusz stowarzyszenia Niebieski Skarb. Dekada wsparcia osób z autyzmem pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Tegoroczny nabór na studia na Uniwersytecie Gdańskim rusza 1 czerwca pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Rekrutacja prowadzona będzie z wykorzystaniem systemu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów), który zostanie uruchomiony 1 czerwca. Od tego dnia wszyscy kandydaci – niezależnie od roku, w którym zdawali maturę – będą mogli się zarejestrować. Natomiast sam zapis na studia powiązany jest z koniecznością wpisania wyników, stanowiących kryterium kwalifikacyjne na danym kierunku. Oznacza to, że tegoroczni maturzyści będą mieli możliwość zapisu na kierunek dopiero po otrzymaniu świadectw maturalnych.
Podobnie jak w poprzednich latach przygotowano blisko 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych.
Limity przyjęć na poszczególne kierunki studiów opublikowane są w kartach kierunków, dostępnych na stronie Rekrutacji UG.
Oferta Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2023/2024 to 93 kierunków studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.
Od nowego roku akademickiego pojawi się kilka ciekawych nowości.
Zaplanowaliśmy poszerzenie oferty o kolejne studia stacjonarne pierwszego stopnia. Na Wydziale Filologicznym będzie to Japonistyka oraz Sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale Historycznym – Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania – Zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie). Pojawią się też nowe kierunki studiów drugiego stopnia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy uruchamiamy Oceanografię fizyczną stosowaną z programem stworzonym na podstawie rekomendacji firm z branży offshore wind i instytucji naukowych związanych ze środowiskiem morskim.
Dodatkowo cały czas dbamy o wzbogacanie oferty studiów w języku angielskim. W tym roku nie tylko przekształciliśmy w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomiczny (International Business oraz Logistics and Mobility) ale również wychodzimy z propozycją rozpoczęcia kształcenie na zupełnie nowych kierunkach: Tourism and Hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) oraz Marine Biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii). Co warte podkreślenia – za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim nie będziemy pobierali opłat.
Terminy rekrutacji na studia dostępne są na stronie Rekrutacji UG oraz w kartach poszczególnych kierunków. Ważne, aby kandydaci mieli na uwadze, że terminy aplikacji są różne na poszczególnych kierunkach i sprawdzali daty odpowiednio wcześnie.
Kandydaci, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości związane z naborem, mogą kontaktować się z Biurem Rekrutacji UG:
ul. Bażyńskiego 8, 80-309 Gdańsk – Budynek Rektoratu, II piętro, pok. 228 i 229
telefony: (58) 523 23 26, 523 23 28, 523 23 32, 523 25 32 , 523 23 12
e-mail: [email protected]
W ubiegłym roku podczas zapisów na studia I stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejszym kierunkiem była Psychologia – wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszyły się: Zarządzanie (ponad 1,3 tys. chętnych), Prawo (ponad 1,2 tys. chętnych), Ekonomia (ponad 1,1 tys. chętnych) i Międzynarodowe stosunki gospodarcze (prawie 1 tys. chętnych). Z kolei najwięcej osób na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na: Kryminologię (prawie 13 osób), Informatykę – profil ogólnoakademicki (niemal 12 osób), Psychologię (10 osób), Administrację (9 osób) i Produkcję form audiowizualnych.
Artykuł Tegoroczny nabór na studia na Uniwersytecie Gdańskim rusza 1 czerwca pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł „Perun”, czyli rakieta suborbitalna made in Gdynia poleci w kosmos z Ustki pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Jeśli przypomnimy, że Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to miejsce stworzone do rozwoju innowacji, to ich projekt idealne wpisuje się w ten cel – SpaceForest, czyli jedna z firm, których biznesowa wizja dojrzewała wśród gdyńskich parkowiczów, chce sięgnąć gwiazd. I to dosłownie. Na razie bez bezpośredniego ludzkiego udziału, ale przez pierwszy polski lot w kosmos, w którym weźmie udział największa rakieta suborbitalna w historii kraju.
– Zbudowaliśmy największą w historii polską rakietę i chcemy spełnić marzenie o polskich lotach w kosmos. Pierwszy lot rakiety suborbitalnej „Perun” jest ogromnym krokiem w kierunku realizacji tego marzenia. Pod koniec czerwca planujemy lecieć z Ustki na wysokość 50 kilometrów i sprawdzić wszystkie systemy przed jesiennym lotem kosmicznym – zapowiada spółka SpaceForest z gdyńskiego PPNT.
O tym, że mają zaplecze i know-how niezbędne do tak ambitnych celów, nie trzeba specjalnie przekonywać. SpaceForest to już uznana marka, która od kilkunastu lat pisze nową historię, dostarczając przemysłowi kosmicznemu w Europie mnóstwo nowoczesnych rozwiązań i z powodzeniem dopinając kilka ciekawych projektów (m.in. starty rakiet Carbonara i Bigos).
„Perun” może polecieć w kosmos dzięki Tobie
Najnowszy, wspomniany wyżej projekt pasjonatów z Gdyni to SIR, czyli Suborbital Inexpensive Rocket. W wolnym tłumaczeniu: niedroga rakieta suborbitalna. Tak właśnie w ciągu ostatnich kilku lat powstał wspomniany „Perun”, czyli największa rodzima konstrukcja tego typu, która jest już coraz bliżej swojej najważniejszej próby.
Co ciekawe, SpaceForest zachęca, aby polecieć w kosmos… razem z nimi. Jak można to zrobić? Wspierając finansowo ich projekt, za pośrednictwem internetowej zbiórki na portalu crowdfundingowym. Plany są ambitne, dlatego spółka potrzebuje też sporych nakładów na dopięcie wszystkich szczegółów, które pozwolą na wykonanie startu i osiągnięcie swojego celu. Zespół pracujący nad rakietą celuje w kwotę 50 tysięcy złotych, a ostatnie wiadomości są co najmniej dobre – za nimi już ponad połowa zebranej sumy. Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć finansowo ich lot w kosmos, może liczyć na nagrodę: wspomnienie w filmie ze startu, pamiątkową naszywkę z pierwszego lotu, a nawet naklejka czy logo na kadłubie rakiety wraz z indywidualnym filmem. Tego nie da się kupić w żadnym sklepie!
Cały projekt zmierzający do wysłania „Peruna” w kosmos rozpoczął się jeszcze w 2018 roku. Za ekipą ze SpaceForest już lot prototypowego modelu oznaczonego dopiskiem „demonstrator” (rakieta wzbiła się na pułap 10 kilometrów), ale też próby nowego, mocniejszego silnika, który napędzi pełnoprawną rakietę suborbitalną. W tym roku udało się z powodzeniem zakończyć próby procedur przedstartowych.
Próbą było też m.in. wcześniejsze odpalenie rakiety „Bigos 4” w 2018 roku – to pomniejszony model zbliżony do „Peruna”, który przeszedł wówczas pomyślnie próby na poligonie w Drawsku Pomorskim.
SpaceForest to młoda firma rodzinna, która przez lata funkcjonowała i rozwijała się w przestrzeni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Spółka zajmuje się nie tylko projektowaniem i budową specjalistycznych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego, ale tworzy także produkty związane z automatyką przemysłową czy robotyką. Ich rakieta suborbitalna, która jest też spełnieniem marzeń i ambicji braci Roberta i Andrzeja Magierów ma docelowo umożliwić m.in. prowadzenie różnego rodzaju badań i działań w górnych warstwach atmosfery.
Artykuł „Perun”, czyli rakieta suborbitalna made in Gdynia poleci w kosmos z Ustki pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Powstało konsorcjum projektowe i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>– Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, to już latem tego roku. Te wszystkie kroki przybliżają nas do rozpoczęcia budowy w 2026 roku, a tym samym czynią coraz bardziej realistycznym pierwszą produkcję energii jądrowej w 2033 roku – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
– Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem silnej więzi, która łączy ze sobą trzy wspaniałe firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Tworzą one jeden zespół, którego celem jest wdrożenie najlepszej na świecie technologii, aby pomóc Polsce w budowie elektrowni jądrowej, która zapewni bezpieczną, tanią i czystą energię dla przyszłych pokoleń – mówi Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
– Na naszych oczach rodzi się dziś amerykańskie konsorcjum złożone z bardzo doświadczonych w branży jądrowej spółek, którego celem jest zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jako inwestor będziemy z tym konsorcjum aktywnie współpracować, tak by konsekwentnie osiągać kolejne kamienie milowe w projekcie, aż do momentu oddania elektrowni na Pomorzu do eksploatacji – mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.
– Zespół Westinghouse-Bechtel to doświadczony i sprawdzony partner, czego najlepszym dowodem jest pomyślne przyłączenie do sieci pierwszego bloku z reaktorem AP1000® w USA i finalizacja prac związanych z oddaniem drugiego bloku. Cztery inne bloki jądrowe z reaktorami AP1000® działają już komercyjnie na całym świecie – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse. – Wykorzystamy nasze doświadczenie, aby wpierać Polskę w budowie nowego, przyjaznego środowisku i zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne miksu.
– To ekscytujący moment i jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspólnie realizować ambitne plany Polski związane z rozwojem energetyki jądrowej – powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel. – Bechtel wnosi do tego projektu ponad 70 lat doświadczenia w branży jądrowej. Wraz z Westinghouse jesteśmy gotowi do współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi oraz polskimi firmami budowlanymi i dostawcami w celu dostarczenia czystej i niezawodnej energii, której Polska potrzebuje.
W listopadzie 2022 roku polski rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000® do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Obecnie trwają zaawansowane prace licencyjne i inżynieryjne w projekcie, który zapewni Polsce niezawodną, czystą i bezpieczną energię. Dzisiejsze porozumienie kładzie podwaliny pod prace projektowe, które rozpoczną się pod koniec tego roku oraz pod kontrakt budowlany, którego podpisanie spodziewane jest w 2025 roku.
Jak informuje firma Westinghouse, reaktor jądrowy AP1000® jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, która zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na jednostkę MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjednoczonych, w elektrowni Vogtle, jeden z bloków jądrowych z reaktorem AP1000® został zsynchonizowany z siecią i rozpoczął niedawno produkcję energii, a drugi jest przygotowywany do pierwszego załadunku paliwa. Cztery elektrownie zaprojektowane na bazie reaktora AP1000® biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a sześć kolejnych reaktorów jest w budowie. Technologia Westinghouse AP1000® została również wybrana do dziewięciu bloków w Ukrainie i jest rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Artykuł Powstało konsorcjum projektowe i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Gmina Potęgowo przekaże 100 tys. zł na budowę hospicjum w Pogorzelicach pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Hospicjum powstaje zaledwie 10km od Potęgowa w sąsiedniej gminie w Pogorzelicach. Po uruchomieniu placówki, będą z niej mogli bezpłatnie korzystać mieszkańcy całego regionu.
– Działając z troską o dobro naszych mieszkańców, postanowiliśmy wesprzeć finansowo budowę hospicjum w Pogorzelicach. To niezwykle istotne przedsięwzięcie, które przyniesie ulgę wielu osobom potrzebującym opieki medycznej na ostatnim etapie życia. Budowa hospicjum to ważne dzieło i w miarę swoich możliwości powinniśmy wspólnie je wspierać – mówił podczas sesji Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo.
– Dziś ta chwila ma wymiar historyczny, bo budowie hospicjum wsparcia udziela po raz pierwszy gmina spoza powiatu lęborskiego. Wspaniałe Potęgowo! Cały proces decyzyjny trwał zaledwie 1,5 miesiąca. Gmina wspiera nas bardziej niż moglibyśmy sobie wymarzyć. Dziękujemy radnym, wójtowi, a przede wszystkim mieszkańcom zaangażowanym od dawna w pomoc na rzecz budowy hospicjum, dzieciom biorącym udział w wydarzeniach, wolontariuszom i wielu cudownym darczyńcom z gminy Potęgowo – dziękowała Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.
Budowa w Pogorzelicach rozpoczęła się w marcu 2021 roku, ale Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne prowadzi zbiórkę funduszy już od sześciu lat. W bazie darczyńców jest kilka tysięcy osób, misję fundacji wspierają przedsiębiorcy, ogromną działkę w Pogorzelicach przekazały osoby prywatne, środki pozyskano także z rezerwy rządowej i od samorządów. Doprowadzenie budynku hospicjum do obecnego stanu surowego zamkniętego kosztowało dotychczas ponad 4 mln zł. Szacuje się, że do całkowitego zakończenia budowy i uruchomienia placówki brakuje jeszcze 4,6 mln złotych.
Mieszkańcy Gminy Potęgowo już wcześniej aktywnie angażowali się w zbiórkę na rzecz budowy hospicjum. W czerwcu 2022 roku odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej w Łupawie. Zbiórkę zorganizowano także w listopadzie 2022 podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, podczas których premierę miał film pt. „WIARA.NADZIEJA.MIŁOŚĆ”. Przedstawiciele Fundacji LHS obecni są także podczas wydarzeń organizowanych na terenie gminy.
Więcej informacji o powstającym hospicjum oraz sposobach wsparcia Fundacji LHS można znaleźć na stronie: www.fundacja-lhs.org
Dla kogo hospicjum i jakie są zasady korzystania z jego usług?
Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjną są nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Pobyt w hospicjum stacjonarnym jest bezpłatny. Pacjent ma zapewnione opiekę lekarską i pielęgniarską, leczenie farmakologiczne, leczenie bólu oraz leczenie innych objawów somatycznych. Gwarantowana jest opieka psychologiczna nad pacjentem i jego rodziną. Na pobyt w hospicjum chory i jego rodzina oczekują od kilku dni do kilku tygodni. Z uwagi na bezpłatny charakter świadczeń obowiązuje kolejka przyjęć. W myśl etycznych założeń ruchu hospicyjnego, każdy ma dostęp do godnej opieki u schyłku życia – niezależnie od zajmowanej pozycji, zasobności portfela i znajomości.
Artykuł Gmina Potęgowo przekaże 100 tys. zł na budowę hospicjum w Pogorzelicach pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Kto tutaj podgląda? Informacja dotycząca miejskiego monitoringu pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Tabliczka odsyła do strony internetowej na której umieszczono lokalizację wszystkich 35 kamer oraz zamieszczono regulamin funkcjonowania monitoringu. Treść nowych tabliczek przy kamerach:
„Obszar Monitorowany
Monitoring prowadzony jest przez Straż Miejską w Lęborku z siedzibą przy ul. Dworcowej 8C, w celu przeciwdziałania przypadkom naruszenia spokoju i porządku w miejscach publicznych lub wykroczenia oraz ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.
Administratorem gromadzonych tablic danych osobowych jest Burmistrz Miasta Lęborka.
Pełne informacje dotyczące monitoringu można uzyskać na stronach lebork.pl i bip.um.lebork.pl”
Artykuł Kto tutaj podgląda? Informacja dotycząca miejskiego monitoringu pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Przebudowa drogi powiatowej z Pogorzelic do Unieszyna na ukończeniu pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Oprócz gruntownej przebudowy jezdni wraz z jej konstrukcyjnym wzmocnieniem, wyposażeniem w nową warstwę ścieralną, inwestycja objęła także przebudowę infrastruktury odwadniającej z częściowym wykorzystaniem już istniejących odwodnień, pochodzących z czasów przedwojennych – obecnie także zmodernizowanych i dostosowanych do współczesnych wymogów wraz z zainstalowaniem pod ziemią dwóch zbiorników na wody opadowe, których zadaniem będzie przejęcie nadmiaru wody podczas intensywnych opadów i zapobieżenie podtopieniom nawierzchni, które zdarzały się w przeszłości.
– Ta droga była w fatalnym stanie i jako jedno z priorytetowych zadań trafiła na listę zadań do pilnej realizacji, ponieważ jest w dużym stopniu uczęszczana, stanowiąc łącznik pomiędzy terenami Gminy Nowa Wieś Lęborska i Gminą Cewice umożliwiającym przejazd z pominięciem Lęborka – mówi Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski sprawujący bezpośredni nadzór nad zagadnieniami dróg i komunikacji w powiecie lęborskim. – Dzisiaj inwestycja jest na ukończeniu. Pozostały jeszcze do zrobienia niemal kosmetyczne poprawki, które wykonawca zobowiązał się wykonać w ciągu siedmiu dni.
W ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład” – Programu Inwestycji Strategicznych inwestycja otrzymała dofinansowanie w kwocie 6.343.888 zł. Dzięki zaangażowanym w przedsięwzięcie środkom rządowym, uzupełnionym o wkład finansowy Powiatu Lęborskiego oraz gmin Cewice, Nowa Wieś Lęborska i Nadleśnictw Lębork i Cewice, wykonana została nowoczesna droga, poprawiająca bezpieczeństwo mieszkańców, ułatwiająca dojazd turystom oraz usprawniająca komunikację pomiędzy gminami Nowa Wieś i Cewice, a także poprawiająca warunki komunikacyjne transportu ciężarowego i związanego z gospodarką leśną.
Artykuł Przebudowa drogi powiatowej z Pogorzelic do Unieszyna na ukończeniu pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Plac Sportów Miejskich zostaje na swoim miejscu. Skuteczny protest mieszkańców pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>W poniedziałek oburzenie mieszkańców wywołały rozpoczęte prace nad likwidacją placu sportów. Zapowiedziano też, że zostanie on ustawiony w innym miejscu. Użytkownicy zapewniali, że wystarczyło odświeżenie urządzeń i zdecydowanie sprzeciwili się przenosinom. Projekt rozbudowy placu o nowe urządzenia w 2020 roku ponad 660 mieszkańców poparło w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego.
We wtorek rano odbył się protest młodzieży w sprawie przenosin urządzeń do ćwiczeń na teren Szkoły Podstawowej nr 7, po którym młodzi ludzie z transparentami udali się w pochodzie pod ratusz. Tam spotkał się z nimi burmistrz Witold Namyślak, który przekazał, że urządzenia po remoncie wrócą do pierwotnej lokalizacji.
W tym samym czasie na oficjalnej stronie internetowej miasta Lęborka ukazał się komunikat o Placu Sportów Miejskich o następującej treści:
„Plac Sportów Miejskich w Parku im. Michalskiego zostanie rozbudowany.
W związku z różnymi przekazami medialnymi związanymi z remontem Placu Sportów Miejskich w Parku im. Michalskiego Urząd Miejski w Lęborku informuje, że urządzenia do ćwiczeń są obecnie w remoncie i powrócą po naprawie do Parku im. Michalskiego. Dodatkowo w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego w tym roku dojdzie do rozbudowy Placu Sportów miejskich o nowe elementy do ćwiczeń.”
W sprawę zaangażowali się radni miejscy. Marcin Grudziński w opublikowanym nagraniu określił sytuację jako przykrą i wynikającą z błędu urzędników.
Artykuł Plac Sportów Miejskich zostaje na swoim miejscu. Skuteczny protest mieszkańców pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Artykuł Lęborczanin Krzysztof Dawidowski z różańcem w dłoni wędruje polskim wybrzeżem pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Do przejścia ma 600 kilometrów. Pan Krzysztof idąc brzegiem morza jednocześnie modli się w intencji za Polskę, za bezpieczeństwo a wyprawę nazwał „Różaniec wzdłuż granic”.
Swoimi przemyśleniami dzieli się w krótkich filmikach. W Jarosławcu niespodziankę wędrowcowi zrobił krajan Zbigniew Rudyk.
Artykuł Lęborczanin Krzysztof Dawidowski z różańcem w dłoni wędruje polskim wybrzeżem pochodzi z serwisu e-Lębork.
]]>Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS