A A+ A++

Link do filmu promującego projekt:

https://www.youtube.com/watch?v=KcwB_KYp5dk

Wszyscy zainteresowani uzyskaniem danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym: rzeczoznawcy majątkowi, komornicy sądowi, geodeci oraz osoby fizyczne i lokalni przedsiębiorcy, korzystając z oprogramowania do świadczenia tzw. e-usług – GEOPORTALU mogą przesłać wniosek do starostwa. By zamówić mapy ewidencyjne czy zasadnicze wystarczy, że zainteresowana osoba złoży odpowiedni wniosek za pomocą formularza w Geoportalu, a zamówione dane przesłane zostaną drogą elektroniczną. Zamawianie dokumentów, takich jak wypisy i wyrysy, możliwe jest dla zweryfikowanych użytkowników – na przykład za pomocą Profilu Zaufanego.

Przeniesienie części usług do realizacji przez internet, znacząco skraca czas realizacji części wniosków, szczególnie w obecnym czasie pandemii. Osoby korzystające z e-usług zaoszczędzą zarówno pieniądze, jak i czas, który do tej pory poświęcali na dojazd do urzędu oraz oczekiwanie na realizację sprawy. Dostęp do wybranych zasobów w każdym momencie umożliwia optymalizować własną działalność i poprawić warunki konkurencyjności na rynku lokalnym i krajowym. Należy dodatkowo zauważyć, że wdrożenie e-usług stanowi nieocenioną pomoc dla osób niepełnosprawnych lub z ograniczeniami ruchowymi, które mają możliwość zdalnego pozyskiwania danych z geodezyjnych rejestrów publicznych. Wszystko to możliwe jest dzięki realizacji projektu „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego”. Jest to partnerski projekt wszystkich powiatów województwa lubelskiego.

Realizacja projektu „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego rozpoczęła się w 2016 roku a jego zakończenie planowane jest na koniec 2021 roku. Łączna wartość wydatków to ponad 187,5 mln złotych, z czego 85% to środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej. 

Zadanie na które przeznaczono  największą część budżetu obejmowała realizację prac geodezyjnych: modernizację Ewidencji Gruntów i Budynków, założenie baz BDOT500 i GESUT –  łączne nakłady na to zadanie to ponad 158 mln zł (144 podpisanych umów pomiędzy Partnerami Projektu a Wykonawcami – firmami geodezyjnymi). Dodatkowo w ramach projektu opracowano cyfrową ortofotomapę, obejmującą zdjęcia lotnicze terenu wszystkich dwudziestu powiatów ziemskich województwa lubelskiego. Aktualną ortofotomapę można zobaczyć na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – http://mapy.geoportal.gov.pl/

Spośród pozostałych zadań projektowych można wymienić m.in.: nadzór nad wykonaniem prac geodezyjnych i kartograficznych, skanowanie dokumentów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zakup sprzętu informatycznego, zakup oprogramowania do utworzenia lub rozbudowy istniejących geoportali do świadczenia e-usług.

Przykładowe e-usługi udostępnione w geoportalu:

      Dla wszystkich klientów:

 – dostęp do mapy ewidencyjnej oraz zasadniczej z możliwością przybliżonego pomiaru odległości i powierzchni,

– zamówienie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków,

– zamówienie kopii mapy zasadniczej,

– zamówienie kopii baz danych: EGiB, BDOT500, GESUT

     Dla pracowników urzędów gmin:

– dostęp do aktualnej części opisowej ewidencji gruntów i budynków

•        Dla projektantów, pracowników urzędów gminy, jednostek zarządzających sieciami uzbrojenia terenu:

– elektroniczne narady koordynacyjne (dawniej ZUD)

•        Dla geodetów:

–  obsługa zgłoszeń prac geodezyjnych

        Dla rzeczoznawców majątkowych:

– informacje z rejestru cen i wartości nieruchomości

•        Dla komorników:

– potwierdzenie czy osoba figuruje w ewidencji gruntów i budynków

Projekt „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 2 Cyfrowe Lubelskie, Działanie 2.1 Cyfrowe Lubelskie, w formie współfinansowania ze środków unijnych oraz budżetu państwa

Lider projektu:  Powiat Lubelski, partnerzy: Powiat Bialski, Powiat Biłgorajski, Powiat Chełmski, Powiat Hrubieszowski, Powiat Janowski, Powiat Krasnostawski, Powiat Kraśnicki, Powiat Lubartowski, Powiat Łęczyński, Powiat Łukowski, Powiat Opolski, Powiat Parczewski, Powiat Puławski, Powiat Radzyński, Powiat Rycki, Powiat Świdnicki w Świdniku, Powiat Tomaszowski, Powiat Włodawski, Powiat Zamojski.

Dofinansowanie projektu z UE: 159 375 000,00 zł

Umowa o dofinansowanie: RPLU.02.01.00-06-0039/16-00 z dnia 18 lipca 2017 r.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport z granicy. 29.11.2021. Białoruskie służby tną ogrodzenie umożliwiając migrantom wejście do Polski [WIDEO]
Następny artykułPałac Rodziny Wiechertów